Preporučeno
StoryEditor

Andrew Stuart Dalgleish, veleposlanik UK: Nakon Brexita očekujem jaču suradnju s Hrvatskom jer neće biti sita u Bruxellesu

22. Rujan 2016.

Novi veleposlanik Ujedinjenoga Kraljevstva u Hrvatskoj jedva je stigao raspakirati kovčege, a već je pristao uskočiti u vatru i razgovarati o vrućoj temi izlaska svoje  zemlje iz Europske unije (Brexit) te prilično slabim gospodarskim odnosima s Hrvatskom. Andrew Stuart Dalgleish u Zagreb je stigao iz Seula gdje je radio kao zamjenik britanskog veleposlanika u Južnoj Koreji, ali na veliku se promjenu, po svemu sudeći, brzo navikava učenjem hrvatskog jezika i povijesti. Zbog neodgovarajuće suradnje, prema vlastitom priznanju, imat će pune ruke posla, no entuzijazma mu ne nedostaje. • Izlazi li Ujedinjeno Kraljevstvo iz EU ili ne, postoji li mogućnost odgode ili čak promjene odluke? – Vladino je stajalište vrlo jasno: narod je upitan želi li ostati u EU ili otići i odgovorio je da želi otići, stoga će Vlada to i učiniti. Sad utvrđujemo kako početi taj postupak, ali nema nikakvih planova za mijenjanje te odluke, Vladino je stajalište savršeno jasno, odlazimo iz EU. Naravno, to ne znači da napuštamo Europu ili svoja partnerstva i odnose sa članicama. Radujemo se građenju bilateralnih odnosa s njima, možda i unaprjeđivanju, no Ujedinjeno Kraljevstvo napušta EU.

• Jesu li izrađene nekakve studije o posljedicama izlaska, postoji li išta osim nagađanja i očekivanja? – Postoji solidna količina ekonomskih analiza koje će potvrditi koje god stajalište želite. Ako ste za ostanak, naći ćete analize koje to podupiru, kao i obrnuto. Situacija u kojoj ćemo se naći kad izađemo iz EU, naravno, ovisit će o ispregovaranim uvjetima. Bilo bi zato pogrešno sada reći da će posljedice izlaska biti takve i takve jer ne znamo kakav će biti okvir koji će ih odrediti. Mnogo je studija, ali nijedna nije utemeljena na činjenicama zato što ne znamo koje su činjenice.

  • Što je sa Škotskom, najavljuje se novi referendum o neovisnosti? Kakva će biti reakcija Londona, hoće li dopustiti održavanje još jednog referenduma? – Referendum koji smo imali bio je usmjeren prema Ujedinjenom Kraljevstvu i to je prošlo kroz parlament. UK napušta EU slijedom tog referenduma i cilj pregovora s Unijom najbolji je mogući dogovor za Ujedinjeno Kraljevstvo u cjelini, dakle i za Škotsku. Zasad ne postoje planovi za bilo koji drugi pristup.

• Zašto je ekonomska razmjena između Hrvatske i UK slaba, čak i unatoč hrvatskom članstvu u EU? – I ja se to pitam, bio sam prilično razočaran kad sam vidio razinu trgovinske razmjene. Mislim da je najnovija brojka oko 200 milijuna eura na godinu, što je doista vrlo niska razina trgovine. Odredio sam si kao prioritet pozabaviti se time i vidjeti što moje veleposlanstvo može napraviti da to poboljša. ‘Zašto‘ je dobro pitanje, ali odgovor na njega sastoji se od mnogo elemenata; jedan je od njih da je Hrvatska novo tržište za UK, a s obzirom na to da smo mi snažno počeli promicati izvoz  diljem svijeta, mogućnosti je mnogo, zato ću morati pojačati vidljivost Hrvatske, posebice dok smo još dijelom istog tržišta. Isto tako, Hrvatska proteklih godina slabo gospodarski raste, zbog čega nije  atraktivno odredište. Međutim, to se promijenilo pa to mogu iskoristiti za njezino ‘reklamiranje‘. Primijetio sam i da dio onoga što UK prodaje nije namijenjeno hrvatskom tržištu…

• Primjerice? – Proizvodimo dosta visoke tehnologije koju ili Hrvatska sama izrađuje pa je ne treba, posebice u IT sektoru, ili za koju ovdje još ne postoji tržište. To ne znači da ga ne bismo trebali pokušati stvoriti. Jednako tako, postoje zapreke za trgovinu unatoč članstvu u EU. Prodaja nije problem, no ja želim potaknuti investicije u hrvatsko tržište, a tu ima zapreka za sve investitore, i strane i domaće, poput parafiskalnih nameta, koji za stranca mogu biti iznimno komplicirani.

• Imate li već na umu neke mjere jačanja suradnje između dviju zemalja? –  Malo je rano, treba pričekati formiranje Vlade, ali željet ću što prije razgovarati o prilikama za suradnju. Želim čuti koji su prioriteti nove vlade i zatim naći načine za suradnju na njima. Ne želim propovijedati i govoriti vašoj vladi što treba raditi, ni najmanje. Znam da je HDZ govorio o olakšavanju poslovanja i kad budemo imali Vladu, rado ću iznijeti probleme o kojima govore britanski poslovni ljudi i ponuditi rješenja iz Britanije.

• Koja su područja interesa britanske poslovne zajednice u Hrvatskoj? – Vidljiv je interes u onome što nazivamo ‘ekonomijom iskustva‘, poput turizma, u čemu mnogo toga možemo podijeliti s hrvatskim poduzetnicima i svojim uslugama možemo pridonijeti tom sektoru. Izrazito me se dojmio inovacijski duh u Hrvatskoj, što me snažno podsjeća na UK. I jedni i drugi dobro radimo na inkubatorima i akceleratorima za startupe. U tome smo već dosta napravili u suradnji s hrvatskim poslovnim anđelima, ali možemo više. U poboljšanju infrastrukture ima prostora za uspostavu Hrvatske kao poslovnog središta, za što uvijek ima interesa i ekspertize u UK-u.

Cijeli intervju pročitajte u novom broju Lidera.

19. travanj 2024 22:32