Svijet
StoryEditor

I u Sloveniji previranja oko poreza na nekretnine

20. Prosinac 2012.
Piše:
lider.media

U susjednoj Sloveniji, baš kao i Hrvatskoj puno se prašine diglo oko uvođenja poreza na nekretnine. Iako će Slovenci od iduće godine plaćati nešto viši porez na kapitalnu dobit od prodaje i najma nekretnina, generalnog poreza na nekretnine ili zemljišta još uvijek nema, pišu Finance.

Najviše nesuglasica u Sloveniji diglo se oko povećanja poreza na nekretnine u najmu, koji je pao u drugi plan uslijed sakupljanja potpisa za raspisivanje referenduma o zakona o izvršenju proračuna. Taj bi se porez trebao naplaćivati na sve nekretnine vrijednije od pola milijuna eura.

Do sada su Slovenci prihode od najma plaćali u kategoriji poreza na dohodak gdje se oporezuje samo 60 posto prikazanog prihoda, dok je preostalih 40 posto neoporezivo. Prema novim pravilima, porez na prihode od najma iznositi će 25 posto, dok će stanodavac moći odbiti samo deset posto prihoda i prikazati ih kao troškove. Isto tako, porez kod prodaje imovine povisiti će sa 20 na 25 posto. Prema procjenama Neve Vrč iz slovenskog ministarstva financija, država godišnje od poreza na kapitalnu dobit od prodaje imovine prikupi oko osam milijuna eura, a po novim stopama oporezivanja taj bi se iznos trebao povećati za još dva i pol milijuna eura. Sredinom ove godine u Sloveniji je uveden krizni porez na imovinu, kojim se oporezivala imovina vrijednija od milijun eura. Tim potezom zahvaćeno je 1100 obveznika koji su platili 4,8 milijuna eura poreza.Tijekom ove godine, kao trajna pristojba, uvedena je i taksa za namjensko korištenje zemljišta. No obzirom na nesređene zamljišne knjige provedba tog poreza daleko je od idealne, napominju u ministarstvu financija. 

U sljedećim godinama, slovenska Vlada namjerava uvesti opći porez na imovinu koji bi bio posebno usmjeren na vlasnike praznih nekretnina i neiskorištenih zemljišta. Istu je ideju iznijela bivša Vlada Boruta Pahora no od nje je brzo odustala, a glavom kroz zid ne ide ni trenutni premijer Janez Janša, koji je prije lanjskih izbora izjavio kako će učinci tog poreza biti zanemarivi i da taj porez nema golemi potencijal punjenja proračuna. Janša tvrdi da politička odluka o porezu na imovinu još nje donesena. Slovenija u ime općina godišnje ‘ubere‘ oko 165 milijuna eura kroz naknade za korištenje građevinskog zemljišta i oko četiri milijuna eura kroz ostale poreze na imovinu. Prema zadnjem javno dostupnom nacrtu općeg poreza na imovinu, taj bi se iznos povećao na 320 milijuna eura

20. travanj 2024 03:50