Aktualno
StoryEditor

2,6 milijardi kuna ušteda od elektroničke javne nabave, uvodi se 1. prosinca

19. Srpanj 2018.

Uspostavom cjelovitog procesa elektroničke javne nabave moguće su uštede veće od 2,6 milijardi kuna, istaknuo je ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat na sjednici Vlade s koje je Sabor upućen prijedlog zakona o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi.

Zakonom o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi se direktiva Europskog parlamenta te se za sve obveznike javne nabave uvodi obveza zaprimanja elektroničkog računa u postupcima javne nabave i to od 1. prosinca 2018. godine,  kao i obveza izdavanja e-računa u postupcima javne nabave od 1. srpnja 2019. godine.

Ministar Horvat napominje da zakon predstavlja jednu od mjera Nacionalnog programa reformi za 2018. godinu, a glavni cilj mjere i zakona je stopostotno izdavanje i zaprimanje e-računa u javnoj nabavi.

>>>Novi Zakon o eRačunu u javnoj nabavi stvorit će preko 100 tisuća primatelja elektroničkog računa

Kako navodi, u postupcima elektroničkog fakturiranja prednosti za izdavatelje e-računa su manji administrativni troškovi pripreme, ispisa i kuvertiranja računa, eliminira se trošak poštarine, račun se isporučuje u puno kraćem vremenu te naposljetku, pohranjuje u sigurnu i kontroliranu elektroničku arhivu.

Također, troškovi obrade e-računa znatno su manji u odnosu na troškove obrade papirnatog računa, a kako ističe ministar, dodatne, osjetno veće ušteđe ostvaruju se digitalizacijom poslovnog procesa od nabave do isporuke, kraćim rokovima obrade računa te ubrzanjem plaćanja.

"Uspostavom cjelovitog procesa elektroničke javne nabave mogu se ostvariti maksimalni efekti i uštede, što prema našim procjenama može biti od šest do 13 posto ukupnog iznosa javne nabave, a to za RH predstavlja uštedu veću od 2,6 milijardi kuna", istaknuo je Horvat.

>>>Dvije milijarde kuna ušteda u javnoj nabavi zahvaljujući eRačunima

Napominje da je za omogućavanje razmjene e-računa na državnoj i lokalnoj razini potrebno osigurati transportnu infrastrukturu u obliku centralne platforme za komunikaciju i interkonekciju informacijskih posrednika i razmjenu e-računa.

Predmetna platforma će omogućiti komunikaciju i interkonekciju između javnih i sektorskih naručitelja i dobavljača, što predstavlja gotovo više od 12,5 milijuna konekcija prilikom razmjene e-računa.

Horvat podsjeća da je zakonom o državnoj informacijskoj infrastrukturi i uredbom o organizacijskim i tehničkim standardima, za povezivanje na državnu informacijsku infrastrukturu Financijska agencija (Fina) definirana kao jedan od središnjih djelitelja usluga, a ovim se nacrtom zakona proširuje njena uloga kao informacijskog posrednika na zaprimanje i slanje elektroničkih računa.

18. travanj 2024 19:04