Svijet
StoryEditor

Male tvrtke u olimpijskoj depresiji

23. Lipanj 2012.
Piše:
lider.media

‘Olimpijada je previše korporativna, što je malo depresivno’, ustvrdio je nedavno glazbenik Damon Albarn, čovjek koji stoji iza skupina Blur i Gorillaz.

U naporu da pruži običnim Londonerima malo olimpijskog veselja, organizira istovremeno s ceremonijom zatvaranja otvoreni koncert u Hyde parku. U skladu sa sentimentom ogorčenja zbog gospodarske krize i alijenacije koju prosječni građani imaju kad se govori o korporativnim povlasticama, njegovo mišljenje je naišlo na sveopće odobravanje javnosti i medija. Uistinu, čini se kao da predstojeći globalni ljetni događaji neće toliko pridonijeti najmanjima - malim ljudima, tvrtkama, obrtnicima i uslužnim poslovima koliko se to najavljivalo. Štoviše, mogli bi dobiti po nosu.

Podvala poreznim obveznicimaNaime, posljednje vijesti s Otoka kazuju da su regulatori stisnuli male trgovine i obrtnike zbog jako strogih pravila koja štite sponzore i partnere od neautoriziranog oglašavanja. Zato tvrtke koje nisu platile sponzorstvo (što je koštalo, prema medijskim izvorima, između pet i sto milijuna funti) teško pronalaze načine da se na neki način povežu s Olimpijskim igrama. Samo kombiniranje riječi ‘igre’ ili ‘2012’ s riječima ‘London’, ‘ljeto’ ili ‘medalje’ dovodi tvrtke u opasnost da ih se novčano kazni. Pravo na takvo brendiranje imaju samo tvrtke poput Coca-Cole, McDonald‘sa i velikih sportskih brendova koji su mogli priuštiti sudjelovanje na Igrama. S druge strane, mnoge prodavaonice brze hrane, taksisti, frizerski saloni i kafići koji su se pokušali brendirati u olimpijske boje kako bi zainteresirali posjetitelje morali su odustati od plana.Bloomberg prenosi primjer vlasnika restorana kojemu je zabranjeno da za vrijeme Igara dijeli letke ispred ulaza jer restoran graniči s Olimpijskim parkom. Još gore, znak za restoran koji je prije bio jasno vidljiv sada je zaklonjen krošnjama stabala koja su posadili organizatori na ulazu u park. Pitao je smije li umjesto toga postaviti znak na drugu stranu ulice, međutim, glatko su ga odbili, što on tumači kao namjerno zatvaranje Igara prema malim tvrtkama. Predstavnici oštećenih radnji ljute se jer kažu da su Igre ‘podvaljene’ poreznim obveznicima kao nešto što je korisno za lokalnu ekonomiju i male tvrtke i obrtnike, što sad izgleda da nije slučaj. Osim toga pitanje je koliko se takvim strogim pristupom pridonosi pozitivnom raspoloženju koje bi, filozofski gledano, trebalo biti poenta toga natjecanja. No, i bez tih mjera, za koje mnogi tvrde da su drakonske, poduzetnici teško vide korist od Olimpijskih igara.

