Preporučeno
StoryEditor

Brower: Povlačenje iz arbitraže sa Slovenijom utječe na sliku Hrvatske u sporovima zbog ‘švicarca‘

08. Prosinac 2016.

Na sliku Hrvatske u tekućim arbitražnim sporovima, poput onog povodom tužbe UniCredita protiv Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu, utječe i postupanje u međunarodnoj arbitraži o granicama između Hrvatske i Slovenije. To je u govoru na otvaranju 24. Hrvatskih arbitražnih dana, međunarodnog savjetovanja u organizaciji Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK, naglasio Charles N. Brower, dugogodišnji međunarodni arbitar i pravnik s 50-godišnjom karijerom.

- To je politička situacija koju hrvatska Vlada treba riješiti. Je li bolje vratiti se tamo i reći što imate za reći ili pustiti Tribunal da čuje samo drugu stranu? Čini mi se da Hrvatska može pred Tribunalom biti optužena da nije ispunila svoj dio nagodbe – naglasio je Brower.

Istaknuvši da slika Hrvatske ovisi u investicijskim arbitražama ovisi i o načinu rješavanja granične arbitraže sa Slovenijom, Brower je podsjetio i da investitori gledaju tu arbitražu, pa su američki Marathon Oil i austrijski OMV odustali od 500 milijuna dolara vrijedne investicije u istraživanje i eksploataciju nafte u Jadranu, jer su polja koja su osvojili u natječaju predmet graničnog prijepora s Crnom Gorom. Doduše, Brower je priznao da je ponašanje slovenske strane u arbitraži bilo nezamislivo i da takvo ponašanje za slovensku stranu znači da je ‘mrtva‘ i u budućim sličnim procesima, ali je naglasio i da je Slovenija ispunila svoj dio nagodbe kad je povukla prigovor o granici u procesu pristupa EU.

- Savjeta nemam, proveo sam život izbjegavajući dati savjet u ovim stvarima. Granični spor nije investicijski, ali utječe kako se Hrvatska vidi i u međunarodnim investicijskim arbitražama i zato je to moja primjedba - rekao je Charles Brower.

Ovaj međunarodni arbitar podsjetio je i na druge slučajeve kad su se države ‘zatvarale u bunker‘, pa je tako naveo i slučaj Indije koja želi raskinuti sve bilateralne investicijske sporazume i naći novi model rješavanja investicijskih sporova. Dosadašnje iskustvo Hrvatske u međunarodnim arbitražama ocijenio je uspješnim, ali je isto tako dodao da se očekuju i druge tužbe zbog rješavanja kredita u francima. Prema informacijama kojima Brower raspolaže, tužbeni zahtjev UniCredita težak je čak 3,4, milijarde dolara. U tom svjetlu je napomenuo i da države mogu puno više izgubiti ako se odluče štedjeti pri odabiru zastupnika u arbitražnim postupcima.

Međunarodno savjetovanje 24. Hrvatski arbitražni dani zatvara se u petak 9. prosinca.

20. travanj 2024 06:47