Lider trend
StoryEditor

U svakom djetetu čuči mali kreativac

26. Rujan 2016.

Kreativne radionice za djecu niču kao gljive poslije kiše. Od crtanja, pisanja, glume do znanosti ili brige o okolišu – doznaje se nešto novo, razmjenjuju se iskustva i kvalitetno provodi vrijeme. Suvremeni roditelji i djeca, očito, ne nalaze u školama, u uobičajenom obrazovanju, dovoljno poticaja za razvijanje dječje mašte i posebnosti. Škole, čini se, i ne iskorištavaju sve ono što bi mogla dati djeca vođena stručno i s nadahnućem, zanemarujući tako velik dio osobnosti i mogućnosti svakog djeteta. Rad u skupinama u radionicama, suradnja i sudjelovanje bez natjecanja i utvrđivanja tko je bolji, a tko lošiji, djeci više odgovara, uostalom, kao i odraslima. Cilj pri tome nije samo ishod nego je važan i cijeli postupak, rad, sve što je potrebno kako bi se došlo do željene zamisli.

– Iz onoga što nam roditelji kažu može se zaključiti kako smatraju da njihovoj djeci nedostaje praktičnog iskustva u školama, pa im taj sadržaj pokušavaju nadoknaditi negdje drugdje. Naša udruga Bioteka provodi znanstvene radionice za osnovnoškolsku djecu u kojima svako dijete može samostalno napraviti pokus iz botanike, zoologije, zaštite okoliša, svijeta molekula ili čovjeka te tako dijete dobije priliku iskustvenog učenja koje, prema našem iskustvu i iskustvu roditelja, nedostaje u školama – objašnjava Kristina Duvnjak, prof. biologije i izvršna direktorica zagrebačke Bioteke, udruge  za promicanje biologije i srodnih znanosti.

Znanost za djecu

Biotekine znanstvene radionice ‘Bioteka u pokretu!‘, ističe, uče djecu misliti, pa ona u udruzi svakodnevno mogu provesti znanstveni eksperiment ili pohađati radionicu na kojoj od početne vlastite pretpostavke pokusom moraju dokazati imaju li pravo i koji se zaključci mogu izvesti iz rezultata pokusa. Stoga, navodi Duvnjak, djeca zaista moraju razvijati kritičko, analitičko, logično promišljanje i zaključivanje; s obzirom na to da rade u skupinama do desetero, često se od njih traže da timski rade, međusobno komentiraju i uspoređuju rezultate. ‘Usput‘ razvijaju i vještine rukovanja laboratorijskim priborom, preciznost, točnost, strpljivost.

Bioteka je počela popularizirati znanost na svojim internetskim stranicama Biologija.com.hr i Bioteka.hr, ali s obzirom na to da je rad htjela proširiti na izravni kontakt s djecom, potkraj 2012. osmislila je znanstvene radionice ‘Bioteka u pokretu!‘. Skupina stručnjaka više je mjeseci osmišljavala  program koji je stručan, metodički dobro osmišljen i prilagođen djeci te za koji nije bila potrebna tada nedostupna znanstvena oprema.

Taj je program pokrenut u suradnji sa srodnim udrugama i Centrom za kulturu Trešnjevka, a nakon godinu dana Bioteka je ušla u svoj prostor. Danas se radionice svakodnevno održavaju u prostorima na Trešnjevci i ondje je zaposlena osoba koja osmišljava i provodi znanstvene radionice. Program traje cijelu školsku godinu, svaki tjedan održava se druga radionica; djeca dolaze jedanput na tjedan, na dan prema odabiru. Četiri znanstvene radionice na mjesec stoje 180 kuna. Ako djeca ne stignu dolaziti redovito, mogu doći na radionice koje žele.

Istraživanje crta

– Neka mjesta odišu pozitivnom i kreativnom energijom. Dok stvara, dijete komunicira s okolinom i tako se samoizražava. Djeca uče sama uz intervencije voditelja, otkrivaju radost igre i osjećaja. Dok stvaraju, izražavaju se vizualnim, auditivnim, kinestetičkim i taktilnim prenošenjem informacija. Djeca, roditelji i voditelji konstruktori su dječjih spoznaja svakog djeteta. Voditelji surađuju s djecom u njihovim otkrićima znakova i značenja. S djecom treba raspravljati o crtama, bojama, o onim otkrićima do kojih su došla na svoj način. Njihove kognitivne sposobnosti razvijaju se pod utjecajem vlastitoga šaranja i istraživanja crta, boja, volumena, prostora. Svako dijete razlikuje se prema sposobnostima i ima različita očekivanja i utjecaje u odnosu na ostalu djecu – kaže Emil Robert Tanay, akademski slikar, redoviti profesor i ravnatelj Učilišta za likovno obrazovanje, kreativnost i dizajn Studio Tanay.

Prva likovna radionica s kreativnim tehnikama Tanay počela je s osmero djece u mjesnoj zajednici, a danas specijalizirane radionice pohađa mnogo djece i odraslih. Polaznici su im i poznati umjetnici poput Kristijana Kožula, Zoltana Novaka, Pavla Pavlovića, Damira Očka, Janka Matića, Sare Renar, Maše Milovac, Svena Vujičića, Ogi Antunac ili Nataše Jeletić. Neki danas, kao akademski slikar Pavle Pavlović, u Studiju Tanay prenose nova znanja na talentiranu mladu generaciju, kaže Tanay.

Individualni rad

Dodaje da je važno od najranije dobi poticati zrno kreativnosti u djece kako bi se ono poslije rascvalo. Nema podjele na talentiranu i netalentiranu djecu, ističe, jer svako dijete može misliti svojom glavom, promatrati, upijati i stvarati ako se ne ograničava, ne sputava njegova kreativnost.

