Svijet
StoryEditor

Hoće li Bruxelles konstatirati da je Europska unija bankrotirala?

17. Studeni 2012.
Piše:
lider.media

Europske institucije ne mogu se dogovoriti kako pokriti rupe u ovogodišnjem proračunu, zbog čega je propao zakonski rok i za dogovor o proračunu za iduću godinu.

Kada se krajem mjeseca u Bruxellesu okupe šefovi država ili vlada kako bi raspravili dugoročno financiranje, mogli bi, kako sada stvari stoje, konstatirati: EU je bankrotirao, piše Glas AmerikeU Europskoj komisiji, Parlamentu i Vijeću, svi za sebe misle da su u pravu - prvi su predložili proračun za koji misle da je realan, drugi su ga skresali, a treći dodali svote koje ministri financija nisu mogli provariti. Riječ je o stotinama milijardi eura, za koje jedni smatraju da ih treba po svaku cijenu pronaći jer kresanjem proračuna bez novca ostaju sektori koji bi Uniju trebali izvući iz krize, poput razvoja i istraživanja, dok su obrazovanje i kultura prvi brisani s troškovnika.

Međutim, pogled unaprijed nije bio moguć bez osvrtanja unatrag - u ovogodišnjem proračunu Unije stoji rupa od oko devet milijardi eura - od plaća zaposlenima u europskim institucijama do strukturnih fondova za države članice.

Najviše iskri u pregovorima, podsjeća Glas Amerike, bilo je između parlamenta i vijeća, točnije triju država-članica: Velike Britanije, Nizozemske i Švedske koje su tražile drastično rezanje. Protiv tog je parlament, čija se riječ, po Lisabonskom sporazumu, mora uvažiti. Posljedično, ništa nije dogovoreno, tako da će idući summit, zakazan za kraj mjeseca i s isključivom temom proračuna, vjerojatno proteći bez rezultata. Sve upućuje na bankrot.

‘Komisija zbog toga duboko žali. Nemojte misliti da žalimo zbog institucija, žalimo u ime europskih malih i srednjih poduzeća, gradova i regija, studenata, znanstvenika, jer svi oni očekuju europske fondove, posebno u ovo vrijeme krize‘, poručio je glasnogovornik Europske komisije Patrizio Fiorilli.

24. travanj 2024 13:51