Aktualno
StoryEditor

Kako preživjeti propadanje u zaleđeno jezero?

15. Siječanj 2017.

Zaleđena jezera i ostale površine najbolje je izbjegavati, ali ako ste žedni adrenalina i skliskih avantura, donosimo vam savjete kako preživjeti nađete li se na suviše tankom ledu, a potom i u previše ledenoj vodi.

Ponavljamo pravilo broj jedan definitivno je držati se čvrstog tla. Ipak, ako pod vama led popusti, ledena voda doslovno će vam oduzeti dah, stoga izdvojite trenutak ili dva kako biste ponovno dobili kontrolu disanja. Definitivno nemojte krenuti u pothvat skidanje odjeće jer koliko god imali osjećaj da vas ona vuče prema dnu, njezin utjecaj na tonjenje nije kakvim ga zamišljate. Džepovi napunjeni zrakom čak vas mogu održati na površini, tumači Tech Insider.

Najbrži način da se izvučete iz nevolje u koju ste upali jest izaći istim putem kojim ste i došli jer su velike šanse da je upravo tamo led najtanji. Položite obje ruke na čvrsti led i ako uza se imate oštar predmet koji bi vam mogao pomoći u izvlačenju, sad je vrijeme da ga iskoristite. Kad ste stavili ruke na površinu ili zabili nešto oštro u led, počnite mlatarati nogama kako bi vam tijelo došlo u vodoravan položaj. Potom se počnite pridizati oslanjajući se na laktove i dok se voda cijedi iz vaše odjeće otkližite van iz vode te ostanite u ležati jer će se tako težina vašeg tijela ravnomjerno opteretiti ledenu površinu smanjujući vjerojatnost od novog pucanja. Otkoturajte se što dalje od rupe i pohrlite na toplo i suho mjesto.

https://www.youtube.com/watch?v=VLQB0WpTvJk

U gotovo zamrznutoj vodi imate desetak minuta prije no što mišići izgube funkcionalnost i sat vremena do nesvjestice. Ako se ne uspijete u potpunosti izvući iz rupe, pokušajte se održati u položaju gdje ste barem s pola tijela izvan vode. Tako će se vaša jakna zamrznuti i pričvrstiti vas za podlogu tako da se ne utopite kada nastupi nesvjestica. Ako ništa drugo, možda vas upravo ovaj članak zadrži s one strane zamrznutog jezera.

14. travanj 2024 12:57