Hrvatska
StoryEditor

Zbog konkurencije iz EU nitko neće imati monopol na biznis s otpadom

12. Lipanj 2014.

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović ovih dana ima pune ruke posla. Potresi u SDP-u čiji je član Predsjedništva zasigurno su mu oduzeli mnogo vremena upravo kad je njegovo ministarstvo jedno od najangažiranijih u sanaciji štete od poplava u Slavoniji.

Osim toga, 24. srpnja rok je provedbe odredbi Zakona o održivom gospodarenju otpadom.

• Zakon o održivom gospodarenju otpadom, donesen lani u srpnju, postavio je rok za donošenje pedesetak podzakonskih akata te da se jedinice lokalne samouprave pripreme za provedbu zakona. Što se učinilo s tim?

- Neki su podzakonski dokumenti prioritetni za provedbu doneseni, drugi se izrađuju, s time da to ne znači da je sustav blokiran jer su na snazi stari dokumenti. To nije bila zapreka za jedinice lokalne samouprave da počnu pripremati uvođenje primarne selekcije (PET, MET, aluminij, staklo, nap. a.) jer ta zakonska obaveza postoji od 2005. Novi je zakon još više precizirao obveze i odgovornost JLS-ova i ohrabruje me da je u šest mjeseci od donošenja Zakona u srpnju 2013. Dvjesto četiri grada i općina počelo je uvoditi primarnu selekciju. Godinu prije u istom razdoblju bilo ih je samo osam. Dakle, u tome se vide tektonski pomaci. Osim toga, u posljednjih je godinu dana Fond za zaštitu okoliša sa 170 milijuna kuna sufinancirao nabavu opreme u funkciji uvođenja primarne selekcije. Godinu dana prije aktivnost Fonda bila je deset puta manja.

• Međutim, govori se da JLS-ovi nemaju novca za provedbu.

- Ali zato smo donijeli važnu odluku povećanjem udjela u sufinanciranju Fonda od osamdeset posto za nabavu opreme, a dvadeset posto novca moraju osigurati općine i gradovi. Dakle, te tvrdnje ne stoje. Danas je jedna od glavnih tema u JLS-ovima pitanje gospodarenja otpadom, što smatram uspjehom ovog ministarstva i Vlade. A to je prvi korak prema tome da građani sudjeluju u tom sustavu. Drugi je stalno raditi na promjeni ponašanja građana. Poticat ćemo ih i tako što ćemo uvesti naplatu pri kojoj će glavno mjerilo biti količina. Što bude manje nerazvrstanog otpada, to bi trebao biti manji račun.

• Koliko ćete biti oštri prema onim JLS-ovima koji ne budu provodili zakon?

- Dosljedan i oštar. Međutim, provedba zakona složen je proces i nemoguće je podvući crtu te reći da će 24. srpnja svi biti potpuno usklađen, ali želim reći da više nema prijelaznih razdoblja jer smo u posljednjih petnaest godina bili u prijelaznom razdoblju pa se ništa nije učinilo.

• Ovaj bi zakon trebao otvoriti vrata i malim tvrtkama, no priča se da postoji opasnost od monopolizacije velikih igrača, prije svega tvrtki u vlasništvu Petra Pripuza. Je li moguće da se, zapravo, u Hrvatskoj dogodi velik monopol?

- Pa jedinstveno smo europsko tržište i zakonom smo ukinuli koncesije. Dakle, tko se želi baviti biznisom oporabe, obrade i recikliranja, može ući na tržište. Našim inzistiranjem na dosljednoj provedbi tog zakona i ostvarivanju ciljeva, a to je da se do 2020. pedeset posto otpada izdvaja u primarnoj selekciji, osiguravamo i tržište tim tvrtkama. Europski je prosjek povećanja izdvojenog otpada četiri posto na godinu. Ne smijemo biti nezadovoljni ako smo počeli uvoditi primarnu selekciju i odziv je građana četiri posto.

>>>Cijeli razgovor možete pročitati u novom broju Lidera.

25. travanj 2024 08:21