Preporučeno
StoryEditor

Poduzetnici u laganoj šetnji do jeftinijeg novca

01. Studeni 2016.

Novac nikada nije bio jeftiniji. Zbog jeftinog novca koji je preplavio tržište, i europsko i hrvatsko, banke plasiraju kredite s mnogo nižim kamatnim stopama nego prije nekoliko godina. Bankari u posljednje vrijeme šalju jasne poruke da su kamatne stope niske, da će takve ostati neko vrijeme te da će padati i dalje. Na Liderovoj konferenciji ‘Dan velikih planova‘ dvojica bankara poslala su vrlo jasne signale budućih kamatnih stopa.

– Očekujem da će se idućih godina ti pozitivni trendovi vidjeti. Hrvatska ima velik potencijal koji do sada nije bio dovoljno iskorišten. Mnogo se više može iskoristiti Europska unija, no prve godine članstva uvijek su sporije. Ali ubrzava se, to se već sada vidi. Priljev novca iz EU-a će se povećavati. Svi događaji u ekonomiji posljednjih mjeseci pokazuju da slijedi razdoblje optimizma, čak je i naš glavni ekonomist Hrvoje Stojić, koji je za moj ukus malo prerealan, promijenio svoje prognoze – kazao je Mario Žižek, čelni čovjek Addiko banke.

Pad stopa i marži  

Na pitanje gdje će kao bankar zaraditi novac u vrijeme niskih kamatna stopa odgovara da banke slično zarađuju na svim tržištima. Kamatne stope na depozite bile su visoke, sada su u padu. Marža banaka gotovo je uvijek ista. – Osobno očekujem da će se kamatne stope na ovim niskim razinama zadržati neko vrijeme i sada je trenutak za ulaganje – kazao je Mario Žižek.

‘Kamatnom‘ optimizmu pridružio se i Ivan Žižić, član Uprave Raif eisen banke.

– Kod poduzeća smo primijetili početak investicijskog ciklusa. Ne samo da se povećava kreditna aktivnost nego padaju kamatne stope. Padat će i dalje. Banke ujedno smanjuju marže, što daje impuls poduzećima – istaknuo je Žižić.

Na pitanje kako poduzetnici mogu računati na stabilnost kada se sve brzo mijenja, odgovara da to ponajprije ide u njihovu korist, stope padaju i očekuje se da će dugo ostati nisko, ne samo u stranim valutama nego i u domaćoj. Za takvo stajalište banaka zaslužna je velika količina jeftinog novca, pad referentnih kamatnih stopa koje su na nuli, čak su otišle i u minus, ali i optimizam. Naime, gospodarska situacija u Hrvatskoj sve je bolja, BDP raste, poduzetnici vide svjetlo na kraju tunela. Ali tu je i iskustvo gotovo šestogodišnje recesije.

– Klijenti su postali svjesni i kamatnog rizika i valutnog rizika. Stambeni krediti sve se više plasiraju u kunama. Poduzetnici su se dosta prilagodili situaciji. Oprezniji su i savjesniji. To se vidi u kreditnim zahtjevima. Visokorizičnih je projekata sve manje, a sve više na stolove dobivamo jako dobro razrađene projekte – kaže Ivan Žižić iz RBA.

Nula posto kamata

Svi stručnjaci preporučuju poduzetnicima da ne uzimaju kredit odmah u prvoj banci, nego da si daju truda i malo prošeću uokolo. Naime, upravo zbog sve nižih kamatnih stopa krediti su postali dostupniji, što samim time znači i veću konkurenciju. Poduzetnici bi, ako žele redoviti kredit u banci, trebali prikupiti nekoliko ponuda različitih banaka i početi s pregovorima. Jer bankama je u interesu plasirati kredit, i to sve više njih. S druge strane, postoje razni programi koji ‘spuštaju‘ kamatnu stopu. Ili je riječ o kreditnim programima koje je neka banka pokrenula s europskim institucijama, bilo da su to fondovi EU, Europska investicijska banka, Europska banka za obnovu i razvoj i tako dalje. Naravno, tu su i programi s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak. Jedna od opcija su i programi HAMAG-BICRO-a. Riječ je o nekoliko programa mikrokreditiranja i davanja jamstava. Tako poduzetnicima koji dobiju, primjerice, 80-postotno jamstvo od HAMAG-a kamatna stopa može pasti i za tri postotna poena. Dakle, tu razliku prema bankama pokriva država, a poduzetnik plaća mnogo niže kamate u odnosu na one koje su tržišno dostupne. Tako, primjerice, uzmemo li u obzir već spomenutu kamatnu stopu od 2,85 posto, može se dogoditi da poduzetnik uopće ne plaća kamate. Stoga svim poduzetnicima jedan savjet – krenite u istraživanje. Ako su bankari optimistični, to znači da bi situacija možda mogla biti sve bolja.

16. travanj 2024 16:32