Lider trend
StoryEditor

Kako izabrati najbolju nosilicu za dijete?

20. Rujan 2016.

Beba se u majčinome naručju osjeća najbolje i najsigurnije. No, nositi je na rukama nije uvijek moguće, pogotovo ako s bebom morate u kupovinu, k liječniku ili obaviti bilo koji drugi posao koji zahtijeva izlazak iz kuće. Prva je pomisao da je problem rješiv uporabom dječjih kolica, ali ona nisu uvijek nužna jer danas postoje razne nosiljke, primjerice marame u kojima je beba u izravnom dodiru s majkom, a sigurna je i zaštićena. Praksu majki poljodjelki s djetetom u platnenoj nosiljci, razvijenom svijetu otkrivenu fotografijama snimljenima u Africi ili na Dalekome istoku, kopirale su suvremene žene pa danas sve češće i na zapadu bebe spokojno počivaju u posebnoj marami zavezanoj oko majčina tijela. Za razliku od nosiljki ‘klokanica’ i ruksaka u kojima beba može biti samo u jednom, uspravnom položaju, u marami djetešce može i ležati, a posebno su pogodne i za dojenje na bilo kojem mjestu. Sigurnost bebe mora biti na prvome mjestu u kući i izvan nje, a marama za nošenje može se koristiti primjerice i u kući dok majka obavlja neke poslove.

Prilagodljive marame

U svijetu su provedena brojna istraživanja o nosiljkama za djecu vezana za sigurnost, te zdravstveni i psihološki aspekt. Jedno američko istraživanje pokazalo je da bebe nošene u platnenim nosiljkama, koje se vežu preko ramena majke, danju plaču 43 posto, a noću 51 posto manje. U čemu je tajna platnenih nosiljki? Platnene nosiljke ujedno su njihaljke, dijete se takvoj nosiljci polagano ljulja i to ga opušta, a usput je uz majčino tijelo, što ga smiruje i daje mu osjećaj sigurnosti. Osim toga, marame-nosiljke izrađene su od ugodnih tkanina, najčešće pamučnih, koje su i rastezljive i dovoljno čvrste da djetetu budu udoban smještaj. Veliki zagovornici marame kao nosiljke za bebe su i razne udruge za potporu dojenju, posebno u onim sredinama gdje se na dojenje djece u javnosti ne gleda s odobravanjem. Nošenje djeteta u marami ima prednost i za zdravlje jer kralježnica ne trpi veliki pritisak u najvažnijoj fazi razvoja. U marami je ravnoteža djetetova tijela ujednačena, ono pronalazi najbolji položaj za sebe, ali roditelji ipak ne trebaju pretjeravati s dugrotrajnim nošenjem djeteta u nosiljkama.

Pedijatri ne savjetuju nošenje djeteta mlađeg od tri mjeseca u naprtnjačama jer još ne kontrolira držanje glave, a nije razvilo ni hvatanje rukama. Taj se refleks kod djeteta razvija u četvrtom mjesecu života pa ga nije preporučljivo nositi u nosiljci na leđima nego isključivo na prsima. No, marame ili povoji idelane su nosiljke do trećeg mjeseca djetetova života, ali i kasnije - sve dok dijete ne dostigne 15 kilograma tjelesne težine.

Praktične ‘klokanice‘

Postoje nosiljke koje imaju tvrdi okvir pa se mogu presložiti u stolac tako da dijete sjedi dok ga se nosi. Hrvatski roditelji uglavnom prakticiraju standardne tipove nosiljki poput marame i ‘klokanice’, ovisno o dobi i težini djeteta. Težu djecu treba nositi u nosiljkama koje se postavljaju na prednji dio tijela roditelja ili na leđa, s tim da nosiljka koja se nosi na leđima mora biti čvrsta i sigurna jer roditelj nema kontrolu nad djetetom koje ne vidi.