– Prije negoli odluče upisati dijete, roditelji budu s njime na pokusnim satima na likovnim radionicama. To najviše potičemo kod najmlađih koji se prvi put upoznaju s radom u Studiju Tanay. Neka djeca kod nas više od osam godina pohađaju individualizirane programe koji su prilagođeni njihovim interesima i sposobnostima. Cijene su pristupačne, nismo ih promijenili već osam godina, a tijekom praznika organiziramo besplatne radionice. Uvest ćemo i radionice za djecu od dvije godine kako bismo u igri poticali motoriku, vizualnu koordinaciju i prostornu organizaciju – najavljuje Tanay.

Za Sanju Perinić Švorinić iz Omnije, centra za strane jezike u Rijeci, kreativne radionice mjesta su na kojima djeca mogu učiti o sebi i o svijetu oko sebe na zanimljiv i poticajan način, koji je često u suprotnosti sa suhoparnim kurikulom u školama. Pohađajući ih, djeca imaju priliku izraziti osobnost i otkriti svoje dotad skrivene talente i znanje.

Tehnike za povećanje pozornosti

Radeći s djecom u nastavi jezika, zaključila je s kolegicom Sanelom Muricom da u Rijeci nedostaje sadržaja koji bi zanimali djecu i oplemenili njihov razvoj i obrazovanje. Stoga se rodila zamisao o Logoomniji – kabinetu za razvojnu podršku djeci, u sklopu kojega provode sve radionice. Tako postoji jezično-lutkarsko-dramska radionica koja promiče lutkarsku i dramsku umjetnost i stvaralaštvo. U tijeku su i radionice za darovitu djecu koja žele znati više na kojima istodobno rješavaju mozgalice, eksperimentiraju i nalaze kreativna rješenja svakodnevnih problema. Tu je i radionica-eksperimentaonica na kojoj znatiželjna djeca otkrivaju kako se izrađuju boje; zašto je list zelen pa žut; kakvi oblaci postoje i koji nose kišu; zašto je čokolada čokoladna, a bijela čokolada uopće čokolada i slično.

– Postoje i radionice koncentracije, učenja i pamćenja na kojima djeca uvježbaju tehnike za povećanje pozornosti i koncentracije te na različitim zadacima i u zabavnim igrama svladavaju nove metode učenja i pamćenja. Logopedska radionica predčitanja i pisanja predškolce priprema za čitanje i pisanje te rano ispravlja teškoće u čitanju i pisanju pod vodstvom logopeda  – objasnila je Perinić Švorinić.

Pametni stol

Radionice su počele prije dva mjeseca, no zadovoljni su odazivom i mišljenjima roditelja i djece. Logoomnia je, zapravo, logičan nastavak nakon što je jesenas osnovana Omnia. Posebni su po tome što prvi u Rijeci, a i šire, nastavu jezika potpuno temelje na interaktivnim rješenjima. Sve učionice opremljene su pametnim pločama, koriste se digitalnim udžbenicima te navode kako su prvi u Hrvatskoj polaznicima omogućili da u nastavi upotrebljavaju interaktivni pametni stol kanadske kompanije Smart Technologies. Naime, iako je taj stol zamišljen za rad s autističnom djecom, pokazalo se da zbog interaktivnosti i raznovrsnosti sadržaja lako zaokuplja dječju pozornost te da je koristan u nastavi gotovo svih školskih predmeta. U lipnju, nakon završetka školske godine, planiraju organizirati ljetni kamp na kojem će biti radionice i Omnia Dance, ljetni plesni kamp za djecu.

– Kao poluprofesionalni glazbenik angažmanom na jednom projektu s djecom otvorio mi se novi svijet pa sam uz edukacije i seminare gradio priču o mjestu kreativnog izražavanja, umjetnosti, neformalnog učenja te, prije svega, razvoja osobnih kompetencija u djece, mladih i odraslih. Godinu dana trebalo je da se iskristaliziraju sve ideje, da se naučim i poslovanju, koje je važan segment organizacije jedne udruge, pa sada već tri godine vodim ovaj centar za djecu i mlade – veli Marijan Jovičić, voditelj Centra za djecu i mlade Pozitivni i sretni iz Čepina.

Hrvatski sindrom

U organizaciji radionica najvažnije je djeci i ljudima koji žele sudjelovati prenijeti znanja i vještine tako da polaznici osjete pripadnost tom znanju, da ih radionica razvija u pravom smjeru i da voditelji daju sve od sebe da prihvate osobnost polaznika te nastoje svakomu dati prostor za izražavanje i mišljenje. Važno je, smatra Jovičić, osigurati i prave tehničke uvjete i sigurnost boravka u prostoru te je, uz obrazovanje i iskustvo, važno da voditelji radionica imaju i emocionalnu inteligenciju te želju za napretkom djece.

Centar nudi plesne radionice jazz dancea za predškolsku i školsku dob, breakdance, radionice sviranja klavijatura, gitare, bubnjeva, solo pjevanja, sviranje u bendu, crtanje stripa, malo kazalište, igraonicu te sudjelovanje mladih na projektima mobilnosti mladih Erasmus+. Uz radionice organiziraju se predstavljanja knjiga, projekcije dokumentarnih filmova, koncerti i gostovanja malih kazališta. Prošle su godine dvaput organizirali Art piknik, koji nastavljaju i ove godine; riječ je o događaju na otvorenome koje okuplja obitelji s djecom u prirodi uz umjetničke radionice, koncerte i performanse.

 

19. travanj 2024 17:21