Svijet
StoryEditor

ECB: Protekcionizam bi mogao povećati, a ne smanjiti trgovinski manjak

22. Ožujak 2017.

Protekcionizam trgovinske politike mogao bi povećati, prije nego smanjiti trgovinski deficit zemlje koja je odluči provoditi, pokazalo je istraživanje Europske središnje banke (ECB).

Želeći smanjili veliki trgovinski deficit, kabinet novog američkog predsjednika Donalda Trumpa predložio je niz protekcionističkih mjera, poput novih uvoznih carina.

>>>Schäuble pozvao na ‘pravovremeni izlazak’ iz opuštene monetarne politike ECB-a

Bijela kuća također želi preispitati odnose s pojedinim trgovinskim partnerima, uključujući ključne - Njemačku i Kinu, koje više izvoze u SAD no što iz te zemlje uvoze.

SAD se već povukao iz trgovinskog sporazuma sa zemljama u pacifičkoj regiji, a zatražio je i analizu Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA).

Na sastanku G20 prošlog vikenda Amerika nije željela potvrditi načelo otvorene i slobodne trgovine, potpirivši bojazni da će globalna trgovina pretrpjeti ozbiljan udarac.

Autori ECB-ove analize, objavljene u redovnom ekonomskom biltenu, smatraju da aktualno stanje traži suprotan pristup.

>>>ECB upozorava: Trumpov plan o deregulaciji mogući uzročnik nove financijske krize

Tvrde tako da liberalizacija globalne trgovine i uvoz jeftinijih intermedijarnih proizvoda poboljšavaju konkurentnost i pomažu kompanijama da zadrže prednost u odnosu na međunarodnu konkurenciju. Također podižu izvoz matične zemlje, podsjećaju u ECB-u.

-Usvajanje mjera koje podupiru inovacije i smanjuju protekcionističke barijere moglo bi poboljšati konkurentnost, stoji u ECB-ovu dokumentu.

-Multilateralne inicijative usmjerene na liberalizaciju trgovine i financija mogle bi također smanjiti vanjske neravnoteže određenog gospodarstva, dodaju autori.

>>>ECB nastavlja s penalizacijom banaka zbog čuvanja novca, ekonomska klima poboljšana

U istraživanju se također posredno odbacuje tvrdnja američkog kabineta da se zemlje s velikim viškovima u bilanci plaćanja možda služe nepoštenim trgovinskim praksama.

Autori tvrde da će zemlje zapravo smatrati svoju prednost u odnosu na konkurenciju privremenom i postupati oprezno, jer će očekivati da će drugi liberalizirati trgovinu kako bi bili efikasniji i kako bi ponovo postali konkurentni.

>>>Hrvatska prepolovila proračunski deficit, ostvarila primarni višak

-Stoga, da bi se s vremenom uspostavila ravnoteža potrošnji, dio povećanog prihoda u domaćoj ekonomiji stavljat će se na stranu, što će pak poboljšati stanje u bilanci plaćanja, objašnjavaju u ECB-u.

Ako određena zemlja smatra da je trajno osigurala prednost u odnosu na konkurenciju, bilanca plaćanja vjerojatno će se pogoršati jer će potrošnja i uvoz rasti kako bi se približili prihodima, napominju.

08. svibanj 2024 15:53