Svijet
StoryEditor

Svjetski lideri traže ravnotežu između rasta i štednje

19. Svibanj 2012.
Piše:
lider.media

Svjetski lideri na summitu G8 u Camp Davidu traže načine kako bi umirili financijska tržišta koja muče problemi španjolskih banaka i rizik izlaska Grčke iz eurozone.

Dionice na svjetskim burzama ovoga su tjedna pale na najniže razine u ovoj godini. Američki predsjednik Barack Obama obećao je na summitu čelnika vodećih ekonomija (SAD-a, Njemačke, Kanade, Francuske, Italije, Velike Britanije, Japana i Rusije) da će raditi s Europom na uravnoteženju rasta smanjenjem duga, sve kako bi se pokušala spriječiti kriza eurozone koja destabilizira svjetsko gospodarstvo.- Svi smo apsolutno predani tome da rast, stabilnost i fiskalna konsolidacija budu dio sveukupnog paketa kojim bi se postigao napredak za naše građane - rekao je Obama.

Britanski premijer David Cameron rekao je kako postoji snažan osjećaj za hitno poduzimanje akcija kada je eurozona u pitanju, pošto se i njegova zemlja oslanja na međunarodne izvore financiranja i nestabilnost bankarskog sustava bila bi nov udarac na ekonomiju koja je već u recesiji. Lideri Europske unije naglašavaju kako će stati u zaštitu svojih banaka reagirajući tako na vijesti kako se zbog eskalacije loših zajmova španjolski bankarski sustav našao u ozbiljnim problemima te kako je četvrta najveća ekonomija eurozone pred urušavanjem.

Predsjednik EU Herman Van Rompuy rekao je kako će učiniti sve što je potrebno da bi se osigurala financijska stabilnost eurozone. Francuski predsjednik Francois Hollande predlaže korištenje EU fondova za rješavanje problema u Grčkoj koja 17. lipnja ponovno izlazi na izbore. Talijanski premijer Mario Monti predlaže stvaranje europskog sustava osiguranja depozita, a osim stabilizacije bankarskog sustava tema razgovora svjetskih lidera bilo je i ostvarivanje rasta uz istovremene napore vlada da smanje dugove daljnjim rezanjem troškova i proračunskom štednjom.

Dok se Obama, Monti i Hollande slažu kako naglasak treba biti na rastu, njemačka kancelarka Angela Merkel rješenje vidi u fisklanoj strogoći i mjerama štednje. Građani eurozone ne podržavaju nove rezove, što su pokazali rezultati izbora u Grčkoj i Francuskoj, a dio svjetskih lidera nastoji napore usmjeriti u stvaranje novih radnih mjesta i rast, a ne ‘stezanje remena‘.

20. travanj 2024 03:00