Lider trend
StoryEditor

Kako pravilno čistiti lice?

14. Prosinac 2016.

Nakon dugoga radnog dana mnogima je teško još razmišljati o čišćenju lica, ali ono se ne bi smjelo preskočiti. Lice je neizostavno potrebno urediti i osvježiti, pogotovo prije spavanja, ali samo pranjem i pilingom koža se neće doista i očistiti. Koži lica treba posvetiti više pažnje ako je želimo što dulje očuvati zdravom i mladolikom. Nakupljena nečistoća i masnoća moraju se ukloniti, pri čemu se mora paziti da se koža ne ošteti i isuši.

Koža ima svoje zahtjeve, ali i prirodne zadaće. Štiti od bakterija, prljavštine i ostalih štetnih tvari iz okoliša, a dio njezinoga obrambenog sustava je sloj masti ili lipida koje proizvode žlijezde lojnice u koži. Te se masti zovu sebum i održavaju kožu vlažnom, glatkom i zdravom. Sebum inače prirodno podmazuje i kosu te ostale dlake na tijelu. Kako je koži potrebna mast za zaštitu, mora se paziti pri čišćenju lica da se količina potrebnih masti ne ukloni. Važno je stoga pri čišćenju od mrtvih stanica kože, prašine, onečišćenja i mikroorganizama ostaviti dovoljno sebuma kako bi koža ostala zdrava te štitila tijelo. Lice se zato mora očistiti blagim sredstvom koje će ipak biti dovoljno jako da ukloni prljavštinu i šminku. Blago sredstvo će ukloniti i višak sebuma te mrtve stanice kože, ali za razliku od jačih sredstava, očuvat će masti. Na taj se način sprečava isušivanje kože te njezina preosjetljivost.

Za sve vrste kože

Još je važnije blago čišćenje onima sa suhom, masnom i nadraženom kožom. Blagi čistači neće dodatno isušivati kožu, niti će nadražiti osjetljivu kožu. Najbolji su čak i za masnu kožu koliko god to možda zvučalo na prvi pogled neobično. Naime, ako se masna koža čisti snažnim sredstvom i jakim pritiscima previše će se očistiti tako da će koža izlučivati više masti kako bi nadoknadila prevelik gubitak.

Kako bi učinak bio što bolji potrebno je odrediti koje sredstvo za čišćenje odgovara određenoj vrsti kože. Normalna koža nije previše suha ili previše masna, ne podliježe lako vremenskim utjecajima, pore joj nisu proširene te je većinom zdrava i blistava. U tom je slučaju na raspolaganju mnogo proizvoda za čišćenje koji sadrže antioksidanse, retinol i hidroksilne kiseline. Masna koža može začepiti pore, što izaziva akne, ali je barem manje sklona borama. Ona se čisti uz pomoć čistača s istim sastojcima kao za normalnu kožu uz dodatak salicilne kiseline te benzoil peroksida. I to u gelu, za masnu kožu boljem od kreme. Suhoj koži odgovara alfa hidroksilna kiselina jer ljušti suhu kožu, omogućuje vlaženje i bolje upijanje. Takvo sredstvo u tekućini ili pjeni čisti nježno bez uklanjanja prirodnih izlučenih masti.

Šminka se mora ukloniti

Prihvatljivi su blagi čistači s aloe verom, ekstrakcijom krastavca, s protuupalnim sastojcima, antioksidansima u malim količinama, glicerinom te maslacem shea. Potrebno je izbjegavati proizvode s alkoholom i mirisima, što je savjet i za ostale vrste kože. Općenito je dobro izbjegavati i parabene kao moguće otrovne konzervanse ili jake sapune koji isušuju. Lice je potrebno očistiti ujutro i navečer, a u slučaju vrlo suhe ili osjetljive kože dovoljno je samo navečer. Navečer se skida šminka i sve što se nakupilo tijekom dana na koži, a ujutro se uklanjaju sebumi i sastojci ostali od kreme koji su djelovali preko noći. Dobro je parenje kože, koje omekšava masnoću u porama tako da je pogodno i pranje lica za vrijeme tuširanja. Ako se upotrebljavaju prava sredstva za čišćenje, tonici se mogu preskočiti.

Žene bi pažljivo i temeljito trebale uklanjati šminku jer njezini ostaci mogu dovesti do nadraživanja kože, prištića, mitesera i crvenila. Čišćenje omogućuje obnavljanje stanica i disanje kože, a masaža prokrvljenost. Nježno područje oko očiju valja čistiti posebnim sredstvima namijenjenim baš za to, a vodootporna maskara skida se uljnim čistačem.

Kako čistiti

Prije čišćenja potrebno je dobro oprati ruke i potom na blazinicu staviti malo kreme, micelarne vode ili sredstva za čišćenje lica, iako se neki proizvodi mogu izravno staviti na lice. Blazinicom se lice ne smije snažno trljati već laganim pokretima čistiti dok se ne skine sva šminka i nečistoća. Ispire se temeljito toplom vodom više puta, stoga što prevruća ili prehladna voda nadražuje kožu i izaziva pojavu kapilara. Briše se nježno čistim ručnikom namijenjenom samo za lice, čime se izbjegavaju bakterije. Nakon toga nanosi se tonik kako bi se vratila pH ravnoteža kože te pripremila za hidratantnu kremu. Na hrvatskom tržištu može se naći niz dobrih mlijeka, gelova, pjena i otopina po pristupačnim cijenama koji s ekstraktima kamilice, ružičastoga grejpa, bambusa ili jojobe blagotvorno utječu na lice.

Kako bi se što bolje očistilo lice upotrebljavaju se i električni čistači za dubinsko čišćenje kože, koji uklanjaju prištiće, mitesere i mrlje, izvode mikrodermoabraziju te potiču proizvodnju kolagena. Neke su četkice na baterije, druge se mogu puniti, u pakiranju može biti više glava ili ih se mora zasebno kupiti, a moguće je i mijenjati brzine prema želji. Četkica za lice bolje od prstiju uklanja mast, prljavštinu i mrtve stanice kože te je manje agresivna od većine pilinga. Ipak nije je dobro upotrebljavati svakodnevno, već povremeno, jer može uzrokovati upale. Potrebno je paziti i da je uvijek čista te je (ili samo njezinu glavu) mijenjati svaka tri mjeseca.

25. travanj 2024 12:36