Znanja
StoryEditor

Pobijedila aplikacija za mobilne uređaje

06. Lipanj 2012.
Piše:
lider.media

Sedmi ‘Business Plan Contest’ u organizaciji udruge eStudent okupio je studente s 52 fakulteta koji su se natjecali u pisanju poslovnih planova i razvijanju poduzetničkih ideja.

Osnovni je smisao projekta pružiti priliku studentima da poslovnu ideju pretoče u upotrebljiv i profesionalno razrađen poslovni plan. Najviše sudionika bilo je sa Sveučilišta u Zagrebu, zatim sa sveučilišta u Rijeci i Puli te Osijeku i Varaždinu. U finale je nakon ocjena sudačkog žirija došlo 10 timova koji su na finalnoj večeri predstavili svoje poslovne planove. Na natjecanju je pobijedio tim 3LM s planom za aplikaciju za mobilne uređaje AppAboutTown koja, kako kažu, suvremenih tehnološkim rješenjima gostu omogućuje potpun doživljaj odredišta.- Smatramo da našem gradu, pa tako i ostalim turističkim centrima u Hrvatskoj, nedostaje usluga koja će povezati cijelu paletu sadržaja koje nude korisnicima te time pomoći u formiranju superiorne ponude turistu 21. stoljeća. Naša je ideja tako svojevrsna spona između prošlosti i budućnosti, turistički vodič koji prati suvremene trendove i nastoji biti ispred svog vremena kako bi korisniku omogućio jedinstveno iskustvo. Aplikacija AppAboutTown vizija je interaktivnog vodiča kroz znamenitosti i ponudu određenog odredišta, istinski znalac koji živi u ritmu žile kucavice svoga grada, poznaje sve njegove tajne i jedva čeka da vas upozna s njima te tako i sam postaje atrakcijom - kaže Tea Silvia, jedna od članica pobjedničkog tima.

Namijenjeno turistima U timu su još Matija Stepanov, Tihana Babić i Iva Hrvatin, prijatelji iz školskih klupa, koji se ni nakon odlaska na fakultet nisu prestali družiti. Ideja o zajedničkom radu na poslovnom planu razvila se, kažu, iz interesa za poduzetnim djelovanjem, a unutar grupe doživljena je kao prilika za kombinaciju stečenih znanja i vještina na raznim interesnim područjima.- Tehnološki napredak otvara prostor da naše pametne telefone iskoristimo kao interaktivan prozor u svijet, i to u svakom trenutku uz minimalne troškove. Razvila se ideja o formiranju inačice aplikacije koja služi u turističke svrhe na hrvatskom tržištu - objašnjava Tea Silvia.

Smatrali su kako je bitno da se turistička ponuda jednoga grada ne temelji samo na šturim turističkim vodičima, već da turisti trebaju samostalno, prema svojim preferencijama, interesima i količini slobodnog vremena, upiti atmosferu jednoga grada. Tako su kao mladi zaljubljenici u putovanja i otkrivanje novih gradova željeli saznati postoji li jednostavniji, a opet atraktivan i kreativan, način istraživanja odredišta koji će podjednako zadovoljiti sve potrebe mladih i njihovih roditelja. Poslove su podijelili s obzirom na kompetencije. - Iako studiram ekonomiju, oduvijek me zanimalo sve što ima veze s tehnologijom, a programiranjem sam se bavio kao srednjoškolac pa sam, logično, preuzeo tehnički dio izrade aplikacije. Trebalo je prilagoditi karakteristike aplikacije mogućnostima smartphonea te uzeti u obzir široku ciljanu skupinu kojoj ona mora biti intuitivna.

