Hrvatska
StoryEditor

Ministarstvo izgubilo 400 milijuna kuna zbog ilegalnih cigareta

04. Srpanj 2012.
Piše:
lider.media

U Hrvatskoj je prošle godine 13,2 posto ukupnog tržišta cigareta odlazilo na ilegalne cigarete, pokazalo je istraživanje Empty Pack Survey (Istraživanje praznih pakiranja cigareta) Philip Morissa, a koje je provela agencija AC Nielsen.

Istraživanje je provedeno u osam najvećih gradova u Hrvatskoj s populacijom iznad 50 tisuća stanovnika čime je obuhvaćeno 30,3 posto stanovništva.- Istraživanje je veoma slično onome pod nazivom STAR kojega provodi EUropska komisija - objasnio je Branislav Bibić direktor Philip Morissa u Hrvatskoj.Procjenjuje se da postotak od 13,2 posto obuhvaća oko milijarde ilegalnih cigareta što znači da je Ministarstvo financija na PDV-u i trošarinama izgubilo oko 400 milijuna kuna. Čak tri četvrtine cigareta dolazi iz BiH dok četvrtina dolazi iz Srbije. Te cigarete su većinom nabavljene u prekograničnoj kupnji, a dobar dio otpada na tzv. šverc dok je zanemariva brojka krivotvorenih cigareta na domaćem tržištu.

Slijedom toga, u Slavonskom brodu je zabilježen najveći postotak cigareta koje nisu iz Hrvatske, 47,6 posto pušača je konzumiralo uglavnom bosanske cigarete dok se u Rijeci najmanje konzumiralo takvih cigareta. Općenito, u odnosu na 2010. kada su takve cigarete činile deset posto domaćeg tržišta bilježi se porast tzv. crnog tržišta i to vjerovatno zbog pada standarda. Situacija je bila lošija samo u 2009. kada je došlo do promjene strukture trošarina te su ‘strane‘ cigarete činile 21,4 posto tržišta cigareta.

Da će se to ‘paralelno’ tržište i u budućnosti najvjerovatnije povećavati može se naslutiti iz činjenice da se Hrvatska u procesu pregovora s EU obvezala na povećavanje trošarina na duhanske proizvode.- Trenutno propisano ukupno trošarinsko opterećenje od 50 eura na tisuću cigareta se do siječnja 2014. godine mora povećati na 77 eura, a do siječnja 2018. godine na čak 90 eura, objasnio je Bibić.Kako će se ukupno trošarinsko opterećenje na cigarete povećati za 80 posto neophodno ga je početi uvoditi postupno kao što je to učinila Slovenija. Susjedna zemlja je tijekom sedam godina trošarine dizala na polugodišnjoj razini kako bi se osigurala kontinuirana prilagodba tržištu. Za razliku od tog pristupa, naglo i znatno povećanje poreznog opterećenja može uzrokovati porast nezakonite trgovine cigaretama, što potvrđuju iskustva novih članica Europske unije poput Mađarske, Rumunjske i Bugarske.

Naime, u siječnju 2010. rumunjska vlada uvela je drastično povećanje trošarina od 48 posto što je rezultiralo naglim poskupljenjem cigareta pa je, prema istraživanju koje je provela agencija Novel Research, paralelno tržište u toj zemlji skočilo na 36,2 posto ukupne potrošnje cigareta. Tijekom te godine, situacija je postala veoma dramatična pa su Philip Morris Rumunjska, Japan Tobacco Rumunjska i BAT Rumunjska privremeno zatvorili tvornice.

16. travanj 2024 05:17