Svijet
StoryEditor

Burni uvjeti na tržištima u razvoju ne utječu na Srednju i Istočnu Europu

02. Listopad 2013.
Piše:
lider.media

-U Austriji će se rast u drugoj polovini godine morati znatno ubrzati da bi se naša prognoza o rastu BDP-a za 2013. godinu pokazala točnom. Za cijelu 2013. godinu i dalje projiciramo stvarni rast BDP-a za 0,5 posto. Očekivan zaokret gospodarske aktivnosti trebao bi dostići vrhunac u četvrtomu tromjesečju 2014. godine odnosno u prvomu tromjesečju 2015. godine, što se vidi iz predviđenih stopa rasta BDP-a u visini 1,5 posto za 2014. i 2,3 posto za 2015. godinu. Sve u svemu, 2014. godina će donijeti naglo smanjenje razlika u rastu između pojedinih regija Srednje i Istočne Europe (SIE) . Taj će trend konvergencije u rastu BDP-a vjerojatno obilježiti kretanja i tijekom 2015. godine - tim riječima Peter Brezinschek, voditelj Raiffeisen istraživanja, jedinice Raiffeisen Bank international AG-a (RBI), započinje svoju analizu u nedavnoj publikaciji o strategijama za SIE (Central & Eastern European Strategies) za četvrto tromjesečje.

Razlog za to smanjenje razlika u rastu leži u optimističnoj prognozi za Njemačku, koja bi trebala utrti put povećanju neto izvoza brojnih otvorenih gospodarstava SIE-a. Domaća bi se potražnja vjerojatno mogla oporaviti tek uz stanovit vremenski pomak, a upravo zbog toga neće biti ni značajnijih promjena ravnoteže tekućih računa bilance plaćanja.

Prognoze BDP-a u boljem raspoloženju u SIE-u pod utjecajem eurozone Nakon razočaravajućega početka godine, procjene analitičara Raiffeisen istraživanja o stanju gospodarstva posljednjih su se mjeseci počele poboljšavati. 

- Jedine zemlje u kojima su proljetos objavljeni dosta slabi podaci bile su Rusija i Ukrajina. Budući da nije bilo znakova zaokreta tijekom ljeta, svoju smo prognozu rasta ruskoga BDP-a za 2014. godinu snizili na 2 posto. Inače smo samo blago smanjili prognozu za Tursku 2014. godine, a što se tiče svih drugih projekcija BDP-a, uočavamo solidnu osnovu za očekivana kretanja raspoloženja u eurozoni i u zemljama SIE-a - sumira Brezinschek sadašnje projekcije rasta.

Bez učinaka prelijevanja rasprodaje s tržišta u razvoju Dok su valute i obveznice tržišta u razvoju u posljednje vrijeme ponovno postigle stabilnost, prethodni su mjeseci bili teški. Najave smanjenja Fedova programa otkupa obveznica krajem svibnja izazvale su velike poremećaje na tržištima u razvoju. Od svibnja su valute poput indonezijske rupije, brazilskoga reala, južnoafričkoga randa te turske lire izgubile 10 do 15 posto svoje vrijednosti u odnosu na euro. No, SIE se nalazio podalje od središta tih zbivanja, koja nisu teško pogodila čak ni zemlje SIE-a s problematičnim fundamentalnim pokazateljima. Međutim, znatno su lošije prošle azijske i zemlje Latinske Amerike.

Analitičari Raiffeisen istraživanja zamjećuju da se, bez obzira na odljev kapitala s tržišta u razvoju, trend smanjenja kamatnih stopa u SIE-u nastavlja. Ipak, ambicije većine zemalja SIE-a za rezanjem kamatnih stopa mogle bi se zaustaviti zbog kretanja cijena na domaćim tržištima, slabosti valuta te politike središnje banke SAD-a. U Mađarskoj i Rumunjskoj središnje banke još uvijek nastoje iskoristiti prostor za djelovanje koji im je preostao. To bi, međutim, moglo dovesti do privremene slabosti njihovih valuta. 

 - Svejedno, u cjelini, tijekom sljedećih tri do devet mjeseci možemo projicirati trend blage aprecijacije za većinu valuta SIE-a u odnosu na euro. Rubalj bi se nakon slabljenja mogao privremeno stabilizirati u odnosu na američki dolar. Ipak, u sljedećemu srednjoročnom razdoblju očekujemo još deprecijacije ruskoga rublja - tako Brezinschek opisuje kretanja monetarne politike i tečajeva.

Utjecaj na obveznička i dionička tržišta Povećanje prinosa na 10-godišnja dospijeća na većini tržišta SIE-a iznosilo je 50-100 baznih bodova, što je znatno niže u odnosu na druga tržišta u razvoju zbog boljih fundamenata (ravnoteže na kapitalnomu/tekućem računu bilance plaćanja).

