Poslovna scena
StoryEditor

Puštanje balona o svjetskom američkom burzovnom balonu

09. Siječanj 2014.
Piše:
lider.media

U posljednje vrijeme mogu se čuti upozorenja da sa svjetskih burzi, pogotovo američkih, prijeti novi balon katastrofe.

Uopće nije lako definirati što je to balon, no kretanje cijena dionica u velikom raskoraku s kretanjem gospodarstva i poslovanjem tvrtki vjerojatno ulazi u tu kategoriju. Ako imamo balon na američkom tržištu dionica, onda bi njihove cijene trebale znatno odstupati od ekonomskih fundamenata. Američki BDP od pretprošloga je bikovskog vrhunca u 2000. nominalno narastao za 30-ak posto. Američke dionice mjerene indeksom S&P 500 (koji je mnogo reprezentativniji pokazatelj od Dow Jonesa) u tom su razdoblju narasle za 20 posto. Poslovanje tvrtki uvrštenih u S&P 500 također se poboljšalo: njihovi prihodi danas su za gotovo 50 posto veći nego 2000., a dobit za 34 posto. Dionice su, dakle, u posljednjih 13 godina rasle manje od gospodarstva SAD-a i rezultata tvrtki, pa je iz te perspektive vrlo teško otkriti postojanje balona. Dugoročno, one prate ekonomski rast, kao što bi i trebale.

Niska burzovna baza U kraćem je roku, od završetka recesije 2009., američki BDP nominalno narastao za oko 10 posto, a S&P 500 za 160 posto, pa se tu vjerojatno krije teza o balonu. U posljednjih pet godina prihodi tvrtki uvrštenih u S&P povećani su za ukupno 20 posto, ali njihova je dobit otišla gore za čak 600 posto! O čemu je ovdje riječ? Budući da se u zadnjoj recesiji dobit tvrtki urušila iznadprosječno oštro, za 85 posto, a cijene njihovih dionica prepolovile (veći pad zabilježen je samo od 1929. do 1932.), stvorila se rijetko viđena niska baza u dobiti i cijenama na burzi. Nakon što je nastupio ekonomski oporavak, i dobit i dionice brzo su se vraćali po visokim stopama, nadoknađujući pad iz recesije. Vidimo i da u kraćem roku cijene dionica samo prate kretanje dobiti svojih tvrtki.Sljedeća moguća definicija balona na tržištu dionica povezana je s njihovom valuacijom. Vjerojatno nema mnogo spora o tome da je riječ o situaciji u kojoj cijene dionica porastu mnogo iznad svoje fundamentalne, fer vrijednosti. Ostavimo za sada po strani to da zapravo nitko ne zna što je točno fer vrijednost jer dionice/cijela poduzeća vrijede onoliko koliko je netko spreman platiti za njih, što će u nekim tržišnim uvjetima biti više, a u drugima manje.

Kad je tržište bilo precijenjeno Držimo li se mjerljivih varijabli, možemo govoriti o balonu ako je u trenutačnu vrijednost dionica na burzi uračunat budući rast prihoda i dobiti koji jako nadmašuje rast koji je zabilježen u bližoj ili daljnjoj prošlosti. U tom kontekstu moglo se s velikom vjerojatnošću tvrditi da je npr. američko tržište dionica 1999./2000. ili hrvatsko 2007. bilo znatno precijenjeno pri omjeru tržišne cijene i dobiti po dionici (P/E) od 30 do 35. Takvo je tržište vjerojatno napuhano jer P/E od 30 do 35 implicira rast prihoda i dobiti poduzeća od 15 do 20 posto na godinu, i to u sljedećih 10 godina, što je dvostruko veća stopa od onih zabilježenih u prijašnjim desetogodišnjim razdobljima, dakle nije realna. Pri trenutačnom omjeru P/E od oko 18 američke dionice svakako nisu jeftine jer je dugoročni prosjek tog pokazatelja od 15 do 16, ali isto su tako daleko od razina na kojima nedvojbeno možemo govoriti o balonu u odnosu na njihovu fundamentalnu vrijednost. Opasnost navodno prijeti i od visine duga. Prekomjerni dug nipošto ne može povoljno utjecati na dugoročan razvoj, no još nitko nije otkrio gdje su granice nakon kojih dug postaje neodrživ, pogotovo za visokorazvijene zemlje. Dug Velike Britanije velik dio 18. i 19. stoljeća nikad nije padao ispod 100 posto BDP-a, a znao je rasti i do 250 posto. Tada je Britanija bila dominantna politička i ekonomska snaga svijeta. Očito je taj dug iskorištavala pametno. Stoga je od visine duga važnije znati može li ga zemlja financirati i što s njim radi. Generator ubrzanog ekonomskog rasta čovječanstva u posljednja dva-tri stoljeća jest napredak znanosti i tehnologije (a to će biti i ubuduće). SAD je danas jedna od vodećih globalnih sila upravo na tom području. Taj je položaj zauzeo jer se umjesto u gradnju cesta i mostova koncentrirao na ulaganje u obrazovanje, istraživanje i razvoj.Često se zaboravlja da svijet samo zahvaljujući ekspanzivnoj monetarnoj i fiskalnoj politici (jeftin novac plus povećanje zaduženosti) nije zaglavio u depresiji goroj od one iz 1930-ih. Naravno da nije isključeno da je cijena koja će se zbog takve politike jednog dana morati platiti stvaranje balona na američkom (svjetskom) tržištu dionica, no zasad za njegovo postojanje jednostavno nema dovoljno dokaza.

08. svibanj 2024 18:40