Aktualno
StoryEditor

Sonja Čikotić: Nema razloga da Ministarstvo regionalnog razvoja ne odustane od metode najbržeg prsta

29. Kolovoz 2018.

Potaknuta reakcijama poduzetnika koji su ponovno ‘izvisili‘ jer se provode natječaji po principu tko prvi, njegovo, zastupnica Mosta nezavisnih lista Sonja Čikotić za Lider je iznijela kako ona vidi rješenje toga problema.

>>> Državni natječaj ponovno izludio poduzetnike, prijavili se u prvoj sekundi i ‘spušili‘

Podsjetimo, natječaj za poboljšanje konkurentnosti i učinkovitosti MSP-a kroz informacijske i komunikacijske tehnologije u utorak je izazvao val nezadovoljstva među poduzetnicima, prvenstveno zbog metode odabira ‘najbrži prst‘ i činjenice da je zatvoren nakon 35. sekunde. Iako su brojni projekti prijavljeni u isto vrijeme, sustav ih je rangirao u različita vremena.

Sve prijave potrebno je evaluirati

- Vrednovanje kvalitete projektnih prijedloga ne može se odvijati metodom odabira najbržeg prsta, jer kako ćemo osigurati rast, razvoj i konkurentnost hrvatskog gospodarstva ako ulažemo sredstva u ocjenjivanje onih najbržih, a ne onih koji daju konkretan doprinos? Sve pristigle prijave na natječaj potrebno je evaluirati i donijeti odluku o financiranju na temelju kvalitete, smatra Čikotić.

Pritom se dotakla problem trajanja evaluacije. Do sada je ona trajala predugo, odnosno preko 200 dana, a često ako bi poduzetnik podnio prigovor na ocjenu i više od 300 dana. Iako to ide u prilog metodi najbržeg prsta, Čikotić navodi kako se problem mora riješiti tako da se osigura dovoljan broj odgovarajućih stručnih kadrova za ocjenjivanje svih pristiglih projektnih prijava.

>>> Najbrži prst (2): Predao projekt četiri sekunde nakon otvaranja i zakasnio

- Ako ministarstva ustvrde da imaju nedovoljne radne kapacitete, neka angažiraju vanjske ocjenjivače kroz provedbu javne nabave. Angažman vanjskih firmi za provedbu odabira je odlično rješenje, jer se kroz javnu nabavu definiraju točne obaveze i prava te tvrtke koja će odraditi posao, određuju se jasni rokovi za provedbu odabira, te je tvrtka koja dobije takav natječaj podložna sankcijama uslijed neizvršenja posla.

Ako EU sredstva nisu dovoljna za financiranje svih projekata koji su zadovoljili taj kriterij, nužno je osigurati sredstva iz proračuna.

Dodaje kako je takva tvrtka dužna osigurati i angažirati stručne osobe, a sredstva za takav angažman su osigurana u tehničkoj pomoći iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali.

Metodom najbrži prst odabir se prepušta slučaju

Republika Hrvatska nema luksuz prepuštati odabir projekta slučaju, a upravo to predstavlja metoda najbrži prst. Svaki dobar projekt treba financirati temeljem kvalitete projektnog prijedloga, odnosno ako je zadovoljen kriterij od minimalno 85% bodova od ukupne ocjene, tumači zastupnica Mosta koja se zalaže i za to da je, ako EU sredstva nisu dovoljna za financiranje svih projekata koji su zadovoljili taj kriterij, nužno osigurati sredstva iz proračuna. Time se potiče rast i razvoj gospodarstva u cijelosti.

- Nema razloga da Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU ne odustane od uvredljive metode najbržeg prsta i pokaže kako doista želi razvoj, a ne puko ispunjavanje forme, zaključuje Čikotić.


[mks_social icon="facebook" size="48" style="square" url="https://www.facebook.com/lider10media/" target="_blank"][mks_social icon="linkedin" size="48" style="square" url="https://www.linkedin.com/company/lider-press-dd/" target="_blank"][mks_social icon="twitter" size="48" style="square" url="https://twitter.com/lider_press" target="_blank"][mks_social icon="instagram" size="48" style="square" url="https://www.instagram.com/lider.media/" target="_blank"]

 


17. travanj 2024 01:12