- Odljev kapitala imao je izuzetno negativan utjecaj samo u Ukrajini i Turskoj. Ne može se očekivati da će sveukupni globalni uvjeti donijeti ikakvo olakšanje, stoga bi dugoročni prinosi mogli ostati na višim razinama sve do prvoga tromjesečja. Prema tome, povoljno gledamo na kretanje dugoročnih obveznica u domaćim valutama tijekom sljedećih tri do šest mjeseci. Međutim, u prvoj polovini 2014. godine trebalo bi doći do jasnog oživljavanja gospodarske aktivnosti, što će se odraziti na daljnji porast dioničkih indeksa - završava Brezinschek svoju prognozu za nadolazeća tromjesečja.

Što se tiče tržišta dionica SIE-a, analitičari Raiffeisen istraživanja optimistični su u pogledu pozitivnoga završetka godine, i to zahvaljujući iznimno privlačnim cjenovnim razinama te činjenici da su cijene toga roda imovine do sada zaostajale. No, značajnija gospodarska aktivnost tijekom prve polovine 2014. godine odrazit će se na daljnji porast dioničkih indeksa. Zbog reformskoga napretka te privatizacija koje su upravo u tijeku, Rumunjska je za analitičare favorit. Potencijal rasta cijena indeksa na tržištima SIE-a do sredine sljedeće godine iznosi između 10 i 19 posto.

Nastavlja se snažan porast ATX-a Tijekom trećega tromjesečja austrijsko je tržište dionica djelomično povratilo gubitke iz prve polovine godine. Dionice cikličkih kompanija, kao što su Zumtobel i Wienerberger, koje su prošle godine zaostajale za ostatkom tržišta, značajno su se oporavile. Snažnomu rastu austrijskog indeksa ATX pridonijele su i dionice veće težine u indeksu, kao što su voestalpine, Erste Group i OMV. Glavni analitičar Raiffeisen Centrobanka (RCB) Stefan Maxian objašnjava:  ‘Na temelju pozitivnog okruženja dioničkih tržišta Zapadne Europe i zahvaljujući sve dinamičnijemu gospodarskom rastu u Austriji te u regiji SIE-a, predviđamo da će se taj tržišni trend nastaviti i u četvrtomu tromjesečju, a vjerujemo da će tako snažan ostati i u prvoj polovini 2014. Tijekom toga bi se razdoblja ATX trebao još više oporaviti te dosegnuti razinu od 2.800 bodova‘. Odnos cijena i zarade indeksa ATX (unutar jednogodišnjega razdoblja) iznosi 11,7, što je još uvijek malo ispod dugogodišnjega prosjeka. S obzirom na trenutno niske kamatne stope, koeficijenti procjene vrijednosti dionica mogli bi i dalje rasti kako godina bude odmicala.

Favoriti među austrijskim dionicama: OMV i Oesterreichische Post, RHI RCB među svoje favorite na domaćemu tržištu dionica smatra OMV, Oesterreichische Post te RHI. Kad je riječ o OMV-u, preporuka za kupnju njegovih dionica opravdava se najavljenim ulaganjem u segment istraživanja i vađenja nafte i derivata, što se smatra mudrim sa strateškoga stajališta te povoljnim za rast vrijednosti. Što se tiče Oesterreichische Posta, na cjenovni trend njegovih dionica pozitivan bi utjecaj trebali imati bolja troškovna kretanja od očekivanih, pozitivni učinci austrijskih parlamentarnih izbora na obujam poštanskoga prometa, kao i inicijalna javna ponuda za engleski Royal Mail. Procjene u pogledu RHI-ja i dalje se zasnivaju na proširenju broja proizvodnih pogona na tržištima u razvoju (BRIC, SAD) te na pozitivnomu djelovanju veće integracije putem preuzimanja dobavljača.

Najprivlačniji u SIE-u: KGHM, Krka, Egis, PhosAgro Prema mišljenju RCB-ova tima za istraživanje kompanija, na području SIE-a u ovomu je trenutku snažan poljski proizvođač bakra i srebra KGHM, i to zahvaljujući sudjelovanju u projektu u Kanadi koji mi znatno podiže vrijednost. Osim njega, među favoritima je i slovenska farmaceutska kompanija Krka zbog visoke izloženosti brzorastućemu ruskom tržištu lijekova te mogućoj promjeni rejtinga u vezi s nedavno objavljenom ponudom za preuzimanjem mađarskog Egisa. U Rusiji, analitičari RCB-a preporučuju dionice PhosAgra, proizvođača fosfatnih gnojiva.

27. travanj 2024 03:13