Post Google
StoryEditor

Vladin ured za pomoć prostitutkama i poduzetnicima

23. Srpanj 2012.
Piše:
Tatjana Petričušić

Vijest iz Londona kaže kako su tamošnje pripadnice najstarijeg zanata na svijetu ovih dana vrlo ogorčene. Početak Olimpijskih igara učinio im je život još težim nego inače, jer policija ‘čisti’ dio grada u kojem je Olimpijski park.

Kažu, policija ih gnjavi, izbacuju ih iz hotela i tjeraju na ulicu, a onda im ne daju da budu ni na ulici. Za one koje situacija čudi valja napomenuti da je Velika Britanija jedna od onih zemalja gdje prostitucija nije ilegalna, ali je zato gotovo sve vezano za nju nelegalno. Tako prostititutke smiju prodavati seksualne usluge za novac, ali ne smiju ih nuditi u javnosti, nelegalno je svodništvo, a ako klijent ‘kupi’ uslugu od prostitutke koja je prisiljena na podvođenje, a on ne zna da je situacija takva, može ga se kazneno goniti. Dakle, niti je legalno, niti je zločin. Genijalno zakonsko uređenje dovelo je naravno do brojnih kontroverzi, pa tako i do trenutne situacije gdje gradonačelnik Londona govori o čišćenju grada od te, legalne djelatnosti.

Dašak humora u situaciju unosi činjenica da je na taj ozbiljan problem ukazala gospođa iz vladinog projekta značajno nazvanog Otvorena vrata, koji podržava istočnolondonske prostitutke. Dakle, vladin ured je taj kojeg brine da dio očekivanog efekta od 16,3 milijarde eura (koliko bi Olimpijada trebala donijeti ekonomiji u naredne četiri godine) završi i u rukama prostitutki. U konačnici, najstariji zanat na svijetu treba zaraditi, i to je njihovo ekonomsko pravo.

Pitam se kad bi i koja vlada u Hrvatskoj osnovala ured koji bi branio pravo na rad i zaradu bilo koje male gospodarske grane, a kamo li neke tako škakljive. A kad bi se to baš i dogodilo, bi li ravnatelj ureda branio one koje treba zastupati ako bi to značilo da govori protiv gradonačelnika iz iste, konzervativne političke opcije? Ne zagovaram osnivanje vladinog ureda za pomoć poduzetnicima. Niti istog za pomoć prostitutkama. Imali smo mi i previše vladinih ureda - sjetite se samo Vladinog ureda za koordinaciju sustava procjene učinka propisa. Samo se čudim kako se vlade na nekim mjestima na svijetu brinu oko tako opskurnih gospodarskih grana, a kod nas nitko ni ne trepće nad problemima poduzetnika koji se bave mnogo uljuđenijim i poštenijim poslom.

19. travanj 2024 19:20