Svijet
StoryEditor

Loš početak tjedna za svjetske burze

15. Svibanj 2012.

Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, drugi dan zaredom, dok je tečaj eura prema dolaru zaronio na najnižu razinu u četiri mjeseca, jer je sve manje vjerojatno da će se u Grčkoj formirati koalicijska vlada, što će dodatno usporiti ionako tešku borbu protiv dužničke krize.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,8 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju pale između 0,7 i 0,9 posto. Burzovni indeksi u Hong Kongu i Singapuru ojačali su između 0,2 i 0,4 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,8 posto.Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica osjetno pale. Dow Jones indeks oslabio je 125 bodova, ili 0,98 posto, na 12.695 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,11 posto, na 1.338 bodova, a Nasdaq indeks 1,06 posto, na 2.902 boda. I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,97 posto, na 5.465 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,94 posto, na 6.451 bod, a pariški CAC 2,29 posto, na 3.057 bodova.

Grčka je sve bliže novim izborima jer ni jučerašnje konzultacije o formiranju nestranačke, tehnokratske vlade nisu donijele napredak. Ulagači se plaše da bi na novim parlamentarnim izborima protivnici mjera štednje dobili više glasova nego na izborima prošloga tjedna, što bi moglo voditi izlasku Atene iz eurozone.Prosvjedi protiv mjera štednje sve su češći na ulicama glavnih europskih gradova, a na nizu izbora posljednjih mjeseci najviše su napredovale političke stranke koje zagovaraju i druge, a ne samo mjere štednje. Tako su u nedjelju Kršćanski demokrati (CDU) Angele Merkel pretrpjeli težak poraz na izborima u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, saveznoj državi s najviše stanovnika, a taj bi rezultat mogao osokoliti lijevu oporbu koja će još snažnije kritizirati europsku politiku štednje. Zbog svega toga ulagači se plaše da će otupiti oštrica u borbi protiv dužničke krize, koja se dodatno produbljuje zbog sve snažnijih recesijskih prijetnji gospodarstvu eurozone.

Ulagače zabrinjava i usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava, američkog i kineskog. To bi, pak, izazvalo pad potražnje za sirovinama, pa su jutros među najvećim gubitnicama dionice u rudarskom sektoru. Nakon što je jučer potonula za 1,3 dolara, jutros je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku skliznula daljnjih 40-ak centi, na 94,33 dolara po barelu, najnižu razinu u pet mjeseci.- Mogućnost izlaska Grčke iz eurozone plaši mnoge, dok je usporavanje rasta kineskog gospodarstva dodatno smanjilo sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama. Oba ta čimbenika pritišću cijene sirovina, ali i drugih investicija - kaže Tomomichi Akuta, analitičar u tvrtki Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

Na valutnim je, pak, tržištima zbog grčke političke drame euro i dalje pod pritiskom. Jutros je u jednom trenutku zaronio na samo 1,2815 dolara, najnižu razinu u četiri mjeseca, no kasnije je ojačao na 1,2850 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena eura pala je s jučerašnjih 103,05 na 102,65 jena. Tečaj dolara u odnosu na japansku valutu stabilno se, pak, kreće oko 79,90 jena. Kako dolar slovi za sigurnu valutu u nesigurna vremena, jutros je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dosegnuo najvišu raznu u četiri mjeseca, 80,739 bodova.

19. travanj 2024 07:51