Aktualno
StoryEditor

Plenković: Gospodarski cilj Vlade za 2019. je postići investicijski rejting

24. Prosinac 2018.

S predsjednikom Vlade i HDZ-a Andrejem Plenkovićem Jutarnji list razgovarao je o velikoj aferi proizašloj iz smjene savjetnika predsjednice Republike, odnosima unutar HDZ-a kao i o gospodarskim ciljevima Vlade u idućoj godini.

2018. godina je na izmaku, koje su ključne gospodarske teme za iduću godinu?

- U prve smo dvije godine građanima i gospodarstvu značajno smanjili poreze što je pridonijelo osjetnom porastu zaposlenosti, plaća, potrošnje i stabilnom gospodarskom rastu. Povećana je minimalna plaća za 20 posto na 3000 kuna neto. Izišli smo iz dugogodišnjeg deficita i danas smo u suficitu, a istodobno smanjujemo javni dug. Značajno smo povećali korištenje europskih sredstava, nastavili privlačiti strana ulaganja i poboljšali kreditni rejting zemlje. Nakon dugogodišnjih odlaganja provedena je mirovinska reforma koja jamči održivost sustava, a istodobno smo povećali mirovine za 6 posto. To smo ostvarili unatoč krizi u Agrokoru, koju smo uspješno riješili bez opterećenja poreznih obveznika, kao i drugih sistemskih izazove koje smo naslijedili. U 2019. cilj nam je doseći investicijski rejting. Idemo s novim planom administrativnog rasterećenja gospodarstva vrijednim više od 600 milijuna, s posebnim naglaskom na mala i srednja poduzeća. U tri godine to je više od 2 milijarde kuna rasterećenja. Neki trgovački lanci već su snizili cijene brojnih artikala, zahvaljujući smanjenju stope PDV-a sa 25 posto na 13 posto od 1. siječnja.

Novim investicijama želimo dati novi zamah u povećanju korištenja obnovljivih izvora energije i boljem gospodarenju otpada, kako bismo bolje štitili naš okoliš i imali jeftiniju energiju.

Povećanjem izdvajanja iz državnog proračuna za poljoprivredu na 7,7 milijardi kuna u 2019. želimo našim poljoprivrednicima omogućiti da što bolje žive od svog rada i ravnopravno sudjeluju na tržištu, čime jačamo hrvatsko selo i proizvodnju zdrave hrane.

Pada industrijska proizvodnja, živimo od turizma, a ne otvara se nijedna nova privredna grana. Imate li plan kako do kraja mandata potaknuti razvoj novih gospodarskih grana?

- Ovoj Vladi su na dnevni red došle mnoge teme koje su plod nedovršene tranzicije u Hrvatskoj. A sve to, kako dolazi, rješavamo na održivim poslovnim temeljima. Tako smo našli rješenje za Petrokemiju, koja sada funkcionira. Prije nekoliko smo dana pomogli Orljavi, a nakon postignute nagodbe Agrokor funkcionira i stvara dobit. Politika Vlade počiva na trokutu koji čine fiskalna konsolidacija, strukturne reforme i povećanje investicija. Stoga smo integrirali Agenciju za investicije i konkurentnost u Ministarstvo gospodarstva i imenovali državnog tajnika, kako bi se na cjelovit način bavilo investicijama i industrijskom politikom. S tri kruga porezne reforme poboljšali smo poslovno okruženje, što je dovelo do značajnih investicija u 2018. U 2019. ubrzat ćemo digitalizaciju javne uprave koju, uz odluku o ukidanju i spajanju brojnih agencija i javnih tijela te kroz spajanje ureda državne uprave sa županijama, činimo efikasnijom.

Pokrećemo čitav niz infrastrukturnih projekata, osobito u željeznicama, gdje vidimo najveći prostor za investicije i za čiju modernizaciju do 2030. predviđamo više od 3 milijarde eura. Radimo i na boljem povlačenju sredstava iz europskih fondova. Već imamo puno veću i znatno bržu apsorpciju nego prije i sada smo prešli prag od 60 posto ugovorenih sredstava, a započeli smo sa svega 9 posto. Očekujemo u 2019. doseći i 85 posto, a zatim se do 2020. približiti punoj iskorištenosti europskih sredstava, što će se osjetiti ponajprije u ravnomjernom razvoju zemlje, uvjeren sam.

Dojučerašnji savjetnik predsjednice Mate Radeljić u svom je priopćenju rekao da je od djelatnika SOA-e 5. prosinca čuo da će ga predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović smijeniti, a sama mu je to priopćila 10. prosinca navodeći da se “više ne uklapa u njezine planove jer je smetnja u odnosima s premijerom”. Je li bio smetnja?

- Predsjednica odlučuje o svojim savjetnicima.

Ako je istina to što Radeljić govori, ispada da SOA odrađuje prljav posao za predsjednicu. Tu govorimo o zloupotrebi tajnih službi. Hoćete li prijeći preko toga ili tražiti da se sve raščisti?

- Iz mog iskustva u ovom mandatu SOA svoje poslove obavlja profesionalno i zakonito. Pitanje razrješenja savjetnika je kadrovsko pitanje u nadležnosti predsjednice.

Nedavno je bila sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnosti. Je li vam predsjednica tom prilikom rekla da mijenja suradnike?

- Nije.

Kada ste saznali da Mate Radeljić odlazi, a Mirjana Hrga dolazi?

- Objavom u medijima.

Za Mirjanu Hrgu kreirana je savjetnička pozicija kakve još nikada nigdje nije bilo. Savjetnica je za strateške politike te odnose s Vladom i Saborom. Iščitavate li kakve poruke iz opisa savjetničkih dužnosti nove zaposlenice Ureda predsjednice?

- Postoji li potreba da se jedan od savjetnika u predsjedničinom timu intenzivnije bavi odnosima s Vladom i Hrvatskim saborom, mislim da može biti korisno.

Hoće li sada, nakon odlaska Radeljića koji je po političkim stavovima bliži Hasanbegoviću i Zekanoviću nego vama, biti lakše komunicirati s Uredom predsjednice?

- S predsjednicom komuniciram izravno.

18. travanj 2024 17:50