Hrvatska
StoryEditor

Grčić: Podijelom na regije nitko neće biti zakinut

29. Kolovoz 2012.

Podijelom na Jadransku i Kontinentalnu regiju nitko neće ostati zakinuti za novce iz predpristupnih fondova, istaknuo je ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić.

Od prvog dana 2013. godine Hrvatska će biti podijeljena u dvije NUTS 2 regije umjesto dosadašnje tri. Jadranska regija ostaja nepromijenjena, dok se spajaju dvije regije u kontinentalnoj Hrvatskoj. Razlog je da bi svi imali jednaku mogućnost korištenja EU fondova.- Da je ostala ista podjela Sjeverozapadna regija bila bi iznad 75 posto BDP Europske unije i zbog toga ne bi mogla koristiti novac iz prvog cilja EU fondova. Ovom preraspodjelom to joj je omogućeno, ali isto tako to ne znači da su neki u lošijem položaju. Naprotiv, na ovaj način Hrvatska će moći apsorbirati više novaca - istaknuo je ministar Branko Grčić.

Državni zavod za statistiku napravio je tehničku stranu posla, te je sve spremno za prelazak na dvije NUTS 2 regije. Hrvatska će na taj način u obje regije u sljedećem financijskom razdoblju moći koristiti sva sredstva EU fondova. Zabrinutost slavonske regije da će biti zakinuta umirio je ministar Grčić.- Ovom podjelom nitko neće biti zakinut, već su svi stavljeni u jednaki položaj. Mi smo razmatrali i podjelu na četiri ili modificirane tri regije, ali ovo je najbolja. Da izvučemo grad Zagreb kao posebnu regiju to bi značilo da svi subjekti iz Zagreba ne bi mogli konkurirati za natječaje iz cilja 1. To nismo željeli da se dogodi jer bi onda izgubili i apsorcijsku moć - istaknuo je Grčić.Problem neće biti količina novca nego kako do njega doći. I u pretpristupnim fondovima nismo uspjeli izvući maksimalna sredstva.

- Iz pretpristupnih fondova stotine milijuna eura nisu iskorišteni, te moramo sada napraviti dobre projekte da što više novca izvučemo. U Poljskoj najviše sredstava izvukli su seljaci, tako da je pred nama da dobrim projektima izvučemo što više sredstava. Mi smo u pregovorima omogućili promjenu NUTS regija amandmanom i to smo sad nakon popisa stanovništva iskoristili - rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.Poljska iskorištava oko 70 posto novaca, dok su na dnu iskorištenosti Rumunjska i Bugarska. Istaknuli su da je Budimpešta odnosno Mađarska u velikim problemima jer glavni grad prelazi 75 posto europskog BDP-a te poslovnim subjektima neće biti dostupan povoljniji novac iz cilja 1. Što znači korištenje EU fondova iz cilja 1 slikovito je približila ministrica Pusić.

- To znači da će bakica u Slavoniji ili Dalmaciji zahvaljujući EU fondovima imati asfaltiranu cestu do kuće, da će imati unuku voditi u bliži vrtić, da će moći doći do Dubrovnika preko Peljškog mosta i da će sve to moći doživjeti u ovom desetljeću - slikovito se izrazila Pusić.Kohezijske fondove moći će koristiti svi građani republike Hrvatske, a na raspolaganju je od 2014. do 2020. godine 13,7 milijardi eura.

27. travanj 2024 06:17