Hrvatska
StoryEditor

Potpisan Memorandum o razumijevanju za projekt izgradnje Jadransko-jonskog plinovoda

26. Kolovoz 2016.
Piše:
lider.media

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić potpisao je u petak s kolegama iz Albanije, Crne Gore i BiH te predstavnicima tvrtke SOCAR iz Azerbajdžana Memorandum o razumijevanju za projekt izgradnje Jadransko-jonskog plinovoda (IAP). Memorandum je potpisan u sklopu vanjskopolitičkog skupa Dubrovnik Forum. Panenić je nakon potpisivanja ustvrdio kako se će se izgradnjom IAP-a osigurati opskrba plinom za jugoistočnu Europu.

- Utvrdili smo našu zajedničku inicijativu za razvoj Jadransko-jonskog plinovoda kao pravca koji osigurava opskrbu plinom i sigurnost na ovim tržištima. Nadamo se da će ovim nastavkom suradnje taj budući pravac biti bitna poveznica sjevera i juga i da je to put prema punoj liberalizaciji tržišta plinom u Europi, rekao je Panenić.

Ustvrdio je kako je svima u interesu da plin iz IAP-a ne bude samo za tržišta u regiji nego i za ostatak jugoistočne Europe.

- Nadamo se da ćemo tada imati nisku cijenu transporta plina i veću mogućnost pristupa plinu, rekao je ministar.

Crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić istaknuo je kako su zemlje potpisnice sporazuma partneri, a ne konkurencija.

- Načelne suglasnosti su davno postignute, moramo se koncentrirati na vrlo praktična rješenja. Mi nismo jedni drugima konkurenti, mi smo partneri u realizaciji jednog jako značajnog projekta, rekao je on.

Odgovarajući na novinarske upit ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je kako je njihov osnovni zahtjev da IAP ide kroz teritorij Bosne i Hercegovine, no nije znao odgovoriti hoće li plinovod ići kroz Neumski koridor ili ne.

- BiH podržava ovaj regionalni projekt i pristup. Tražimo od partnera da jedan dio tranzitne trase prolazi kroz BiH. To je naš osnovni zahtjev u izradi dokumentacije koji smo iznijeli na ovom panelu. Nadamo se da će trasa proći kroz Neumski koridor, rekao je Šarović.

Zamjenik ministrice energije i industrije Albanije Ilir Bejtja kaže kako je dubrovački forum još jednom naglasio važnost sigurnosti opskrbe plinom.

- Ovaj projekt će stabilizirati opskrbu jer ćemo imati diversifikaciju izvora, rekao je Bejtja.

Projekt IAP podrazumijeva plinovod kojim bi se plinovodni sustav Hrvatske, točnije Like i Dalmacije, nastavkom izgradnje od Splita prema Pločama te dalje preko Crne Gore, u Albaniji spojio na projekt Trans Adriatic Pipeline (TAP). TAP bi, prema planovima, s polja Shah Deniz II u Azerbajdžanu transportirao plin preko Grčke, Albanije i Jadranskog mora do Italije, a njegova dužina je oko 870 kilometara. Namjera je da se projekti IAP i TAP razvijaju i grade istodobno. Ukupna predviđena duljina plinovoda IAP od Splita do albanskog Ferija je 516 kilometara, s kapacitetom pet milijardi prostornih metara godišnje. Plinovod će omogućiti opskrbu prirodnim plinom uključenih zemalja, višak transportirati prema drugim europskim zemljama.

Hrvatski dio IAP-a, od Dugopolja do granice s Crnom Gorom dug je 250 kilometara, a procijenjena vrijednost investicije je oko 265 milijuna eura.

Inače, Dubrovnik Forum na temu snažnijeg povezivanja zemalja članica Europske unije na prostoru Jadrana, Baltika i Crnog mora završio je u petak poslije podne i prema ocjeni sudionika Bože Petrova bilo bi odlično da se ostvare ideje iznesene na tom skupu.

20. travanj 2024 03:30