Hrvatska
StoryEditor

Sudac Kolakušić odbio predstečajnu nagodbu za EPH Magazine

23. Listopad 2014.

Zagrebački Trgovački sud po sucu Mislavu Kolakušiću odbio je prijedlog tvrtke EPH Magazini d.o.o. za sklapanje predstečajne nagodbe smatrajući taj prijedlog nedopuštenim, jer se pojedini vjerovnici stavljaju u povoljniji položaj u odnosu na druge vjerovnike.

Rješenje Trgovačkog suda od 10. listopada, na koje EPH Magazini imaju pravo žalbe, objavila je Financijska agencija na svojim mrežnim stranicama u dijelu u predstečajnim nagodbama.

Sud je, kako se navodi u opširnom obrazloženju, izvršio uvid i u prijave i osnove tražbine prijavljenih u predstečajnom postupku ovog kao i povezanih društava dužnika, a utvrđeno je se pojedini vjerovnici stavljaju u povoljniji položaj u odnosu na druge vjerovnike.

Pritom se napominje da su EPH Magazini u prijedlogu za pokretanje postupka predstečajne nagodbe krajem svibnja 2013. naveli ukupne obveze prema vjerovnicima od 15,4 milijuna kuna, a u rješenju o utvrđenim tražbinama iz rujna te godine ukupni iznos tražbina iznosi 377,5 milijuna kuna. Proizlazi da su u prethodnom postupku rješenjem Fine utvrđena potraživanja u 24 puta većem iznosu od potraživanja koje je dužnik naveo u prijedlogu za pokretanje predstečajne nagodbe i planu financijskog i operativnog restrukturiranja.

Uvidom u javno dostupne podatke u ovom predstečajnom postupku kao i u predstečajne postupke povezanih društava dužnika utvrđeno da su jedna te ista potraživanja financijskih institucija multiplicirano utvrđivana rješenjima Fine u svim postupcima predstačajnih nagodbi povezanih društava.

"U postupcima predstečajnih nagodbi povezanih društava utvrđivana su potraživanja prijavljena temeljem jamstava i sudužništva drugih povezanih društava i financijskih institucija, iako ta potraživanja pravno nisu postojala u trenutku otvaranja predstečajnih nagodbi niti se radi o osobnim vjerovnicima dužnika. Nadalje, jedna te ista ‘potraživanja financijskih institucija‘ temeljem jamstava i sudužništva u cijelim iznosima su utvrđivana u svim postupcima povezanih društava te su multiplicirana nekoliko puta, čime su stvarni vjerovnici onemogućeni u izražavanju svoje volje", navodi se u obrazloženju.

Tako je u postupku predstačajne nagodbe Europa press Holding d.o.o. dužnik u prijedlogu naveo da su krajem ožujka prošle godine njegove ukupne obveze iznosile 525 milijuna kuna, a rješenjem Nagodbenog vijeća iz rujna te godine utvrđene su tražbine u iznosu od 1,78 milijardi kuna.

Temeljem tako "utvrđenih" tražbina vjerovnici su glasovali za plan financijskog restrukturiranja dužnika, a uslijed višestrukog računanja tražbine temeljem "sudužništva-jamstva" došlo je do teškog narušavanja glasačkih prava vjerovnika sa stvarno nastalim tražbinama, te Sud smatra da je time dovedeno u pitanje poštivanje načela dobovoljnosti tijekom glasanja o prihvaćenom planu u ovom predmetu.

Sud je utvrdio, navodi se, da su financijske institucije u ovom postupku prijavile potraživanja u iznosu od 361,2 milijuna kuna, a koja nisu nastala do otvaranja postupka predstečajne nagodbe, odnosno potraživanja za koja se razlučni vjerovnici nisu odrekli prava na odvojeno namirenje, koja su potom utvrđena rješenjem Nagodbenog vijeća Fine i predstavljaju 96 posto ukupnih tražbina i glasova. Time im je omogućeno da glasaju za prihvaćanje plana financijskog restrukturiranja dužnika na način da učine potpuno irelevantim glasove stvarnih vjerovnika, navodi se u obrazloženju rješenja.

02. svibanj 2024 07:42