Hrvatska
StoryEditor

Miljenko Giunio: Zahtjev za poništaj arbitražne odluke u slučaju Ina-MOL i dalje otvoren

18. Travanj 2017.

Član arbitražnog sudišta HGK Miljenko Giunio kazao je u utorak za Hinu da je zahtjev za poništaj arbitražne odluke u slučaju Ina-MOL i dalje otvoren, a da se odluka švicarskog saveznog suda od 12. travnja odnosi na odgodu provedbe arbitražne odluke po pitanju materijalnih troškova.

Odbijen je hrvatski zahtjev, kako tumači Giunio, za odgodom provedbe arbitražne odluke u Ženevi po pitanju materijalnih troškova. "Ja to tumačim kao odluku samo o neodobravanju suspenzije provedbe plaćanja troška", kazao je Giunio, dodavši da, po njemu, zahtjev za poništaj i dalje stoji otvoren.

Hrvatska je početkom godine zatražila poništaj arbitražne odluke u slučaju Ina-MOL, donesene 23. prosinca pošle godine pred Arbitražnim sudom utemeljenim prema Pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi između Republike Hrvatske i MOL Grupe.

"Hrvatska je preko svojih pravnih zastupnika i švicarskih odvjetnika koje smo angažirali zatražila poništaj arbitraže", izjavio je premijer Andrej Plenković početkom veljače, odgovarajući na novinarsko pitanje je li Hrvatska zatražila poništaj spomenute arbitraže.

>>>Snažne rafinerije, likvidnost i marketing: Moody’s povećao kreditni rejting MOL-a

Premijer je tada ocijenio kako je riječ o "vrlo dobro potkrijepljenim argumentima za poništaj arbitraže, prije svega procesno-pravnim razlozima i nadamo se da će, u postupku koji slijedi i trajat će nekoliko mjeseci, tih nekoliko navedenih razloga, švicarski Savezni sud, na odgovarajući način sagledati".

Na pitanje novinara koji su to procesni razlozi, Plenković je spomenuo kako je riječ o "određenim aspektima koji se tiču sastava suda, prava saslušanja i nekih detalja koji u ovome trenutku nisu bitni za javnost".

Mađarski MOL objavio je 12. siječnja ove godine dijelove pravorijeka arbitraže UNCITRAL-a, uz napomenu kako je to "učinio sukladno pravilima mađarskoga tržišta kapitala te pravnim obavijestima mađarske središnje banke, kao regulatora". Među ostalim, MOL je tada priopćio kako je Sud u Ženevi presudio kako se "odbijaju svi zahtjevi Republike Hrvatske koji se temelje na mitu, upravljanju Inom te MOL-ovim navodnim povredama Ugovora o međusobnim odnosima dioničara iz 2003.".

Arbitražni postupak između Republike Hrvatske i MOL Grupe pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu još je u tijeku, a tu je arbitražu pokrenula mađarska kompanija.

21. travanj 2024 03:06