Hrvatska
StoryEditor

Troši li hrvatsko zdravstvo neracionalno novac?

18. Lipanj 2015.

Hrvatsko zdravstvo desetljećima je u problemima i nikako da se ti problemi riješe. Ogromni gubici koji su se nakupljali i nisu se rješavali, stežu omču sijelom sustavu. Iako nekih pomaka ima, građani bi svakako htjeli da za ono što plaćaju, a svakoga mjeseca izdvajaju iz svojih bruto plaća, dobiju kvalitetnu i brzu uslugu.

Mnogi će reći da nema nikakvog razloga za postojanje liste čekanja u bolnicama, da se mora mjesecima čekati na operacije, da se dodatno mora plaćati za lijekove i tako dalje. Negodovanje građana svakako povećavaju i priče kako neki doktori liječe svoje pacijente u privatnim praksama nakon radnog vremena u podrumima bolnica, i to dobro naplaćuju. Govori se i da se previše troši u svim segmentima, bolnice su nam stare, a usluga se čeka. Nedavno je objavljeno kako je analiza, napravljena na zahtjev Europske komisije, pokazala da doktori dobivaju dvostruke naknade za svoj rad.

„Deset godina upozoravamo kako u našem zdravstvu curni novac na sve strane. Nitko me u posljednjih deset godina nije demantirao, i dalje tvrdim kako se racinalnijim raspolaganjem novca može uštedjeti milijardu kuna", kaže Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

Ministar zdravlja Siniša Varga pak kaže kako problema ima, ali se oni rješavaju.

„Potrošnja u zdravstvenom sustavu u proteklih je nekoliko godina osjetno racionalizirana, iako smo svjesni da prostora za dodatne pomake zasigurno još ima i na tome aktivno radimo. Novi model ugovaranja usluga za bolnice, u kojem se bolnicama plaćaju izvršene usluge i ispunjavanje indikatora kvalitete dovodi do značajno odgovornije potrošnje, dok u isto vrijeme stimulira bolnice da pacijente liječe brže i bolje", kazao je Varga.

Što su još rekli pročitajte u novom Liderovom Fight clubu, a svoj glas i mišljenje možete dati OVDJE.

25. travanj 2024 16:41