Kvalitetna rješenja Osim toga morali smo prilagoditi aplikaciju tako da može funkcionirati bez interneta, jer su turistima cijene mobilnog interneta u stranoj državi zasad previsoke, što znatno komplicira funkcioniranje i izradu aplikacije. Postoji mnogo pojedinosti na koje treba obratiti pozornost i tomu smo posvetili mnogo vremena, no u isto vrijeme dobra rješenja tih pojedinosti ono su zbog čega je naš plan realan i izvediv. Tihana, Tea Silvia i ja podrobno smo analizirali tržište te smo prema ustanovljenim trendovima, prijetnjama, prilikama i pokazateljima objektivno procijenili tržišni potencijal, zbog čega smo uvjereni da ovaj model aplikacije ima izvrsnu perspektivu - kaže Matija.U početku je cijela ideja bila nedefinirana i nedovoljno razrađena, u čemu im je dosta pomoglo istraživanje i razgovor s prijateljima s FER-a koji su ih izveli na pravi put. Najveći je problem pri izradi aplikacije usuglasiti očekivanja s tehničkim mogućnostima mobilnih telefona.

Prilagodbom do uspjeha U procesu istraživanja tehnologije kojom su se željeli koristiti morali su pristajati na kompromise i prilagođavati sadržaj aplikacije prema tim saznanjima. Najvažnije im je bilo da aplikacija nudi dovoljno zanimljivih sadržaja a da ne bude preopterećena i zbunjujuća. Vrlo bitan korak u cijelom procesu bilo je vizualiziranje ideje i stavljanje prvih skica na papir. Sve do tog trenutka projekt nam se činio neizvjesnim i nekako dalekim, no odahnuli su kada su shvatili da je projekt doista primjenjiv i realan.- Velik dio komunikacije vodili smo preko grupe na Facebooku, svake bismo noći razmjenjivali ideje i komentare te raspravljali što i kako dalje. Matija nas je uvijek tjerao na rad i zbog njega smo znali ostajati budni i do tri, četiri sata u noći. Nismo se puno svađali, nazvala bih to radije žustrim raspravama o banalnim stvarima u kojima je svatko branio svoje prijedloge i mišljenja kao da nam život ovisi o tome - rekla je Tihana.Pobjednički tim kaže da svim budućim natjecateljima poručuju da svakako formiraju interdisciplinarne timove. Kombiniranjem struka, znanja i karaktera svoju ideju možete razviti u nešto u čemu sami vjerojatno ne biste uspjeli.

Natječaj New YorkeraPozivaju se studenti zainteresirani za marketinške analize i strategije

Modna kompanija New Yorker poziva zainteresirane studente na natječaj ‘Brand New Challenge‘. Poziv se posebno odnosi na skupine studenata koji su zainteresirani za marketinška istraživanja, analize i inovativne marketinške strategije.Modna kompanija iz Njemačke uputila je poziv za sudjelovanje na više od 160 sveučilišta iz 32 zemlje u kojima New Yorker ima trgovine, pa tako i u Hrvatsku. Taj projekt namijenjen je kreativnim studentima koji žele izazov i priliku da se dokažu na područjima istraživanja tržišta i analiza, kao i komunikacija i marketinških strategija. Sveučilišta se mogu do 15. lipnja prijaviti za sudjelovanje u natječaju. Nakon toga slijedi 14 tjedana rada na projektu, a koncepti i rezultati moraju biti dostavljeni do 1. listopada. Zadatak za studente sastoji se od dva dijela. U prvome dijelu potrebno je predočiti pregled tržišta modne industrije u zemlji, odgovoriti na pitanja o kupcima, njihovim životnim navikama i ponašanjima. Percepcija brenda New Yorker u državama studenata također je dio zadatka. Drugi je dio dopuna informacija prikupljenih u prvom dijelu te razvijanje marketinške strategije koja će biti privlačna postojećim i potencijalnim kupcima. Strategija mora biti mjerljiva, a ideje obrazložene.Najbolje ideje bit će nagrađene s 5000 eura. Osim toga pobjednički tim dobit će priliku stažirati u sjedištu kompanije.- Unatoč globalizaciji važno je ne izgubiti osjećaj za individualnost zemalja i njihove različite kulture, životne stilove te potrošačke navike. To je naš cilj, a s pomoću natječaja nadamo se da ćemo upoznati velik broj mladih, kreativnih umova čiji će rezultati tomu i pridonijeti. Tim natječajem predanim studentima dajemo priliku kako bi se intenzivno pozabavili potrošačkim ponašanjem ljudi u svojim zemljama koristeći se modnom industrijom i New Yorkerom kao primjerima - kažu u kompaniji.

18. travanj 2024 19:53