Aktualno
StoryEditor

Na konzultantskim uslugama u Hrvatskoj se ‘okrene’ oko dvije milijarde kuna na godinu

29. Listopad 2016.

Napokon ću nešto zaraditi’, odgovorio je bivši hrvatski premijer Zoran Milanović na nagađanja hoće li u skoroj budućnosti zauzeti mjesto konzultanta Albanije u procesu približavanja EU. Globalno gledajući, u posljednjih desetak godina profesija konzultanta postala je toliko isplativa da se doima kako je obnašanje dužnosti profesionalnog političara ili ekonomskog stručnjaka samo nužno zlo koje budući konzultanti moraju istrpjeti kako bi jednom uživali u financijskim blagodatima. Potraga za kvalificiranim konzultantima u Hrvatskoj u stalnom je porastu i zbog sredstava iz fondova EU, do kojih mnogi žele doći, jer su konzultanti ti koji imaju znanje i iskustvo kako ispuniti prijave za natječaje EU. U Hrvatskoj se javnosti mnogo dobro poznatih ’faca’ bavi time poslom. Mate Granić, Davor Štern, Dragan Munjiza samo su neka od imena koje se pojavljuju tijekom pregleda poslovne domaće konzultantske scene. Ipak, zasad svi oni samo preživljavaju u sjeni moćnih svjetski etabliranih konzultantskih kuća koje imaju svoje tvrtke i u Hrvatskoj. S obzirom na to da na globalnoj sceni velike tvrtke praktički ne sastavljaju ni listu namirnica za božićnu zabavu bez savjetovanja s konzultantima, logično je bilo očekivati da i naše tvrtke počnu tražiti pomoć konzultantskih tvrtki. Tako ih je danas u Hrvatskoj više od 400, imaju prihode od oko dvije milijarde kuna, a premda je čak 90 posto konzultantskih tvrtki u domaćem vlasništvu, daleko  najveću zaradu odnosi globalni vladar u davanju usluga savjetovanja američki McKinsey&Company, koji je na ovom području od 2003.

Snažni igrači McKinsey&Company 2015. ostvario je ukupni godišnji prihod u iznosu malo većem od 100 milijuna kuna, što je promjena ukupnih prihoda od gotovo 25 milijuna kuna u odnosu na godinu dana prije. Američka korporacija pokupila je velik dio kolača na malome hrvatskome tržištu, a s obzirom na to da se bavi financijskim sektorom i osiguranjem, telekomunikacijama, robom široke potrošnje i komunalnim uslugama, indirektno ima utjecaja u gotovo svim sektorima. Snažna igračica na tržištu još je jedna tvrtka u stranom vlasništvu – E&Y savjetovanje. Tvrtka se bavi poreznim savjetovanjem, a u njezinu hrvatskom ogranku primjetan je i stalan rast zaposlenika. Tvrtka je, usporede radi, prošle godine ostvarila prihode od 33 milijuna kuna, što je rast od 10 milijuna kuna u odnosu na prijašnju godinu. Slično stoji i PricewaterhouseCoopers savjetovanje (PwC), koje pruža usluge konzaltinga računovodstvenom, poreznom i poslovnom sektoru. Godine 2015. ostvarilo je prihode od 40 milijuna kuna te poslovalo s dobitkom od milijun i tristo tisuća kuna. Od tvrtki u domaćem vlasništvu svakako treba istaknuti Horwath HTL. Pravodobno je prepoznao da u turizmu leži snaga hrvatskoga gospodarstva, u posljednjih nekoliko godina stalno posluje s dobitkom, a njegovi su prihodi redovito veći od deset milijuna kuna.

