Poslovna scena
StoryEditor

Parlamentarci ujedinjeni protiv zakona o GMO-u

06. Kolovoz 2015.
Piše:
lider.media

Prijedlog zakona Europske unije koji bi omogućio zemljama članicama da ograniče ili zabrane upotrebu GMO hrane koju je odobrio EU naišao je na veliko protivljenje u Europskom parlamentu.

Parlamentarci se bune protiv toga jer nisu uključene procjene učinka propisa te da se odluke država mogu kositi s odlukama o jedinstvenom tržištu ili s pravilima WTO-a.

– To se kosi s principima bolje regulacije i transparentnosti koju promovira Europska komisija. Nakon toliko godina koje smo utrošili da bismo se oslobodili unutrašnjih barijera taj prijedlog mogao bi opet fragmentirati jedinstveno tržište i dovesti do pojačanih inspekcija, čega smo se htjeli riješiti – rekao je Giovanni La Via, predsjednik Odbora za okoliš Europskog parlamenta.

Nepošten prijedlog

Tijekom rasprave u Europskom parlamentu mogle su se čuti samo kritike i zabrinutost parlamentaraca. Prigovaraju Europskoj komisiji i na izrazima koji se upotrebljavaju u tekstu prijedloga koji su prema njima pravno nedefinirani. Bilo je i mnogo oštrijih kritika prema Komisiji.

– Cilj je tog prijedloga da se omogući brza i lagana procedura za zemlje članice umjesto da se ozbiljno pozabavimo problemom. To je nepošten prijedlog koji nudi lažna rješenja problema. Moramo ga odbaciti i napraviti novi koji će osigurati da se GMO ne može upotrebljavati kada ga većina članica odbija – istaknula je zastupnica Lynn Boylan.

Prijedlog je ujedinio Europski parlament, što je rijetkost, a među parlamentarcima vlada i zabrinutost što će se dogoditi ako se odbije. Ima li Europska komisija ‘plan B‘ jer riječ je o iznimno važnom pitanju?

Bez ‘plana B‘

Parlamentarci od Komisije zahtijevaju potvrdu da će dobiti novi prijedlog ako taj odbiju.

– Voljeli bismo da ponovno razmislite o prijedlogu. Komisija nema ‘plan B‘ za taj slučaj. Ako odbijete prijedlog, ostat ćemo u sadašnjoj situaciji, što nije dobro. Što se tiče opaski da se na taj način fragmentira jedinstveno tržište, to nije točno jer sigurnosna opcija postoji u nekoliko zakona i nikad nije bila problem – rekao je Ladislav Miko uime Europske komisije.

Pred tim je prijedlogom sada glasovanje u dvije faze. U prvoj fazi o prijedlogu će se 12. i 13. listopada izjasniti Odbor za okoliš, a nakon toga bit će stavljen za glasovanje na plenarnoj sjednici koja će se održati od 26. do 29. listopada u Strasbourgu. Sudeći prema reakcijama iz Parlamenta, postoji vrlo velika vjerojatnost da će se zakon odbiti. Dogodi li se to, Europska komisija morat će izraditi novi prijedlog, a među parlamentarcima postoji sloga da bi i oni mogli izraditi svoj prijedlog koji bi dali Komisiji. Uvod je to u vruću političku jesen u Bruxellesu i to u vezi s posebno osjetljivim pitanjem GMO-a

19. travanj 2024 20:40