Aktualno
StoryEditor

CCC-a upozorava na loše uvjete rada u ‘najniže plaćnoj i vrlo profitabilnoj‘ tekstilnoj industriji

24. Studeni 2018.

U sklopu međunarodne organizacije Clean Clothes Campaign (CCC) i njihove kampanje "Okreni se H&M", Hrvatski centar za radničku solidarnost i Novi sindikat u subotu su na zagrebačkom Cvjetnom trgu govorili o problemima i lošim uvjetima rada u tekstilnoj industriji koja je, ističu organizatori, u proizvodnji najslabije plaćena unatoč visokom profitu kojega postiže.

Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković rekao je kako se u tekstilnoj industriji u proizvodnji radi u jako lošim uvjetima i najslabije je plaćen rad u cijelom svijetu, a ako se tu uspije dignuti ljestvica veća je mogućnost poboljšanja uvjeti rada ukupno.

"Ta industrija, osim što je najniže plaćena, industrija je s visokim profitima koji se podižu preko leđa radnika", kazao je.

>>> Tekstilna industrija u RH raste, najuspješnija u Hrvatskom zagorju

Ocijenio je da se u Hrvatskoj slabo promovira tzv. ‘plaća dostojna čovjeka‘ koja bi bila dostatna za uzdržavanje četveročlane obitelji, a još se uvijek govori o minimalnoj.

"Ustavom imamo zajamčenu dostojanstvenu plaću radnika kojom čovjek može uzdržavati obitelj. Mi još uvijek razgovaramo o minimalnoj plaći, a to je po mom mišljenju najveći promašaj sindikalnog djelovanja jer ne tražimo čak ni poštivanje Ustava", istaknuo je Iveković.

U sklopu akcije, organizirane unutar tjedna svjetske kampanje ‘Okreni se, H&M‘, organizatori su prikupljali potpise za peticiju kojom traže isplatu dostojanstvenih plaća i poboljšanje uvjeta rada u lancu H&M. Pozvali su građane da se uključe i potpišu peticiju koja, kako tvrde, ima više od 130.000 potpisa.

CCC je međunarodna organizacija nevladinih udruga i sindikata koja se bori za prava radnika u tekstilnoj industriji. U svibnja ove godine pokrenula je kampanju ‘Okreni se, H&M‘ usmjerenu protiv H&M-a jer nije poboljšao uvjete rada kako je najavio prije pet godina niti je osigurao strukturu za isplatu dostojanstvenih plaća.

>>>Zadnjih 10 godina tekstilne industrije: Prepolovljen broj zaposlenih i investicije

"Radi se o ugrozi 850.000 radnika koji proizvode 60 posto H&M-ovih proizvoda. U njihovim pogonima u Bugarskoj, Turskoj, Indiji, Kambodži i sl. radnici se boje organizirati u sindikate, a ponekad uprave rade na suzbijanju sindikalnih aktivnosti. Sve to dovodi do eksploatacije radnika", rekla je Ana Vragolović iz Hrvatskog centra za radničku solidarnost.

‘Globalnim tjednom‘ će aktivisti CCC-a iz primjerice Njemačke, Nizozemske, Italije, Indije, Kambodže i sl. različitim akcijama iznijeti zahtjeve prema H&M-u. Želi se osigurati poštivanje zakona po pitanju prekovremenih sati, minimalnih plaća i sl. Zatraženo je osiguranje boljih radnih uvjeta i zaustavljanje prekarnog rada, primjerice rada na poziv bez predvidivog trajanja.

20. travanj 2024 15:13