Na FT-ovoj listi Usko se specijalizirati na pružanje kvalitetne usluge u određenim tržišnim nišama preporuka je koja stoji u velikoj studiji konzultantskog tržišta u Hrvatskoj koju je prije dvije godine za Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR) napravila dr. sc. Mirela Alpeza, a upravo je to ključ njegova uspjeha. – U ovoj i prethodnoj godini primijetili smo znatan rast interesa za savjetovanje o planiranju novih investicijskih projekata, poglavito razvoj novih hotelskih projekata, a oprezno se budi i interes za razvoj ‘mixed-use resorta‘. Tu smo odradili niz projekata u etabliranim odredištima poput Hvara, Splita, Brača, Rovinja, Zadra i Zagreba koji su već izašli na tržište ove godine ili će se realizirati za godinu-dvije. Trendovi na globalnom tržištu, posebice u savjetovanju u segmentu turizma i hotelijerstva, nalažu da uvijek moramo biti pet koraka ispred naših klijenata, ali i konkurencije. Upravo zbog toga odlučili smo ove godine dodatno proširiti tim te se jače aktivirati na međunarodnom tržištu, većem od 200 milijuna ljudi: u Sloveniji, Crnoj Gori, Srbiji, Rumunjskoj, Rusiji, Makedoniji, Bugarskoj, ali i dalekim tržištima poput Irana, Gruzije, Kazahstana, Omana, Ruande… – otkrio je poslovne planove Horwath HTL-a direktor tvrtke Saša Topalović te dodao kako ga posebno veseli činjenica da je i dio javnog sektora u turizmu već počeo tražiti strategije, master planove i konkretne projekte u obliku operativnih dokumenata. – Globalno smo također na razini Horwath HTL-a primijetili daljnji rast potražnje za savjetovanjem u turizmu, hotelijerstvu i industriji slobodnog vremena, gdje smo nedavno uz već postojećih 40-ak otvorili nove urede u Bangkoku, Miamiju, Dubaiju/Omanu, Kigaliju i Abiđanu – zaključuje Topalović. Sense savjetovanje, koje je također u domaćem vlasništvu, Financial Times još je 2012. izdvojio kao najveću tvrtku za poslovno savjetovanje u Hrvatskoj. Zagrebačka tvrtka specijalizirana je za financijsko-investicijsko savjetovanje, savjetovanje u području povlačenja sredstava iz EU i nacionalnih fondova, jačanje poslovne konkurentnosti te savjetovanje javnog sektora. Od ove godine zajedno s međunarodno nagrađivanom kreativnom agencijom Bruketa&Žinić OM pokrenula je projekt Design Thinking Hrvatska. Riječ je o usluzi poslovnog savjetovanja koja se koristi svjetski priznatom metodom Design Thinking, a služi za stvaranje inovacija, razvoj inovacijske kulture i buđenje kreativnosti.

Zadovoljan klijent prije svega I manji igrači žele svoje mjesto pod suncem. Jedan od njih je i Kontroling Kognosko. Kriza mu nije naštetila. Štoviše. – Ako govorimo o konzaltingu iz područja kontrolinga, kriza je zapravo djelovala pozitivno. Dok su vremena bila dobra, brojna poduzeća nisu ni pomišljala na razvoj kontrolinga, a pogotovo ne uz podršku konzultanata. No za vrijeme krize mnogi su se opekli i stoga poslovanje više ne prepuštaju slučaju. Mojem konzultantskom poduzeću od 2009. prihodi stalno rastu, a trendovi nagovještavaju da će tako biti i ubuduće – otkriva Jasmina Očko, direktorica Kontrolig Kognoska. – Osim rastuće potražnje za konzultantskim uslugama za izgradnju funkcije kontrolinga (u što ulazi i izrada modela za poslovno planiranje), traže se konzultanti za izradu investicijskih studija ili za savjetovanje u vezi s iskorištavanjem fondova EU. To daje nadu da raste interes za ulaganje u naše gospodarstvo – što svakako budi optimizam. Općenito gledajući, konzultantsko tržište raste jer je sve više poduzeća svjesno činjenice da ne može razvijati stručnjake za sve, pa i specifične potrebe – otkriva Očko. Kako bi tvrtke u domaćem vlasništvu podignule razinu kvalitete svog djelovanja te postale još konkurentnije na tržištu, CEPOR, osim prije spomenute uske specijalizacije predlaže razvijanje vlastite prodajne i marketinške strategije, organiziranje besplatne poludnevne radionice radi predstavljanja svog znanja i konzultantskoga kapaciteta, razvijanje marketinške strategije koje će uključivati i druge suvremene kanale promocije osim usmene predaje, nuđenje konzultantske usluge s fleksibilnim modalitetima plaćanja koja će demonstrirati spremnost za sudjelovanje u riziku poduzetih akcija, aktivno uključenje u djelovanje profesionalnih udruženja konzultanata. Nadalje, domaćim tvrtkama preporučuju da se stalno educiraju te da identificiraju područja vlastite ekspertize i izvrsnosti temeljena na iskustvu, znanju i tržišnom potencijalu i da na tome temelje svoju konkurentsku prednost.

Što je budućnost Osim toga, konzultantske kuće morat će svratiti pozornost i na nadolazeću ’uberizaciju’ u konzaltinškoj industriji. Načini na koji će taj trend utjecati na profesiju savjetovanja različiti su. Veće korištenje slobodnim i transakcijskim konzultantskim uslugama može postati norma. To možda zvuči i kao prilika za prije navedene javne osobe, ali i za mnoge slobodnjake s jeftinijim tarifama. Unatoč tvrdnjama da je recesija na domaćem tržištu prošlost i dalje se doima kako su tvrtke koje unajmljuju konzultante usredotočenije na brigu o trošku angažiranja nego na eventualnu vrijednost koju njihove usluge mogu donijeti tvrtki. Tako je očekivati da će u idućim godinama konzultantske usluge, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj, više biti definirane kao ’gaža za jednu noć’ nego kao profesionalno dugoročno partnerstvo usluga. Također, tehnologija za prikupljanje informacija još će više doći do izražaja. Samo onaj tko je sposoban ulagati u istraživanje tržišta i podatkovnu analizu opstat će na tržištu.

19. travanj 2024 23:02