Svijet
StoryEditor

Investitore zabrinulo snižavanje kamata

08. Srpanj 2012.

Na većini svjetskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale, jer ulagače zabrinjava niz pokazatelja da se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava, pa ih nije ohrabrilo ni labavljenje monetarne politike najmoćnijih središnjih banaka.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,8 posto, na 12.772 boda, a S&P 500 indeks 0,6 posto, na 1.354 boda. Nasdaq indeks ojačao je, pak, peti tjedan zaredom, ali mršavih 0,1 posto, na 2.937 bodova. Iz najvećih svjetskih gospodarstava stižu naznake usporavanja rasta, pa ulagače nije oraspoložilo ni labavljenje monetarne politike u eurozoni, Kini i Britaniji. Kineska središnja banka neočekivano je u četvrtak smanjila ključnu kamatnu stopu po drugi puta u samo mjesec dana, i to za 0,31 postotni bod, na 6 posto.

Europska središnja banka snizila je, pak, ključnu kamatu za 0,25 postotnih bodova, na rekordno niskih 0,75 posto, dok je Britanska središnja banka najavila kupnju državnih obveznica za dodatnih 50 milijardi funta, kako bi ubrizgala svježi novac na financijska tržišta. Unatoč tim mjerama za poticanje kreditiranja, a time i rasta gospodarstva, cijene su dionica pale.- Postoje dobra i loša smanjenja kamata. Ova su loša, jer se ovi simultani potezi mogu protumačiti kao signal da se gospodarska situacija pogoršava, što će nagristi zarade kompanija. Ako uz smanjenje kamata ne postoji još neki okidač koji bi potaknuo optimizam, ulagači će se kloniti rizičnijih investicija - kaže Dan Greenhaus, strateg u tvrtki BTIG.Idućega tjedna u Kini će biti objavljeno niz makroekonomskih izvješća, među ostalim o bruto domaćem proizvodu, pa je već drugo smanjenje kamata u samo mjesec dana navelo ulagače na zaključak da će podaci biti slabiji nego što se mislilo.

Ulagače je zabrinuo i podatak da je u lipnju u SAD-u broj zaposlenih porastao za 80.000, 10.000 manje nego što se očekivalo, pri čemu je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 8,2 posto. To je već treći mjesec zaredom kako broj zaposlenih raste za manje od 100.000, što ukazuje na usporavanje oporavka tržišta rada.Premda slabiji od očekivanja, ti podaci ipak nisu toliko slabi da bi potaknuli američku središnju banku na novu, treću rundu kvantitativnog popuštanja monetarne politike.- To nije dovoljno razočaravajuće za dodatno popuštanje monetarne politike, no ukazuje na nastavak sporog gospodarskog rasta i ograničenog poboljšanja na tržištu rada - kaže Eric Teal, direktor u fondu First Citizens Bancshares.S obzirom da niz podataka ukazuje na usporavanje rasta najvećeg svjetskog gospodarstva, mnogi su se ulagači nadali da bi već krajem srpnja Fed mogao uvesti nove poticajne mjere. No, nakon ovih podataka, analitičari smatraju da je popustio pritisak na središnju banku.

Zabrinjava i rast prinosa na 10-godišnje španjolske obveznice, premda su čelnici eurozone nedavno dogovorili mogućnost izravne dokapitalizacije banaka iz kriznih fondova, kao i kupnju državnih obveznica na tržištu sredstvima tih fondova.Bankarski je, pak, sektor prošloga tjedna bio pod pritiskom afere namještanja Libora u britanskom Barclaysu.I na europskim je burzama prošloga tjedna vladala nesigurnost. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,6 posto, na 5.662 boda, no frankfurtski DAX oslabio je 0,1 posto, na 6.410 bodova, a pariški CAC 0,9 posto, na 3.168 bodova.Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, na 9.020 bodova.

19. travanj 2024 14:56