Lider trend
StoryEditor

Devino mlijeko: piti ili mazati?

27. Rujan 2016.

Tisućama godina poznata su ljekovita svojstva devina mlijeka, ali uglavnom u pustinjskim i drugim zatvorenim zajednicama. A iz dalekih tajnovitih pustinja devino mlijeko, čokolada i kozmetički proizvodi polako osvajaju svijet. Navodno se i kraljica Kleopatra redovito koristila devinim mlijekom za kupku, kako radi zdravlja, tako i ljepote.

Devino mlijeko stoljećima je bilo poznato po svojim ljekovitim svojstvima. Ono sadrži vitalne imunološke karakteristike kao prirodni izvor alfa-hidroksilne kiseline za omekšavanje kože, koja je čini podatnom i glatkom i sprečava bore. Devino mlijeko zasićeno je proteinima koji se inače upotrebljavaju u hidratantnim kremama, bogato je vitaminom C (prirodni antioksidans) i B te ima znatnu količinu željeza (čak 10 puta više od kravljeg mlijeka) i magnezija.

Savršeno za kožu

Također obiluje probioticima i antibakterijskim te antivirusnim svojstvima za zaštitu i održavanje zdrave kože i zdravlja cijelog tijela. No posebice se ističe u hidratiziranju kože te u liječenju akni, pa čak i atopijskog dermatitisa. Proizvodi od devina mlijeka stoga se preporučuju osobama koje pate od akni, čak i ako je riječ o čirevima, drugim kožnim problemima poput iritacije, crvenila ili lokalizirane psorijaze. Proizvodi koji sadrže devino mlijeko utječu na bakterije na koži koje uzrokuju akne. Ne samo da hidratizira, već zahvaljujući kolagenu i elastinu odlično se bori protiv starenja kože i bora. Osim toga to mlijeko dobro se kombinira s ostalim mliječnim bazama za kreme poput bademove te esencijalnim uljima kako bi se postigla ciljana njega.

Devino mlijeko izrazito je korisno kao napitak za poboljšanje zdravlja, pa čak i kod dijabetesa, a sva zdravstvena svojstva još se ispituju, ali zapadnjacima to mlijeko izrazito jakog mirisa uglavnom je odbojno kao namirnica. No ipak je na najboljem putu da postane nova supernamirnica, od koje se već rade kefiri, čokolade, jogurti. Devino mlijeko zbog njegovih svojstava mogu piti i ljudi koji su alergični na laktozu, a mnogi tvrde da pomaže i djeci oboljeloj od autizma.

Izvrsno i skupo

Ima triput veću količinu vitamina C, nezasićene masne kiseline, vitamine B skupine, utječe na popravak oštećenih stanica kože i vlasišta kose. Svojim svojstvima stvara barijeru na koži koja štiti od bakterija. Zasad se ga se najviše koristi u proizvodnji mlijeka za tijelo, mastima, maskama, hidratantnim kremama, preparatima za suho vlasište i perut, sapunima, gelovima i mlijeku za tuširanje.

Ipak ne očekujte te proizvode u prvoj parfumeriji. Iako je industrija kozmetičkih proizvoda od devinog mlijeka, pa i prodaja devinog mlijeka zadnjih deset godina u znatnom porastu, riječ je o izrazito skupom sastojku. Deva, naime, ne može proizvesti više od četiri litre mlijeka na dan, za razliku od krave, koja proizvede i do 30 litara. Isto tako za proizvodne potrebe, dakle veće količine i transport trebalo je riješiti njegovu nestabilnost u procesu pasterizacije. No u tu se nišu uključuju sve zemlje koje imaju deve ili uvjete za njihov uzgoj, posebice afričke i azijske države, poput Arapskih Emirata, ali i Indija, Australija, Koreja, Kolumbija i SAD. I svi sada imaju mnogo posla u obnavljanju fonda tih zaboravljenih i dugo zanemarenih životinja.

 

24. travanj 2024 06:30