Aktualno
StoryEditor

Potrošnja u EU: Od Hrvatske skromnija jedino Bugarska

14. Lipanj 2017.

Hrvatska se u 2016. godini po potrošnji po stanovniku našla na pretposljednjem mjestu među zemljama Europske unije, pokazale su nove procjene Eurostata, koje ponovo potvrđuju velike razlike u potrošnji među zemljama članicama.

U Hrvatskoj je prošle godine stvarna individualna potrošnja (AIC) iskazana paritetom kupovne moći bila 41 posto niža od prosjeka EU, pokazuju prve procjene europskog statističkog ureda za 2016. godinu.

>>>‘Zamjetno pogoršanje’: Nakon industrijske proizvodnje podbacila i potrošnja

Nižu je razinu potrošnje po stanovniku od Hrvatske među zemljama EU prošle godine zabilježila samo Bugarska, 47 posto ispod europskog prosjeka.

Eurostat objavljuje procjene za prethodnu godinu u lipnju i u prosincu.

Hrvatska je ostvarila blagi napredak u odnosu na 2015. godinu, kada je potrošnja po stanovniku iznosila 42 posto ispod prosjeka EU.

Veliku razliku među zemljama EU potvrđuje i pokazatelj BDP-a po stanovniku mjerenog paritetom kupovne moći, a bio je u rasponu od 52 posto ispod prosjeka EU, zabilježenog u Bugarskoj, dok je u Luksemburgu iznosio 167 posto iznad europskog prosjeka, navodi se u izvješću.

Luksemburg je zadržao vodeću poziciju na ljestvici zemalja EU sa stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku od 32 posto iznad prosjeka Unije, što je ipak za 5 postotnih bodova manje u odnosu na 2015. godinu, stoji u izvješću Eurostata.

Slijede Njemačka i Austrija s potrošnjom po stanovniku oko 20 posto iznad prosjeka, dok Velika Britanija, Danska i Finska predvode skupinu zemalja u kojoj je ta potrošnja u 2016. bila 10 do 15 posto iznad europskog prosjeka.

U Italiji, Irskoj i Cipru zabilježena je potrošnja ispod europskog prosjeka, a ona je iznosila 10 posto ili manje. Češka, Grčka, Slovačka, Poljska i Slovenija čine skupinu zemalja s potrošnjom 20 do 25 posto ispod prosjeka EU.

Potrošnju oko 30 do 40 posto ispod prosjeka zabilježile su Estonija, Latvija, Mađarska i Rumunjska. dok su Hrvatska i Bugarska na začelju s potrošnjom više od 40 posto ispod prosjeka Unije, pokazuju procjene Eurostata za 2016. godinu.

Paritet kupovne moći

Veliku razliku među zemljama EU potvrđuje i pokazatelj BDP-a po stanovniku mjerenog paritetom kupovne moći, a bio je u rasponu od 52 posto ispod prosjeka EU, zabilježenog u Bugarskoj, dok je u Luksemburgu iznosio 167 posto iznad europskog prosjeka, navodi se u izvješću.

Irska je zabilježila BDP po stanovniku 77 posto viši od europskog prosjeka, dok Njemačka, Austrija, Danska, Nizozemska i Belgija čine skupinu zemalja u kojima je BDP 20 posto i više iznad prosjeka Unije.

>>>Hrvatska na dnu prema potrošnji u 2015. godini

Prema Eurostatovom izračunu, Hrvatska je u protekloj godini, istovjetno kao i Rumunjska, zabilježila BDP po stanovniku 41 posto ispod prosjeka Unije, što je u hrvatskom slučaju blagi napredak od jednog postotnog boda u odnosu na 2015. godinu,

U Italiji, Španjolskoj i Malti BDP po stanovniku je do 10 posto niži od prosjeka, a u Cipru, Češkoj i Sloveniji od 10 do 20 posto.

Skupinu zemalja u kojima je BDP po stanovniku niži od prosjeka 30 do 35 posto čine Poljska, Grčka, Mađarska i Latvija.

U Rumunjskoj i Hrvatskoj on je niži 41 posto, a u Bugarskoj 52 posto, pokazuju podaci Eurostata.

16. travanj 2024 20:36