Poslovna scena
StoryEditor

Tvrtke koje zahvaljujući jeftinim proizvodima brzo rastu i u recesiji

26. Srpanj 2012.
Piše:
lider.media

Dok god je krize, riječ ‘jeftino’ bit će jedna od najvažnijih u rječnicima potrošača. Jeftino je presudno bitno jer ljudi imaju manje novca, žive nesigurnije, smanjuju im se plaće, gube poslove...

Jeftina hrana, jeftina odjeća, jeftino ljetovanje, jeftine usluge. Jeftino je trenutačno najtraženije. Poduzetnici koji taj trend ne prepoznaju, propuštaju priliku da zarade i rastu, jer jeftino je došlo da ostane. U novom Lideru potražite temu broja Matilde Bačelić i Tatjane Petričušić ‘Jeftilen - niske cijene bit će važne i nakon krize‘ i doznajte kako se natjecati cijenom te kojim je to tvrtkama pošlo za rukom, pa i u recesiji brzo rastu.

Ima pa nema novog vlasnika, koji jest pa nije uplatio pet milijuna eura predujma za kupnju tvrtke/isplatu plaća. Igra živaca oko kupnje Dine Petrokemije nije senzacija. Štoviše, to je uobičajeni obrazac ‘spašavanja’ radnih mjesta na kraće vrijeme i odgoda donošenja konačnog rješenja (čitaj stečaja). Sve to začinjeno vlasničkim odnosima koje je nemoguće raspetljati i logikom nezdrave pameti uz ulagače koji mogu ponijeti svaki drugi epitet osim strateškog. United Energy Commodities (UEC), rusko-ukrajinska tvrtka sa sjedištem u Ženevi (i Robert Ježić ondje je osnivao svoje tvrtke!) povezana je s azerbajdžanskim MES-om, potencijalnim kupcem Diokija kojeg u Hrvatsku dovodi Ježić. Bivši vlasnik Diokija možda i nije bivši - većinski je vlasnik, upisan u SKDD-u, Dioki Holding, a tko je vlasnik Holdinga, ne zna se.Gordana Gelenčer u novom broju Lidera piše o špekulativnom kapitalu, a u tekstu pod naslovom ‘Kakva država, takvi ulagač‘i doznajte koji su sve primjeri špekulativnih ulaganja u Hrvatskoj.

Također, donosimo i lik i djelov novog zamjenika guvernera HNB-a Relje Martića, koji se u HNB-u zaposlio čim je diplomirao 1978. godine. Dakle, ondje je još od pripravničkih dana i nije mu, čini se, palo na pamet poslovnu sreću potražiti negdje drugdje. Svih tih godina uglavnom je bio u sjeni, negdje otraga, podalje od buke i kritika javnosti. Iako je zadužen za suradnju s bankama (ne i za kontrolu njihova rada - to sada kao viceguverner radi Damir Odak) nitko nikada, ni politički ni medijski, nije ga ‘očerupao‘ zbog propasti i likvidacije neke banke, ni kritičnih 90-ih godina ni danas. Čovjek koji je u najvažnijoj banci preživio sve guvernerske smjene, sve vlasti i dva ekonomska sustava mnogo je više od pozadinskog privjeska.

Oči sportskog svijeta bit će od petka uprte u London, koji će od 27. srpnja do 12. kolovoza biti domaćin 30. modernih Olimpijskih igara. U novom se broju pitamo može li ih i Hrvatska jednog dana organizirati?

Vanja Figenwald bavio se tržišnim natjecanjem te ustvrdio da bi najomraženija adresa svih poduzetnika i radnika čije se tvrtke nađu u teškoćama mogla polako postati Savska 41, gdje je sjedište Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, umjesto dosad popularnoga Markova trga. Agencija je, naime, procesom prilagodbe standardima EU postala ključna instancija za kontrolu državnih potpora i svih oblika pomoći države privatnom sektoru. Široj javnosti još nedovoljno poznata s obzirom na važnost i obuhvat svojih ovlasti, agencija na čijem je čelu Olgica Spevec može potezom pera odobriti ili odbiti državnu pomoć nekoj tvrtki, a upravo je to, primjerice, učinila prošli tjedan odbijanjem potpore hotelsko-turističkoj tvrtki Dubrovačko primorje na prijedlog Državne agencije za sanaciju banaka.

U novom broju čitajte i o sigurnosnim procedurama koje štite kompanije u slučajevima davanja otkaza, o obitelji Glazer koja stavljanjem Manchester Uniteda na burzu pokušava smanjiti dug, Svetoj Nedelji koja niskim komunalnim naknadama i u krizi privlači ulagače te niz drugih zanimljivih tema.

Novi broj Lidera uz koji dolazi i mjesečnik Tehnopolis možete pročitati na iPadu. Aplikaciju s pomoću koje ga možete kupiti skinite OVDJE

14. travanj 2024 00:06