Danas na tržištu postoji izvrsna ponuda ‘klokanica‘ laganih za nošenje, a vrlo udobnih za dijete, čvrstih i podstavljenih... Čitav niz različitih poznatih i manje poznatih marki prati i doista šarolik raspon cijena. No, kod odabira se ne treba voditi cijenom ni markom, nego treba kuptiti nosiljku u kojoj će se dijete osjećati najugodnije. Najbolje je u kupnju ‘povesti‘ i dijete pa na licu mjesta isprobati koja mu vrsta klokanice najbolje odgovara. Dobro je znati da liječnici uglavnom preporučuju da se, zbog razvoja kralježnice, bebe nose okrenute prema roditelju (ili eventualno na boku, odnosno leđima). I ne manje važno: kod odabira nosiljke obratite pozornost da su dijelovi na kojima je najveće opterećenje što širi i što bolje podstavljeni – uske, tanke i loše postavljene naramenice donijet će vam, umjesto užitka nošenja djeteta, samo bolnu kralježnicu. Klokanica je također vrlo praktična, u pravilu ima prilagodljive pojaseve te nekoliko pomoćnih džepova za spremanje stvari.

Obvezna autosjedalica

Za ‘transport‘ je nezaobilazna i autosjedalica kojih također ima više vrsta i različite su kvalitete. Nedavno je Hrvatski autoklub testirao petnaest dječjih autosjedalica prema težini djece, sigurnosti, jednostavnosti rukovanja, ergonomiji, materijalu od kojih su izrađene... Samo jedna autosjedalica dobila je odličnu ocjenu, a četiri uopće nisu prošle test, odnosno nisu zadovoljile sigurnosni standard. Iako neki roditelji kupuju već korištene autosjedalice, stručnjaci smatraju da je to pogrešno jer kvalitetna autosjedalica u slučaju prometne nezgode u čak 70 posto slučajeva spašava djetetov život ili ublažava težinu ozljeda. Sada već ni jednom roditelju ne pada na pamet voziti dijete automobilom bez autosjedalice, makar se radilo i o najkraćoj relaciji.  No, putovati s djetetom u automobilu posve je drukčije od svakodnevnog prometovanja na kraćim relacijama ili samo u šetnji, za što roditelji, da bi bili bolje povezani s djetetom, radije koriste nosiljke nego dječja kolica.

Bilo koju nosiljku da odaberete, vrlo je važno staviti je u položaj prema uputama proizvođača, a mora biti takva da se dijete u njoj udobno i sigurno osjeća, a roditelj se ne umara dok ga nosi.

Psiholozi drže da je nošenje djece u nosiljkama iznimno važno za psihički razvoj djeteta jer je ono tako stalno povezano s majkom pa se uspostavlja privrženiji odnos. To dijete smiruje i izaziva mu osjećaj sigurnosti, a usput spoznaje svijet oko sebe pa se razvija u slobodnu i socijaliziranu osobu. U obitelji gdje ima više djece, dolazak najmlađega može izazvati ljubomoru starijih pa je, primjerice, nosiljka-marama idealna da majka, dok nosi bebu, istovremno drži za ruku stariju djecu.

 Kako koristiti nosiljku

  • Prije uporabe nosiljke, bilo da se radi o marami ili ‘klokanici’, najprije proučite upute proizvođača i primijenite ih detaljno.
  • Pazite kako stavljate dijete u nosiljku i kako ga vadite iz nje, posebno pazite da se dijete ne zapetlja u remenje nosiljke.
  • Plače li dijete u nosiljci, provjerite njegov položaj, posebno noge.
  • Nemojte koristiti nosiljku kao zamjenu za autosjedalicu.
  • Nemojte ni pomisliti voziti automobil s djetetom u nosiljci na sebi. Dijete mora biti vezano u autosjedalici.
  • Ne ostavljajte dijete u nosiljci na povišenom mjestu ukoliko niste uz njega.
  • Izbjegavajte nagle pokrete dok nosite dijete u nosiljci; ukoliko se ipak dogode, zaštitite dijete rukama.
  • Nemojte nositi oštre i lomljive predmete, voziti bicikl i baviti se bilo kakvim sportskim aktivnostima, nemojte kuhati dok vam je dijete u nosiljci, no neke sitne kućanske poslove možete obaviti.
  • Zaštitite rukama dijete kad prolazite kroz masu ljudi ili kroz uske prostore ili dok se naginjete prema naprijed.
  • Nosiljka mora odgovarati veličini i težini djeteta.
  • Nabavite nosiljku od pamučnog materijala koji se može lako održavati i često prati, koja omogućuje više položaja tijela djeteta tijekom nošenja i s dodacima za zaštitu kralježnice.

 

25. travanj 2024 12:42