Aktualno
StoryEditor

Nova stranica u našim odnosima - Vučić prihvatio poziv u najboljoj vjeri za zajednički boljitak

31. Siječanj 2018.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prihvatio je u srijedu poziv hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović da sredinom veljače posjeti Zagreb i poručio kako na Pantovčak dolazi "u najboljoj vjeri da zajedno učinimo nešto dobro za našu djecu i našu budućnost".

"Ti razgovori neće biti ni laki, ni ugodni, ali vjerujem - bit će veoma korisni za naše građane, i za Srbe i Hrvate", rekao je Vučić na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poslije razgovora s predsjednikom Europskog parlamenta Antonijom Tajanijem.

>>>Vučić o sastanku s hrvatskom predsjednicom: Možda hoće, možda neće, ja sam uvijek spreman

Vučić je kazao kako je za Srbiju "veoma važan" poziv iz Zagreba, a najavio je da će razgovarati sa svim hrvatskim dužnosnicima, predstavnicima srpske zajednice te da će "posjetiti i obične ljude, Srbe koji žive u Hrvatskoj danas".

"Nije trenutak u kojem bismo se mi, Srbi i Hrvati, trebali nadmudrivati o težini riječi koje ćemo izgovoriti i razmišljati o tome kako će naša javnost reagirati", ocijenio je Vučić, koji očekuje da će dvodnevni posjet Hrvatskoj biti realiziran 12. i 13. veljače

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pozvala je u utorak srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u službeni posjet Zagrebu sredinom veljače ocijenivši kako je za taj susret "sazrelo vrijeme".

>>>Vučić: Srpsko-hrvatski odnosi su ‘kralježnica i leđna moždina na Balkanu’

"U dobroj vjeri kako obostrano postoji želja nadići prijepore i događaje koji nas drže taocima prošlosti te osigurati napredak našim narodima i državama, pozvala sam predsjednika Aleksandra Vučića u službeni posjet Republici Hrvatskoj sredinom veljače", poručila je Grabar-Kitarović.

"Želim time otvoriti novu stranicu u našim odnosima", naglasila je Grabar Kitarović u pozivu srbijanskom predsjedniku Vučiću.

Saborski zastupnici: Treba razgovarati i poboljšati odnose sa Srbijom

Zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac poručuje kako je iznimno značajno da dođe do tog susreta kako bi se smirile negativne strasti, obuzdale negativne poruke i zaustavili polemički tonovi, koji nerijetko izazivaju neprijateljstva i animozitet.

Rizici zbog loše atmosfere

‘Bilo bi vrlo važno da se napravi mali proboj, iskorak, i da se to vidi, neka to bude pitanje hrvatske manjine u Srbiji. Bilo bi za očekivati i pozitivno da hrvatska manjina u Srbiji bude zastupljena s mjestom u Skupštini Srbije‘, predlaže Miro Kovač (HDZ).

Također je važno da se vratimo svim pitanjima koja već godinama nisu u fokusu politike i ne rješavaju se, a to su otvorena pitanja vezana uz rat, izbjeglice, nestale, ratne zločine, prava manjina i granice, dodaje Pupovac.

"Svi znamo da se na tom susretu radi već nekoliko mjeseci. U nekoliko je navrata bio pripremljen pa ostavljen za neka bolja vremena, a sada se odlučilo da se, unatoč lošoj atmosferi, napravi rez i ide u to. Rizici pokazuju određenu smjelost i odgovornost da se stvari ipak zaustave na nekoj točki i da se treba posvetiti razgovorima", rekao je Pupovac.

>>>2017., godina u kojoj je Vučić postao ‘alfa i omega’ političkog odlučivanja u Srbiji

Nije komentirao je li Vlada sudjelovala u razgovorima o Vučićevu posjetu i je li premijer Andrej Plenković ostao iznenađen, jer nije o tome razgovarao. "To ne bi trebalo biti iznenađenje ni za koga, ako nije za mene ne bi trebalo biti ni za Vladu jer se mjesecima radi na realizaciji tog susreta", kaže Pupovac.

Zastupnica GLAS-a Vesna Pusić ističe da treba normalizirati odnose sa Srbijom. "Ne znam je li to realno, ali je dobro raditi na poboljšanju odnosa između Hrvatske i bilo kojeg susjeda, naročito sa Srbijom jer su to vjerojatno najosjetljiviji odnosi u regiji", ocijenila je.

Vlada ne može biti iznenađena pozivom za posjet

Smatra da Vlada ne može biti iznenađena pozivom za posjet jer se takav susret mora koordinirati između svih čimbenika nadležnih za vanjsku politiku. "To treba biti zaista pripremljeno, a ne za potrebe odnosa s javnošću", zaključila je Pusić.

HDZ-ov Miro Kovač kaže da je dijalog nužan i da treba razgovarati o otvorenim pitanjima, poput ratnog nasljeđa i agresije na Hrvatsku. "Bilo bi vrlo važno da se napravi mali proboj, iskorak, i da se to vidi, neka to bude pitanje hrvatske manjine u Srbiji. Bilo bi za očekivati i pozitivno da hrvatska manjina u Srbiji bude zastupljena s mjestom u Skupštini Srbije", predlaže Kovač.

Susretom čelnih ljudi Hrvatske i Srbije nitko ne bi trebao biti iznenađen, ocjenjuje Kovač, jer je logično kad se dogovaraju tako kapitalne stvari da se o tome obave konzultacije i svi akteri budu integrirani.

>>>Misija MMF-a ‘blagoslovila’ povećanje mirovina i plaća u javnom sektoru Srbije

I SDP-ov Joško Klisović smatra kako je dobro da se nastavi dijalog sa Srbijom o otvorenim pitanjima "koji je zamro nakon što je SDP izašao iz Vlade". No, napominje, politika predsjednice je pomalo zbunjujuća jer je prije dva mjeseca otkazala posjet Vučića uz objašnjenje da nisu sazreli uvjeti, a izložba o Jasenovcu u UN-u samo je dodatni prijepor između Srbije i Hrvatske, pa tim više ne razumije kako su sada stečeni uvjeti za susret.

Ne zna se kakva je hrvatska vanjska politika

"Pozdravljamo razgovore i mislimo da je to potrebno, a je li koordinirano s Vladom, mislim da nije i da Vlada nije u tome sudjelovala. No, štete ne može biti", ocjenjuje Klisović.

Miro Bulj iz Mosta upozorava da se ne zna kakva je hrvatska vanjska politika. "Pitao bih kakva je to politika kada u istome danu premijer šalje Srbiji diplomatsku notu, ministrica vanjskih poslova govori da su promotori četništva na čelu Srbije, a predsjednica poziva predsjednika Vučića. Narod je zbunjen i nije mu jasno o čemu se radi", kaže Bulj.

"Hvalimo se da imamo karijerne diplomate na čelu države, no ovo je politika ‘glup-gluplji-najgluplji‘, a odnos predsjednice i Vučića podsjeća na vremena odnosa Pahor – Kosor", rekao je Bulj.

25. travanj 2024 16:57