Hrvatska
StoryEditor

Linića zabrinjava promjena mišljenja agencije Moody‘s

01. Lipanj 2012.

Evidentno je da su negativni trendovi u prvom kvartalu utjecali na to da Moody‘s, kao zadnja agencija, pozitivan outlook prema Hrvatskoj okrene prema negativnom, ocijenio je danas ministar financija Slavko Linić.

Moramo znati da Standard and Poor‘s i Fitch već od prošle godine imaju negativni outlook pa možemo reći da su se sve agencije izjednačile u tome, kazao je Linić novinarima koji su ga u stanci savjetovanja o gospodarstvu i poduzetništvu zamolili za komentar sniženje prognoze agencije Moody‘s sa stabilne na negativnu, uz zadržavanje kreditnog rejtinga. Linić smatra kako promjena prognoze neće na troškove naših zaduženja imati bitnih utjecaja, ali da nas ipak treba zabrinjavati jer je Moody‘s bio još jedina agencija koja je smatrala da je u ovoj godini moguće okrenuti trendove, a sada je promijenila mišljenje.

Upitan boji li se daljnjeg smanjenja rejtinga s obzirom na predviđanja da će drugi kvartal biti gori od prvog, rekao je da nije toliki pesimist te da smatra da drugi kvartal ne bi trebao utjecati na kreditni rejting. Smatra da bi posebno opasno za Hrvatsku bilo smanjenje investicijskog rejtinga na špekulativni, što bi imalo vrlo negativne posljedice. Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić kazao je da su kreditne agencije jedino Hrvatskoj, koja je u skupinama zemalja s istom razinom ugroženosti, zadržale rejting.

- Ovo je apsolutno najbolje što bilo koja tranzicijska, i ne samo tranzicijska zemlja, u Europi u ovom trenutku ima, dakle zadržan kreditni rejting i to je jako važno, rekao je Čačić. Agencija Moody‘s ostavila je kreditni rejting Hrvatske nepromijenjen za zaduživanje u lokalnoj i inozemnoj valuti na ‘Baa3‘, ali je njegovu prognozu smanjila sa stabilne na negativnu, priopćeno je danas iz te agencije za kreditni rejting. U Moody‘su navode da su smanjili prognozu sa stabilne u negativnu zbog dva čimbenika.

Prvi je povećana neizvjesnost u vezi s kratkoročnim i srednjoročnim izgledima za gospodarski rast Hrvatske, povezane s oslabljenim ekonomskim modelom i izvoznim sektorom, koji je ograničen značajnom neizvjesnošću u vezi s dubinom i trajanjem aktualne recesije u eurozoni. Drugi su razlog visoki rizici provedbe vladina plana smanjenja proračunskog deficita, kojim bi se trebalo svesti državne financije na održivu razinu, ističe se u priopćenju Moodys‘a.

03. svibanj 2024 15:54