Hrvatska
StoryEditor

Stečaj crikveničkog Jadrana mogao bi završiti do kraja godine

05. Srpanj 2012.

Vlada je danas donijela odluku o pretvaranju potraživanja države u temeljni kapital crikveničkog Jadrana, a ta bi odluka kroz stečajni plan trebala rezultirati završetkom stečaja te turističko-hotelijerske tvrtke do kraja ove godine.

Država svoja potraživanja od ukupno 316,8 milijuna kuna pretvara u temeljni kapital, ali povećava ga i za vrijednost nekretnina koje su dan prije otvaranja stečaja izdvojene iz Jadrana - naselje Kačjak i autokamp Selce. Time bi država postala vlasnik više od 75 posto temeljnog kapitala Jadrana, kazao je na sjednici Vlade ministar financija Slavko Linić. Razmjerno svojim potraživanjima u vlasničku strukturu ulaze i ostali vjerovnici, među njima i radnici Jadrana.

Linić je podsjetio da je Jadran otišao u stečaj 2010. godine, a tada je udio države u toj tvrtki bio oko 90 posto. U dvije godine stečajna je upraviteljica uspjela riješiti pitanje kolektivnih ugovora, uspjela da zadnju godinu Jadran posluje s pozitivnim rezultatom, naglasio je.

"Zbog pojedinačnih interesa u bivšoj vlasti učinjena je greška", kazao je Linić podsjećajući kako su dan prije otvaranja stečaja izdvojeni naselje Kačjak i autokamp Selce i vraćeni državi, a na štetu ostalih vjerovnika. To su pobojne radnje, stečajna upraviteljica ocjenjuje da treba ići na pobijanje te radnje sudskim putem, a to bi, kaže Linić, produžilo stečaj i za godinu i pol dana.

Nagodbom se pak greška ispravlja, izuzete nekretnine se vraćaju i kroz takav postupak možemo završiti stečaj do kraja godine, rekao je Linić. U slučaju Jadrana nisu riješeni ni imovinski odnosi na nekim dijelovima zemljišta gdje je aktivan zahtjev za povrat temeljem Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine.

Dođe li do presuda u tim postupcima, vlasnici bi imali pravo na dionice, a zaključkom se Vlade sada omogućuje da se za njih ide na povoljnije rješenje, na nagodbu o financijskom obeštećenju. Linić ističe kako bi se time omogućilo da se stečaj Jadrana završi do kraja ove godine te da se potom odlučuje o njegovom daljnjoj sudbini, moguće i privatizaciji.

Vlada se danas suglasila i s prijedlogom sporazuma o podmirenju potraživanja s Industrogradnja grupom, a kojim bi se dug te tvrtke od 109 milijuna kuna većim dijelom zatvorio zgradom Industrogradnje (u Savskoj), a koju bi, prema riječima ministra Linića, prije svega koristilo Ministarstvo socijalne politike i mladih. Manji dio duga je prebačen na hipoteku na drugu zgradu Industrogradnje, kazao je Linić.

18. travanj 2024 02:09