Aktualno
StoryEditor

Ministarstvo na prozivke: Ćorić je dosta napravio za razvoj sustava gospodarenja otpadom

28. Rujan 2018.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike odgovorilo je na današnje priopćenje koalicije udruga Zero Waste, koja je zatražila ostavku ministra Ćorića, navodeći kako se pokazao nesposobnim za rješavanje problema gospodarenja otpadom. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

>>>Oporba traži ostavku ministra Kujundžića, Zero Waste ministra Ćorića

"Sukladno EU Direktivi o otpadu, Republika Hrvatska do 2020. godine treba doseći odvajanje korisnih sirovina iz otpada od minimalno 50 % cjelokupne mase, radi pripreme za ponovnu uporabu i recikliranje otpadnih materijala kao što su barem papir, metal, plastika i staklo. Republika Hrvatska primarno mora razvijati sustav odvajanja korisnih sirovina iz otpada, razvijati reciklažu industriju i u konačnici smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada što je više moguće. Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i Planom gospodarenja otpadom za razdoblje 2017.- 2022. godine propisana je hijerarhija odnosno red prvenstva gospodarenja otpadom koji je, baš kao i ciljevi, usklađen s ciljevima EU, a jednaki za sve države članice EU. To podrazumijeva sprječavanje nastanka otpada, priprema za ponovnu uporabu, recikliranje, drugi postupci oporabe npr. energetska oporaba i kao zadnje zbrinjavanje otpada.

U tom smislu, u centrima za gospodarenje otpadom se obrađuje samo i isključivo miješani komunalni otpad koji je preostao nakon odvajanja otpada. Kapacitet, broj i lokacija gdje će se graditi centri za gospodarenjem otpadom određeni su u Planu gospodarenja otpadom 2017.- 2022. godine.

>>>Za odvajanje otpada EU osigurala 3,6 milijardi kuna – do 2020. treba razdvajati polovinu

Prioritet ove Vlade je razvijanje sustava primarnog odvajanja korisnih sirovina iz otpada, odnosno razvoj kružnog gospodarstva te u skladu s tim Ministarstvo zaštite okoliša i energetike intenzivno surađuje s jedinicama lokalne samouprave u cilju osiguranje infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada- nabavka spremnika, izgradnja reciklažnih dvorišta, izgradnja sortirnica te izobrazbu i informiranje građana na način da se općinama i gradovima osiguraju bespovratna sredstva iz EU fondova. S obzirom da je vidljivo da Zero Waste koalicija udruga paušalno prati rad Ministarstva, napominjemo kako je u mandatu ministra dr. sc. Tomislava Ćorića dodijeljeno 641.521.161,59 kn za razvoj sustava gospodarenja otpadom, a taj iznos će s obzirom na brojne aktualne natječaje i natječaje koji su u pripremi, uskoro biti značajno uvećan. Izgradnjom infrastrukture te edukacijom i informiranjem koji su vrlo važan dio uspostave sustava odvojenog prikupljanja otpada omogućuju se uvjeti za povećanje stope odvojenog prikupljanja otpada koje je u 2016. godini iznosilo 27 %. Zajedničkim naporima svih sudionika- jedinica lokalne samouprave, županija, Ministarstva, građana te nevladinih udruga može se dostići ciljana stopa odvajanja korisnih sirovina iz otpada te njihova priprema za ponovnu uporabu i recikliranje.

>>>Potpisani su ugovori za poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture vrijedni 1,5 milijardi kuna

Nadalje, vezano uz navode Zero Waste koalicije udruga ističemo kako je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u stalnoj komunikaciji s Europskom Komisijom radi izrade Akcijskog plana u kojem će se jasno definirati infrastrukturni kapaciteti za odvojeno prikupljanje i recikliranje otpada kao i kapaciteti za obradu ostalog otpada prije odlaganja. Time se želi osigurati da ne bude prekomjernog oslanjanja na obradu miješanog komunalnog otpada.

Zaključno, spomenuta koalicija kontinuirano zlorabi svoju poziciju kako bi širila dezinformacije u javnosti umjesto da se pozabavi razvojem i dodatnom edukacijom građana o važnosti odvojenog prikupljanja otpada."

 

26. travanj 2024 08:52