Poslovna scena
StoryEditor

Jadran planira uvrštavanje dionica na Zagrebačku burzu

29. Kolovoz 2016.

Skupština hotelsko-turističkog poduzeća Jadran u ponedjeljak je zadužila Upravu da svih više od 49 milijuna dionica nominalne vrijednosti 10 kuna uvrsti u službeno tržište Zagrebačke burze, izvijestili su iz iz Uprave Jadrana, dok su iz Udruge vjerovnika bivših radnika Jadrana ocijenili da je jedini dugoročno održiv i kvalitetan model privatizacije prodaja većinskog paketa dionica strateškom partneru koji bi i malim dioničarima morao ponuditi otkup njihovih dionica.

Skupština Jadrana danas je ovlastila Upravu da svih više od 49 milijuna dionica nominalne vrijednosti 10 kuna uvrsti na službeno tržište Zagrebačke burze. To je, kažu u Jadranu, bio i prvotni zahtjev malih dioničara, s obzirom da su dioničari postali upravo namirenjem 50 posto svojih stečajnih tražbina.

Iz Uprave Jadrana danas su najavili da će odmah krenuti s izradom dokumentacije potrebne za uvrštavanje dionica na burzu te da očekuju uvrštenje nakon Nove godine.

Na  Glavnoj skupštini sudjelovali su predstavnici većinskog dioničara, odnosno Republike Hrvatske koja drži oko 80 posto dionica, a zastupa ju Centar za restrukturiranje i prodaju, te dio malih dioničara. Skupština je odlučila i da se lanjska dobit od 2,6 milijuna kuna rasporedi u zadržanu dobit, koja sada iznosi ukupno 8 milijuna kuna, te da se temeljni kapital poveća za 542.000 kuna. Skupština je dala razrješnice Upravi i Nadzornom odboru,  a prihvaćen je i izvještaj revizora.

Odluka o povećanju temeljnog kapitala donesena je s obzirom na to da Uprava i dalje provodi stečajni plan po kojem se vjerovnici prvog višeg isplatnog reda, odnosno bivši i sadašnji radnici, namiruju tako da im se 50 posto duga isplati u dionicama, a 50 posto u novcu. Kako ističu iz Jadrana, Uprava je u srpnju, dvije i pol godine prije roka, isplatila radnicima 30,5 milijuna kuna u novcu, a povećanje temeljnog kapitala odnosi se na vjerovnike koji su nakon zaključenja stečajnog postupka pristali na takvo namirenje, nagodili se i prekinuli sudske sporove.

Iz Udruge vjerovnika bivših radnika Jadrana su nakon skupštine priopćili da su zadovoljni što su isplaćene sve tražbine u novcu za oko 850 radnika stečajnih vjerovnika. Nakon toga radnici, stečajni vjerovnici, povukli su u početku kolovoza izvanrednu reviziju na Vrhovnom Sudu RH, što će, nadaju se, otkloniti jednu od prepreka za brži početak privatizacije. Smatraju da je Jadran potkapitaliziran i da mu trebaju značajnija ulaganja.

Drže da se sudski sporovi između 70 radnika razlučnih vjerovnika i Jadrana trebaju riješiti sklapanjem sudske nagodbe kojom bi se okončali sudski sporovi i predlažu da im se isplati glavnica u cijelosti, zatezne kamate do dana isplate, uz mogućnost dogovora oko isplate manjeg dijela tražbina u dionicama tvrtke nakon izlistavanja na burzi, te da sve sudske i odvjetničke troškove podmiri Jadran.

U udruzi smatraju da bi se izlistavanjem dionica Jadrana na Zagrebačkoj burzi  saznala tržišna vrijednost dionica i otvorila mogućnost za ozbiljnije pregovore Uprave i Udruge u vezi rješenja aktualnih sudskih sporova.

Ističu da je temeljni kapital Jadrana procijenjen u strateškom planu razvoja iz ove godine na 150 milijuna kuna, što je znatno niže od procijenjene vrijednosti od 490 milijuna kuna u stečajnom planu Jadrana iz 2013.

U Udruzi smatraju da je model dokapitalizacije tvrtke od strane društava za upravljanje obaveznim mirovinskim fondovima u Hrvatskoj samo privremeno rješenje za nastavak započetog investicijskog ciklusa, a da je jedini dugoročno održiv i kvalitetan  model privatizacije prodaja većinskog paketa dionica Jadrana kvalitetnom strateškom partneru u cjelini, na javnom natječaju i po tržišno prihvatljivoj cijeni.

Najboljim načinom zaštite interesa 850 bivših i sadašnjih radnika i malih dioničara smatraju izlistavanje dionica Jadrana na Zagrebačkoj burzi, jer bi tako kupac većinskog paketa dionica bio obavezan ponuditi otkup dionica i malim dioničarima.

24. travanj 2024 16:59