Hrvatska
StoryEditor

Mijenja se prioritet državnih potpora

29. Svibanj 2012.
Piše:
lider.media

Sadašnji propisi za dodjeljivanje državnih potpora vrijede do 2013. godine te će donošenjem novih propisa doći do promjena, pogotovo u području restrukturiranja i sanacije, kažu u Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja.

Potpore za restrukturiranje i sanaciju, koje su do sada najčešće dobivala poduzeća u teškoćama, sada će se teže dobivati i dodjeljivat će se manja sredstva jer su dosadašnja ulaganja pokazala kako te potpore nisu davale željene rezultate.  Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja je od 2005. do 2012. godine dodijelila u 14 slučajeva potpore za restrukturiranje i sanaciju s ukupno 16,9 milijardi kuna. Za sad od 14 tvrtki samo Adria Diesel i Borovo rade solidno, dok ostalih 12 tvrtki ima upitno poslovanje. Ove potpore se nisu pokazale uspješne jer su se tvrtke teško snalazile u traženju tržišne niše, a poduzeća su završavala u stečajima. Dodjeljivanje ovakvih potpora u Hrvatskoj je veliki trošak u proračunu. Radi toga, prioritet prelazi na potpore za istraživanje, razvoj, poticanje zapošljavanja, zaštitu okoliša, inovacije, malo i srednje poduzetništvo te regionalne potpore.

Modernizacija sustava državnih potpora u Europskoj uniji rezultirat će novim propisima 1. siječnja 2014. u Hrvatskoj. S ulaskom Hrvatske u EU od 1. srpnja 2013. kontrola državnih potpora prijeći će u nadležnost Europske komisije. AZTN će sudjelovati u postupcima promjene državnih potpora. Svrha ove modernizacije je dovesti državne potpore pod održivi i pametan rast, a sredstva za dodjelu potpora usmjerit će se u dobre projekte. Time se želi izbjeći dodjeljivanje sredstava onim tvrtkama koje nemaju tržišnu presprektivu. Nadležnost u kontroli potpora će se prepustiti državama članicama kod malih i srednjih poduzetnika manjih vrijednosti do 200 tisuća eura. Rokovi za sadržajna pravila i postupke su do 1. siječnja 2014., postupci će se mijenjati, a provest će se i javna rasprava u EU. Provedba postupaka će se donest do kraja ove godine. Ovi procesi su važni za Hrvatsku jer će se mijenjati pravila kad uđemo u EU. Do kraja ove godine očekuje se val zakona o državnim potporama.

Saznajemo kako će se lani odobren program za restrukturiranje splitskog brodogradilišta morati izmijeniti jer je došlo do novih gubitaka te će se program restrukturiranja morat doraditi u skladu s promjenama koje su nastupile. Troškovi restrukturiranja su prešli milijardu kuna, a i dodatno rastu svakim danom. Novi program će nanovo morati odobriti AZTN i Europska komisija te bi problem mogao nastati i u Bruxellesu ako se tamo zaključi da se ne provodi privatizacija već samo kupuje vrijeme.

Detalji oko pravne prirode i obujma odnosa Kerum- Tommy za sada nisu poznati pa je AZTN proslijedila upit Tommyju kako bi provjerila poštuje li se zakon o zaštiti tržišnog natjecanja. Konkretno, radi se o puzajućoj koncentraciji kada jedan sudionik preuzima dio od drugoga. Ako se dosegne iznos za 100 milijuna na domaćem i 1 milijardu kuna na stranom tržištu, onda se to mora prijaviti AZTN-u.

Program restrukturiranja splitskog brodogradilišta, koji je odobren lani, morat će se uskoro mijenjati jer su u međuvremenu nastali novi gubici, a Vlada je škveru dodijelila nove potpore, upozoreno je danas iz Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN).  Dovršetak privatizacije Brodosplita trebao bi biti "prioritet svih prioriteta" jer su troškovi restrukturiranja već prešli milijardu kuna, a što se više oteže sa završetkom toga posla troškovi dodatno rastu, ističu u AZTN-u.

25. travanj 2024 08:27