Tehnopolis
StoryEditor

Napušeni vlasnici mobitela

06. Ožujak 2016.

Pušenje telefona sigurno nije prva ideja koja pada na pamet kad se razmišlja o inovativnim načinima uporabe pametnih telefona, ali u današnjem dobu vjerojatno je bila neizbježna, prije ili poslije. Kreativni ljudi iz tvrtke Vaporcade predstavili su potkraj prošle godine upravo takvu mogućnost – pametni telefon Jupiter koji, za povoljnih 500 američkih dolara, možete ‘pušiti’ dok razgovarate. Riječ je o ‘logičnom’ spoju dviju trendovskih aktivnosti, uporabe pametnog telefona i među hipsterskom populacijom sve raširenijega vapinga, odnosno inhaliranja bliskoga rođaka električne cigarete.

Iako se vaporizeri i klasične e-cigarete svode na istu funkciju, proizvodnju pare umjesto dima cigarete zagrijavanjem posebne tekućine, prvi imaju ključnu prednost zbog koje su popularni čak i među ljudima koji u životu nisu zapalili cigaretu. Naime, omogućuju znatno veću prilagodljivost, što ih danas čini izrazito atraktivnima ljudima koji vole biti u trendu. Tradicionalne e-cigarete često su draže pušačima jer uspješnije stvaraju osjećaj pušenja prave cigarete, no vaporizeri omogućuju miješanje tekućina, različite okuse pare, boje i izgled uređaja te razne dodatke za njega, odnosno sve ono zbog čega je neki proizvod danas poželjan širokoj populaciji, omraženim hipsterima pogotovo. Štoviše, britanski daily Mail u tekstu s početka godine pita se jesmo li dosegnuli vrhunac hipsterizma otvaranjem specijalnih i jako posjećenih barova za ljubitelje vapinga u Londonu (primjećujući kako je otvaranje bara koji poslužuje isključivo žitarice očito bilo pogrešno doživljeno kao vrhunac hipsterskoga doba). Imajući to na umu, spajanje mobitela i vaporizera više se, doista, ne čini posebno nerazu- mnom kombinacijom.

Tvrtka iza toga najnovijeg inovativnog zavrtaja nije samo proizvod nekoliko klinaca željnih brze zarade na posljednjoj modi nego skupina entuzijasta okupljenih u većoj tvrtki plemenitog i uzvišenog naziva Human Health Organization (ili skraćeno H2O) radi stvaranja zajednice utemeljene na tehnologiji, kavi, zdravlju i vapingu. Tako barem za sebe tvrdi taj zanimljivi poduzetničko-aktivistički pothvat u čije se osnivače, među ostalim, ubrajaju John cameron (brat poznatog redatelja Jamesa), Seamus Blackley (sudjelovao u stvaranju Xboxa i igara System Shock i Ultima Underworld) i otac elektroničke cigarete Herbert A. Gilbert. Raspon proizvoda uključuje robota namijenjenoga testiranju sigurnosti vaporizera, električne cigarete isključivo za zatvore, kavu specijaliziranu za kombiniranje s vapingom… Telefon inače, dolazi u dvije varijante, 3g (300 dolara) i 4g, pokreće ga Android 4.4 KitKat i, po svemu sudeći, riječ je o osnovnome telefonu koji se ponajprije oslanja na svoj revolucionarni izum i dodatke koji uz njega idu. Kakve će tržišne rezultate polučiti, teško je reći, šire društvene okolnosti svakako su povoljne za popularnost vapinga. Međutim, pametni se telefoni ipak čine odvojenim i zahtjevnim carstvom koje će rudimentarni telefon teško načeti. Pitanje je i koliko uopće postoji potreba za spajanjem tih dvaju prenosivih i laganih uređaja, svakoga sa sasvim specifičnom namjenom.

Tu je i problem protuudara antipušačkoga tabora kojem, očekivano, nije trebalo dugo da navali i na tu zamjensku varijantu s jednakom žestinom s kojom se obračunao s pravim cigaretama. Istraživanja koja dokazuju ovu ili onu tezu danas zaista ne nedostaje, pa tako ni onih koja propitkuju sigurnost ili zdravstvenu štetnost proizvoda smišljenog upravo kako bi smanjio broj pušača.

Mišljenje u javnom prostoru veoma je podijeljeno: dok jedni upozoravaju na opasnosti, drugi ističu prednosti, stoga je nemoguće dobiti nedvosmislen odgovor je li vaping opasan. Tako se na majci svih mreža mogu naći tekstovi koji objašnjavaju da su kemikalije u tekućini za e-cigarete opasne i kancerogene za pluća te da mogu otežati uništenje bakterija otpornih na antibiotike. S druge strane, znanost je neodređena kad je riječ o točnosti takvih tvrdnji i još naginje razmišljanju prema kojem su e-cigarete u svakom slučaju sigurnije od pravih, što im je, uostalom, osnovna svrha.

No sjeme sumnje posijano je, što je mnogim vlastima ovaj put bilo sasvim dovoljno pa se neke već žure s novim zabranama uporabe e-cigareta na ovim ili onim površinama, prostorima, u ovim ili onim prilikama itd. Praksa i pristupi pritom se razlikuju: u Ujedinjenom Kraljevstvu, primjerice, električne cigarete dobile su status lijeka i mogu se teoretski prepisivati na recept, a organizacije posvećene javnom zdravlju, kao što je Public Health England, pozivaju na prelazak na njih. Oni oprezniji upozoravaju na to da za konkretne nalaze o potencijalnim opasnostima vapinga treba proći više vremena jer je riječ o sasvim novom, nedovoljno istraženom trendu.

Tajanstvenost tvrtke koja unatoč primanju prednarudžbi za Jupiter ne daje potencijalnim kupcima previše informacija o tome što zapravo kupuju još je jedan u nizu razloga za sumnju o tržišnom potencijalu te spravice. Mediji i stručnjaci nisu uvjereni upravo zbog navedenih razloga i uglavnom cijelu ideju s Jupiterom doživljavaju više kao razrađenu šalu nego kao ozbiljnu novost na tržištu. No s Jupiterom ili bez njega, vaping je novi tržišni hit koji će, prema procjenama, globalno vrijediti oko 50 milijardi dolara do 2025., zato inovacije u svijetu električnih cigareta vjerojatno tek počinju.

18. travanj 2024 15:16