Poslovna scena
StoryEditor

Prezentirani rezultati projekata EVLIA i SEETechnology

17. Prosinac 2014.
Piše:
lider.media

– Jučer su u sklopu drugog dana konferencije Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) „Pristup financiranju i transfer znanja“ prezentirani rezultati projekata EVLIA i SEETechnology, financiranih u sklopu Transnacionalnog programa suradnje za jugoistočnu Europu. Tom prigodom ujedno su predstavljeni Program podrške uredima za transfer tehnologije te program SME Instrument koji Europska unija provodi u sklopu programa Obzor 2020. Na oba projekta HAMAG-BICRO sudjeluje kao projektni partner. Projekti su započeti krajem 2012. godine.

Konferenciju je pozdravnim govorom otvorio Boris Guina, zamjenik predsjednika Uprave HAMAG-BICRO-a pritom istaknuvši: „HAMAG-BICRO kroz projekt SEETechnology ima cilj stvoriti most između znanja i realizacije inovacije te potaknuti veći broj malih i srednjih poduzetnika da usvoje princip generiranja inovacija u vlastitim poslovnim strategijama. Isto tako, pristup vrednovanju nematerijalne imovine koji potiče projekt EVLIA ključan je za financiranje perspektivnih projekata u području inovacija i poduzetništva. Očekujemo kako će metodologija projekta EVLIA pronaći svoju primjenu, ne samo u agenciji HAMAG-BICRO, već i u brojnim financijskim institucijama, konzultantskim tvrtkama te kod privatnih investitora.“

Mislav Jurišić, voditelj projekta EVLIA prezentirao je rezultate projekta izjavivši: „Osnovni rezultat projekta EVLIA predstavlja metodologija za vizualizaciju i vrednovanje nematerijalne imovine, a razvijena je i informatička platforma koja podržava provedbu navedene metodologije. Zaključak svih uključenih u projekt je da metodologija razvijena kroz projekt EVLIA ima potencijal korištenja za lakši pristup financiranju i poboljšanje uvjeta financiranja.“

Potom je održan okrugli stol na temu "Vizualizacija nematerijalne imovine po modelu EVLIA - koristi za razvoj i financiranje tvrtke“ u kojem su sudjelovali Mladen Vukmir iz Vukmir i partneri, Tanja Milović iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo, Tomislav Bronzin iz Citus d.o.o., Rosa Ferinčević iz MarinaLab Opus d.o.o., Nikola Karađole iz TEB Kompleksni sustavi i rješenja d.o.o., Darko Gulija iz InfoDom d.o.o. i Damir Zovak iz Zagrebačke banke.

Sudionici okruglog stola složili su se kako bi trebalo izgraditi mehanizme koji bi regulirali vrijednost nematerijalne imovine poduzetnicima i poticali njenu valorizaciju u financiranju te da bi država tu trebala odigrati važnu ulogu kroz svoje institucije kao što su HAMAG-BICRO, HBOR, Ministarstvo financija i druge.Na projektu EVLIA („Vrijednost intelektualne imovine kao dodatna poluga pri financiranju malih i srednjih poduzeća“) sudjelovali su partneri iz 9 zemalja jugoistočne Europe. Voditelj projekta je Gospodarska Komora Venecije. U Hrvatskoj je nositelj projekta agencija HAMAG-BICRO dok je pridruženi strateški partner Državni zavod za intelektualno vlasništvo (DZIV). Metodologija je testirana na 52 poduzeća, od čega je njih pet iz Hrvatske: Amphinicy d.o.o., CITUS d.o.o., InfoDom d.o.o., MarinaLab Opus d.o.o. i TEB Kompleksni sustavi i rješenja d.o.o. Testiranje u Hrvatskoj provela je tvrtka Sense Consulting uz podršku tvrtke Vukmir i partneri u suradnji s HAMAG-BICRO-om. Mala i srednja poduzeća koja su sudjelovala u testiranju naglasila su kako im je testiranje unaprijedilo razumijevanje i sposobnost upravljanja nematerijalnom imovinom.

U nastavku konferencije rezultate projekta SEETechnology prezentirala je Dunja Petercol, voditeljica projekta izjavivši: „Regija Jugoistočne Europe u odnosu na EU prosjek, bilježi značajno slabiji inovacijski kapacitet, nisko ulaganje u istraživačko-razvojni sektor, raspolaže nedovoljno razvijenom infrastrukturom koja bi unaprijedila i povećala suradnju između znanosti i gospodarstva. Učestalim pitanjima poput kako unaprijediti suradnju znanosti i gospodarstva na području jugoistočne Europe i kako olakšati širenje istraživačko-tehnologijskih rezultata te povezati vlasnike tih rezultata s malim i srednjim poduzećima kao potencijalnim korisnicima – bavili smo se tijekom rada na projektu. Očekivanja projektnog tima su da sustav podrške razvijen u sklopu projekta SEETechnology nakon završetka projekta postane referentni transnacionalni i interdisciplinarni sustav podrške inovacijama, temeljem razvijenih usluga.“

Projekt SEETechnology („Suradnja znanstvenih ustanova jugoistočne Europe na promociji transnacionalnog korištenja rezultata aktivnosti i tehnologija iz istraživačko-razvojnog sektora od strane MSP-a“) ima za cilj unaprjeđenje suradnje znanstvenog sektora i malih i srednjih poduzeća na području jugoistočne Europe i stvaranje povoljnog okruženja za inovativno poduzetništvo. U sklopu SEETechnology projekta nastoji se dati doprinos cjelokupnom sustavu za potporu inovacijama u zemljama partnerima i regiji u kojoj se projekt provodi odnosno definirati aktivne potporne usluge kako bi se povezali razvojno-istraživački potencijal akademskog i istraživačkog „okoliša“ s konkretnim potrebama MSP-a vezano uz inovacije. U sklopu projekta partneri iz sedam zemalja u regiji (Austrija, Hrvatska, Italija, Mađarska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija) odradili su mapiranje potreba i identificirali postojeće kapacitete za učinkoviti transfer istraživačkih rezultata u gospodarstvo.

Temeljem toga dizajnirane su nove potporne usluge, koje pokrivaju potrebe poduzeća iz područja pristupa znanju, resursima i tržištima te zajednička IT platforma kojoj je svrha diseminacija informacija na transnacionalnoj razini. Kao partneri iz Hrvatske na projektu su sudjelovali Sveučilište u Zagrebu i HAMAG-BICRO.

Projektni tim planira nastaviti s aktivnostima i potaknuti donositelje odluka (na europskoj i nacionalnoj razini) da ulože svoje napore u razvoj odgovarajućih „policy“ rješenja za podršku zajedničkim transnacionalnim inovacijskim platformama.

21. travanj 2024 01:10