Hrvatska
StoryEditor

Imamo privatna rodilišta, zašto ne bismo imali i privatna groblja?

15. Studeni 2014.

Mediji se opet zabavljaju starom idejom najstarijega šibenskog pogrebnika Ante Šolića da otvori prvo privatno groblje u Hrvatskoj. Doduše, zakon zasad ne dopušta privatnu inicijativu u kompletnom biznisu odlaska s ovoga svijeta.

Privatni pogrebnici ovise o komunalnim poduzećima, koja imaju grobljanski monopol. E, ali u saborsku proceduru ušao je Prijedlog zakona o pogrebnicima koji bi privatnim tvrtkama dao veća prava, pa tako možda da i na parcelama licenciranih grobara niknu privatna groblja. Šolić očito vidi perspektivnu nišu. Ne pada mu na pamet da u Šibeniku otvori privatno rodilište jer statistika pokazuje da bi svake godine imao sve manje rodilja. S druge strane, umire se relativno stabilno.

Lani je u Šibeniku rođeno 364 djece, a umrlo je 523 Šibenčana. Sličan je trend u cijeloj državi, na 40 tisuća rođenih umre 50 tisuća stanovnika. Zato baš nema velike navale na otvaranje privatnih rodilišta. Jak liječnički lobi odavno ih je legalizirao i ona su uglavnom ekskluzivni azil za bogate. Poduzetnici su sve zainteresiraniji za otvaranje staračkih domova i druge oblike doživotne skrbi, a sad, eto, i za brigu nakon smrti, sve do vječnosti.

Šolićeva je specifičnost što za razliku od većine poduzetnika koji se bave rođenjem ili smrću nudi niže cijene od države. Monopolistička komunalna tvrtka prodaje grobno mjesto na šibenskom Kvanju za pet do osam tisuća eura, a grob ‘kod Ante’ stajao bi najviše tri tisuće eura. A i to je impozantnih tisuću eura po kvadratu, bez godišnjeg održavanja.

20. travanj 2024 01:52