Hrvatska
StoryEditor

Najproblematičnija točka Hrvatske je financiranje izvoznika

23. Svibanj 2012.
Piše:
lider.media

Nacionalno vijeće za konkurentnost objavilo je rezultate izvješća Svjetskog gospodarskog foruma o Globalnom omogućavanju trgovanja 2012. prema kojem je Hrvatska rangirana na 46. mjestu od ukupno 132 zemlje obuhvaćene istraživanjem.

Time je Hrvatska zadržala svoju poziciju u odnosu na prošle godine. Prema istraživanju, iza Hrvatske su na rang ljestvici pozicionirane zemlje Europske unije poput Mađarske, Poljske, Italije, Slovačke, Grčke, Rumunjske i Bugarske. Vodeće zemlje i ove godine su Singapur i Hong Kong, a među prvih top pet zemalja nalaze se još Danska, Švedska i Novi Zeland. Sve navedene zemlje prednjače na ljestvici zbog svoje otvorenosti u međunarodnom poslovanju i investicijama kao sastavnom dijelu uspješne ekonomske strategije. Uz to, najveće njihove prednosti su vrlo efikasno granično uređenje te poticajno poslovno okuženje.

Indeks omogućavanja trgovanja svaku zemlju ocjenjuje kroz četiri faktora: otvorenost tržišta, granično uređenje, razvijenost transportne i komunikacijske infrastrukture te poslovno okruženje. Od navedenih kriterija, Hrvatska je najbolje ocjenjena po kriteriju transportne i komunikacijske infrastrukture, koji uključuje dostupnost te kvalitetu infrastrukture i usluga, gdje smo zauzeli 33. mjesto, što je poboljšanje za pet pozicija. Po kriteriju otvorenosti tržišta smo na 42. mjestu što je u odnosu na 2010. pogoršanje za 14 mjesta. Po graničnom uređenju smo na 61. mjestu, dok smo po poslovnom okruženju na 60. poziciji što je poboljšanje od tri mjesta na prethodnu godinu.Među najproblematičnijim faktorima za trgovanje u Hrvatskoj prepoznati su: pristup financiranju izvoznika, neadekvatna proizvodna tehnologija i vještine, identifikacija potencijalnih tržišta i kupaca, tehnički uvjeti i standardi u inozemstvu, opterećujuće uvozne procedure, tarifne i netarifne barijere, domaći tehnički uvjeti i standardi, korupcija na granici, kriminal i krađa i drugo.

- U ovogodišnjem istraživanju Hrvatska po otvorenosti tržišta stagnira u odnosu na prošlo razdoblje. Naš je cilj biti među konkurentnijim zemljama na svijetu i zbog toga trebamo dinamičnije provoditi strukturne reforme i kreirati održivi rast hrvatskog gospodarstva kroz poticanje izvoza i rast privatnog sektora - istaknuo je Ivica Mudrinić, predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost.Od balkanskih zemalja, najlošije je rangirana Bosna i Hercegovina koja se nalazi na 80. mjestu, dok su Srbija na 71., Makedonija na 61., a Albanija na 49. mjestu dok je Crna Gora ove godine najbolje rangirana na 39. mjestu.

23. travanj 2024 20:19