Hrvatska
StoryEditor

Petrović: Hrvatska zbog korupcije godišnje gubi 50 milijardi kuna

01. Rujan 2016.
Piše:
lider.media

Da je svih ovih godina korupcija u Hrvatskoj uzela maha ponovno je apostrofirao Zoran Antun Petrović tijekom predstavljanja antikorupcijskog programa koji su predstavili Hrvatski laburisti – Stranka rada u četvrtak.

- Prema procjeni Instituta Rand Europe, objavljenom u travnju ove godine, Hrvatska godišnje gubi 15 posto BDP-a što je 50 milijardi kuna, a godišnje se na mirovine troši 36 milijardi kuna, upozorio je Petrović koji je prvi na listi Laburista u VII. izbornoj jedinici.

Dodao je kako bi Hrvatska, primjenom mjera iz antikorupcijskog programa, mogla već u prvoj godini uštedjeti preko milijardu kuna. Podsjetio je i kako je Hrvatska članica Europske unije s najvećom razinom korupcije u javnoj nabavi te s Rumunjskom i Bugarskom spada u najkorumpiranije države EU-a.

Inače, antikorupcijski program stranke temelji se na odgovornosti, otvorenosti, objektivnosti i osviještenosti, a cilj mu je spriječiti pljačku i rasipanje javnih resursa.

- Korupcija je rak-rana društva te je moramo suzbijati, a jedan od prvih zadataka nam je vraćanje državnog inspektorata kao preventivnog, samostalnog i neovisnog tijela jer su profesionalni, pošteni i neovisni inspektori glavni alat za suzbijanje korupcije, poručio je predsjednik Laburista Tomislav Končevski.

Po uzoru na Sloveniju Laburisti bi uspostavili bazu podataka iz koje bi se moglo vidjeti kome je i što bilo isplaćivano iz proračuna. Primjerice koliko i tko je uplaćivao donacije na račune stranaka, na koji je način netko osvojio natječaj i kolika je njegova vrijednost, kako bi se moglo pratiti postoje li interesna povezivanja.

Petrović je pojasnio četiri načela koja su temelj njihovog programa. Odgovornost podrazumijeva da dužnosnik koji odlučuje o javnim resursima mora znati zadaće, odgovornosti i potencijalne kazne ako svoj posao ne obavlja savjesno. Otvorenost da se za svaki novčić koji ide iz javnih resursa zna kako je, zašto i kada potrošen, a osviještenost da građani znaju svoja prava, primjerice na mirovinu, javne i socijalne usluge, radna kao i biračka prava itd. Objektivnost podrazumijeva izbjegavanje sukoba interesa, ‘jer bez ljudi koji nisu opterećeni svojim privatnim interesima ne možemo imati kvalitetne djelatnike u javnom sektoru

24. travanj 2024 04:38