Hrvatska
StoryEditor

Crveno svjetlo za Plomin C

09. Travanj 2015.

Plomin C treba ukinuti, rezultat je prošlotjednog Fight Cluba. Veliki broj čitatelja odlučio je glasovati, a pobjedu je odnio Vjeran Piršić s 56 posto glasova, odnosno sa čak 396 glasova.

Radimir Čačić, s druge strane, dobio je 316 glasova, što je 44 posto. Stoga pobjedu odnosi ekološki orijentirani dio naših čitatelja.

- Eventualna realizacija projekta "Plomica C" dugoročno je katastrofalna za Hrvatsku, i to ne samo iz okolišnih i javnozdravstvenih razloga nego i iz gospodarskih. Takva termoelektrana vraća nas u 19. stoljeće, umjesto da iskoračimo u 21. stoljeće. Naime, svi ozbiljni eksperti u energetici u svijetu upozoravaju kako dolazi neizbježan kraj ere fosilnih goriva i to ne samo zato što je takvo gorivo sve teže dostupno, već je i njegov utjecaj na klimatske promjene takav da je upitna buduća mogućnost korištenja. Posljedično, sve razumne i razvijene države Europe drastično smanjuju količine CO2 u idućih desetak godina korištenjem obnovljivih izvora energije i pritom snažno razvijaju svoje gospodarstvo. Tranzicijom u postfosilno drušvo osigurava se i najviše radnih mjesta. Al Gore je nedavno bivšem predsjedniku Josipoviću pokazao da u SAD-u 30 posto više ljudi radi u industriji obnovljivih izvora energije nego u sve tri industrije fosilnih goriva zajedno. Stoga, Hrvatska može i mora prijeći na takvu vrstu energije, kao što to mi na Krku već dokazujemo sa realizacijom naše strategije s ciljem da naš otok do 2030. bude prvi energetski nezavisan i prvi CO2 neutralan otok na Mediteranu, stav je Vjerana Piršića iz udruge Eko Kvarner.

S druge strane, nekadašnji potpredsjednik Vlade Radimir Čačić smatra kako je energetska neovisnost preduvjet gospodarske stabilnosti i razvoja zemlje.

- Plomin C strateški je važan projekt za Republiku Hrvatsku budući da se radi o investiciji koja kroz dvadesetogodišnji period direktno utječe na povećanje BDP-a po stopi 0,5 posto svake godine. Već sada područje Labinštine i Istre, bez obzira na utjecaj Plomina 1 i Plomina 2 ima znatno čišći zrak od primjerice Zagreba ili Siska. Izgradnjom Plomina C snage 500 MW, gasi se Plomin 1, a vrhunska nova tehnologija izgradnje Plomina C, bez koje je danas nemoguće i nedopustivo graditi termoelektrane, garancija je da će zrak biti još čišći. Emisije CO2 smanjuje se 15 posto u odnosu na Plomin 1 i 2, a za 12 posto emisije čestica, smatra Čačić.

Ističe kako je ugljen odabran jer se pokazao prihvatljivim za okoliš s obzirom na spomenute nove tehnologije te ekonomski najisplativijim rješenjem.

- U perspektivi 30 godina, prema izračunima, ugljen je 2,6 puta jeftinije gorivo jer ima stabilnije tržište. Što se tiče učešća ugljena kao energenta u proizvodnji energije u Europskoj uniji, ono iznosi 30 posto, dok je primjerice u Njemačkoj to čak 40 posto. Hrvatska je trenutno na 6,5 posto, dok bi s izgradnjom Plomina C, taj postotak iznosio 12 posto što je još uvijek značajno manje u odnosu na prosjek EU. Zanimljiv je podatak da jedna Njemačka, inače bogata ugljenom, uvozi čak 850 milijuna tona ugljena za termoelektrane, napominje Čačić.

Dodaje kako netom završeni savjetodavni referendum građana Labinštine i izjašnjavanje o Plominu C, s obzirom na malu izlaznost, pokazuje da građani shvaćaju da se radi o važnom i velikom projektu.

- Prihvaćanje projekta bilo bi i veće da Vlada RH nije propustila priliku dovoljno i kvalitetno iskomunicirati sve važne aspekte ovog projekta i strateške investicije. Također, Vlada je propustila pružiti jasnu sliku građanima Istre o benefitima projekta za lokalno stanovništvo kroz više od 20 ugovora koji se odnose na ulaganja u infrastrukturu, vrtiće, socijalne programe, na koje se Vlada obvezala, a koji također nisu realizirani niti započeti. Da je to učinjeno građani bi jasno uvidjeli sve koristi i kvalitete projekta, zaključuje Čačić.

19. travanj 2024 04:17