Hrvatska
StoryEditor

Županije će zbog pada prihoda smanjivati i ukidati razvojne projekte

01. Rujan 2015.
Piše:
lider.media

Oduzimanjem prilike za razvoj, država neizravno poručuje građanima da se presele iz pojedinih dijelova države

Hrvatski župani su na nedavno održanoj 38. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija u Karlovcu razgovarali, između ostalog, i o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koji bi, ukoliko bude usvojen, za dio županija mogao značiti osjetno manje prihode. Udio županija u prihodima od poreza na dohodak, prema predloženim izmjenama, smanjio bi se sa 16,5 posto na 12 posto, a k tome im se predviđa ukidanje pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije.

- Ministarstvo financija ovim prijedlogom zakona udara na građane koji žive u najsiromašnijim hrvatskim županijama. Svatko tko ovoj državi i njenim građanima želi dobro prvo bi inzistirao na reformi središnje vlasti koja je stvarni problem, a ne arbitrarno dijelio novac određenim općinama i gradovima prema nejasnim kriterijima. Svi građani Hrvatske, a ne samo stanovnici najvećih gradova, zaslužuju jednako kvalitetno školstvo i zdravstvo te jednako sigurne prometnice. Oduzimanjem prilike za razvoj, država neizravno poručuje građanima da se presele iz pojedinih dijelova države, istaknuo je Tomislav Tolušić, predsjednik Hrvatske zajednice županija i virovitičko-podravski župan.

Svi župani su jedinstveni u stavu da podržavaju povećavanje prihoda općina i gradova s brdsko-planinskih područja, ali ne nauštrb županija te je sukladno tome upućen i zajednički prijedlog članka 45. spomenutog zakona. Naime, predloženim zakonskim izmjenama povećali bi se ukupni prihodi 35 jedinica lokalne samouprave s brdsko-planinskih područja razvrstanih u III. i IV. skupinu prema indeksu razvijenosti, dok bi županije na čijem se području one nalaze, na godišnjoj osnovi ostale „kraće“ za 58,1 milijuna kuna.

Okupljeni su se složili da će županije, ukoliko se ovaj scenarij ostvari, zbog pada prihoda biti primorane smanjivati ili čak ukidati pojedine projekte od kojih su mnogi u funkciji jačanja gospodarskog i cjelokupnog razvoja upravo općina i gradova na brdsko-planinskim i/ili potpomognutim područjima što bi za posljedicu imalo dodatno povećanje razlike u razvijenosti između pojedinih dijelova Hrvatske.

Podsjećamo, izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave Vlada predlaže korekcije u raspodjeli prihoda od poreza na dohodak za 35 jedinica lokalne samouprave s brdsko-planinskih područja, tako da se udio nenamjenskih prihoda u porezu na dohodak za njih poveća sa 60 na 70,5 posto. Jedinice lokalne samouprave na brdsko-planinskim područjima stječu i pravo na dodatni udio u porezu na dohodak u iznosu od 10 posto, namijenjen financiranju kapitalnih projekta na svojem području. Ukupni prihodi od poreza na dohodak za te bi se jedinice na godišnjoj razini tako povećali za 58,1 milijuna kuna.

Ta povećanja udjela lokalnih jedinica u porezu na dohodak istovremeno prati smanjenje udjela županija u prihodima od poreza na dohodak sa 16,5 posto na 12 posto, te ukidanje pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije. Udio za decentralizirane funkcije i pozicije za pomoći za projekte sufinancirane sredstvima europskih strukturnih i investicijskih fondova se ne mijenja, te iznosi 6 posto odnosno 1,5 posto. Time bi ukupni pad prihoda županija kojima pripadaju navedene jedinice lokalne samouprave iznosio 12,5 milijuna kuna, dok bi na poziciji pomoći za izravnanja za decentralizirane funkcije bilo ostvareno 45,6 milijuna kuna manje.

04. svibanj 2024 15:46