Aktualno
StoryEditor

Kelemen: Dizelska goriva u kategoriji su otrova, a u Hrvatskoj i dalje dominiraju

12. Travanj 2018.

U aferi Dieselgate, koja je prije nekoliko godina do temelja uzdrmala automobilsku industriju, prevareni su potrošači, priroda i ekonomija, nakon čega je dizel kao gorivo polagano počeo odbacivati čitav zapadni svijet. U Hrvatskoj se, međutim, stvari tek pokreću s mrtve točke, najkraći je zaključak stručne rasprave ‘Dieselgate - kako je Europa prevarila samu sebe, uništila jednu industriju i što to znači za Hrvatsku‘, organizirane od strane Sektora za energetiku i zaštitu okoliša Hrvatske gospodarske komore i održane u četvrtak na Zagrebačkom velesajmu.

Josip Kelemen, zamjenik predsjednika Zajednice za UNP Hrvatske gospodarske komore, u uvodnom je predavanju proveo okupljene kroz čitavu povijest ove afere pa je tako istaknuo kako je dizel 1998. bio proglašen ‘prijateljem okoliša Europske unije‘ da bi 14 godina kasnije bilo utvrđeno kako je u pitanju kancerogeno gorivo iz kategorije bojnih otrova.

>>>Afera Dieselgate: Direktor Volkswagena osuđen na sedam godina zatvora

Kada je skandal s lažnim podacima o emisiji štetnih plinova izbio u Sjedinjenim Državama, objasnio je Kelemen, iz prodaje je povučeno više od pola milijuna vozila pa je Europska unija nakratko postala ‘otok dizela‘ sa čak 70 posto automobila koji koriste ta goriva.

Kao posljedice ove afere u EU je došlo do zabrana dizela, otpuštanja radnika, subvencija za alternativna goriva i okretanje benzinu, dok je izvoz takvih vozila usmjeren prema Balkanu i istočnoj Europi.

>>>Volkswagenov čelnik priznao krivnju za Dieselgate

Hrvatska, upozorio je Kelemen, ne radi ništa po tom pitanju iako velikog zagađivača predstavljaju Hrvatske željeznice, 87 posto automobila iz uvoza je na dizel, kao i 60 posto čitavog voznog parka.

Pozitivan pomak prema smanjivanju zagađenja napravio je Autotrolej iz Rijeke, komunalno društvo za prijevoz putnika. Svi njihovi autobusi, objasnio je Robert Mrvčić, voditelj Odjela optimizacije i podrške Autotroleja, do prije pet godina su vozili isključivo na dizel, dok ih danas 55 (od 175 ukupno) koristi plin ili kombinaciju dizela i plina.

>>>U Hrvatskoj na besplatan servis ide 26.457 Volkswagen vozila

Kako se Grad Rijeka obvezao smanjiti emisiju štetnih plinova, dio potrebnog iznosa za ugradnju novih motora sufinanciran je iz EU fondova, a sam Autotrolej započeo je i s obukom vozača. Konačan rezultat je 1.200 tona manje zagađenja na godišnjoj razini.

12. travanj 2024 01:12