Aktualno
StoryEditor

‘Nešto je trulo‘: Zabrane neće pomoći u suzbijanju vršnjačkog nasilja

31. Siječanj 2018.

Potaknuti najnovijim primjerom vršnjačkog nasilja, fizičkim obračunom dviju djevojaka u Splitu, stručnjaci su sinoć u HRT-ovoj emisiji Otvoreno raspravljali kako zaustaviti rastući trend vršnjačkoga nasilja. Pritom je sutkinja za djecu i mladež Lana Peto Kujundžić istaknula kako podržava ideju da se u hrvatskim školama, po uzoru na novi francuski plan, uvede pravilo o nekorištenju mobilnih telefona u školama.

- Znam da smo na jednom skupu razgovarali o tome imaju li učitelji i ravnatelji pravo zabraniti djeci da imaju mobitele. Ja sam im rekla da, ako se mogu dogovoriti kao razrednik nekog svog razreda sa svih 30 dječaka i djevojčica koji se kod vas nalaze, stave sve te mobitele u jednu kutiju i da ćete vi to s njihovim imenima i prezimenima sve pohraniti i da to nitko neće dirati. Vi ćete imati ključ kao učitelj i razrednik i onda ćete im to dati kad budu izlazili iz škole. Ako se vi možete to dogovoriti s djecom i to dogovorite i na roditeljskom sastanku, ja ne vidim razlog da tome ne bude tako. Iskreno rečeno, ako ne ide drugačije i ako bi se dogodilo da ima previše roditelja koji to ne bi dozvolili, odnosno koji bi pustili da se njihova djeca igraju mobitelima dok traje nastava, onda sam za to da kažemo - ne mobitelima u školama, rekla je sutkinja Peto Kujundžić.

>>> Divjak o vršnjačkom nasilju: Svi se moramo angažirati, to je širi društveni problem

Kao da je rasprava došla do ušiju izvršnog direktora Salesforcea Marca Benioffa jer je i sam potegnuo pitanje kada je prihvatljivo dopustiti djeci da se koriste društvenim mrežama.

- Kada sam bio dijete, sjećam se kako su duhanske tvrtke prodavale cigarete načinjene od žvakaće gume sa svojim logom. Mogli ste ispuhati dim od šećera u prahu! Zamisao je bila da se djeca što ranije zainteresiraju za pušenje! Podsjeća me to na pitanja kada bismo djeci trebali dopustiti da se koriste društvenim mrežama, napisao je Benioff na svom Twitter profilu.

Psihologinja u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba Ella Selak Bagarić je u emisiji Otvoreno rekla kako u adolescenciji do izražaja dođu svi propusti, odnosno ‘sve što smo kao društvo propustili dati‘ i upravo to se naposljetku vraća kao bumerang u glavu.

- Sasvim sigurno kad netko reagira tako agresivno da nekog može ozbiljno ozlijediti, kada u pitanju može biti i život - sasvim sigurno je pokazivao neke druge oblike problematičnog ponašanja i ranije, smatra psihologinja koja kao drugi problem naglašava ulogu promatrača.

>>> Ivica Todorić postaje ‘YouTuber’

Čini li izloženost medijima i neprikladnim sadržajima djecu ‘emocionalnim invalidima‘ te pomažu li društvene mreže stvaranju društva promatrača ili je problem u nedostatnom provođenju vremena s obitelji te nedostatku kućnog odgoja, pitanje je na koje je teško odgovoriti. No, ono u čemu se većina slaže jest da zabrane, pravilnici pa čak i zakonske regulative nemaju velike šanse u suzbijanju vršnjačkog nasilja.

26. travanj 2024 06:53