Potencijalna štetaKako javljaju mediji, istraživači kuće Deloitte utvrdili su da čak 55 posto vlasnika malih i srednjih poduzeća u Londonu smatra da Igre ni na koji način neće utjecati na njihovo poslovanje, a 14 ih je posto zabrinuto da će utjecati negativno zbog problema u javnom prijevozu, transportu i dostupnosti osoblja. S obzirom na broj turista koji će ući u grad, to je zapanjujuće i potencijalno štetno jer će mnogi ostati nepripremljeni. Letargija je zabrinula službene vlasti, pa je londonska Gospodarska komora izdala službeno upozorenje tvrtkama u Londonu da se izvole posložiti na vrijeme jer će ostati iznenađene kada shvate kakvu priliku propuštaju. Dok mali ne mare previše, veliki se pripremaju na vrijeme. Naime, službena očekivanja govore da će u tih sedam dana u Londonu posjetitelji potrošiti dodatnih 750 milijuna funti, pa su velike kompanije bez obzira na sektore uključile olimpijsku potražnju u svoje planove te, štoviše, tjeraju povezane male tvrtke da počnu razmišljati o utjecaju koji će problemi s osiguravanjem resursa imati na njih. Treba imati dovoljno gotovine, robnih zaliha i radnika jer će dobro raspoloženje i pozitivna atmosfera sportskih natjecanja potaknuti i domaće stanovnike na dodatnu potrošnju. Organizatori su održavali radionice na kojima su obučavali vlasnike malih tvrtki kako da izvuku maksimum od OI-ja, međutim, sve su glasnije kritike da nije učinjeno dovoljno. Za uzvrat se sve češće spominju i sudske tužbe na njihov račun. Primjer je udruga prijevoznika, koja tuži organizatore i Grad zbog toga što za vrijeme Igara neće moći obavljati isporuke. Kako su rekli predstavnici tvrtki koje su podigle tužbu, jedna stvar je neodostatak koristi, međutim, riječ je o šteti, koja se radi namjerno i diskriminatorno prema nekim malim obrtima i poslovima unatoč upozorenjima. Olimpijski duh i pravo svih na fair play očito su urušeni. Zanimljivo je da ni velike kompanije nemaju jednaki razlog za zadovoljstvo. Telekomunikacije, mediji i IT-tvrtke mogle bi imati najviše koristi od Igara. Što se tiče građevinskog sektora i velikih prijevoznika, koristi imaju samo tvrtke s velikim olimpijskim ugovorima. No, pola tvrtki na burzi koje u najavama svojih rezultata spominju utjecaj Olimpijskih igara nemaju nikakve ugovore s organizatorima također očekuje da će se pozitivni gospodarski indikatori odraziti i na njihove rezultate. Neočekivano, iz British Airwaysa brinu se zbog loših rezultata jer su rezultati ostalih gradova pokazali da osim u vrijeme dok traje natjecanje, ostatak turističkog ljeta pada u broju letova. Istodobno, na kontinentu Poljaci smanjuju svoja očekivanja od Europskoga nogometnog prvenstva. Njima računica ne paše zbog velikih ulaganja koja je organizacija iziskivala. Riječ je o prilično skupim infrastrukturnim zahvatima poput obnavljanja željezničkih postaja, cesta i stadiona, koji bi, da nije Eura 2012, bili odgođeni za neka sretnija vremena.

Ucjene štrajkovimaEkonomisti procjenjuju da je dobit za gospodarstvo evidentna, međutim, nije dovoljna da kompenzira gubitke koji su nastali u krizi. Rezultat je da su gotovo sve kompanije izlistane na Varšavskoj burzi izgubile na vrijednosti otkako je objavljeno da su Poljska i Ukrajna domaćini. Osim što su dobitci od turizma prema mnogima precijenjeni, analitičari upozoravaju da za ekonomiju nije nevažna činjenica da se tih tjedana neće obavljati regularno poslovanje. Zanimljivo, za razliku od stanja u Londonu, gdje mnogi ne obraćaju dovoljnu pozornost na Igre, u Poljskoj to nije slučaj, štoviše, čak se Eurom koristi kao dobrom podlogom za moguće štrajkove. Iako se to vjerojatno neće dogoditi, tamošnji su taksisti najavili da će štrajkati za vrijeme Eura ne udovolji li vlada njihovim uvjetima. Osim toga brojni drugi sindikati najavili su borbu protiv produljenja radnog vijeka za odlazak u mirovinu, međutim, ankete pokazuju da se tome suprotstavlja vlast, ali i javnost, koja želi da veselo vrijeme nogometnog ludila ne bude narušeno. Jednako tako, i u Engleskoj se svi nadaju da će pozitivna atmosfera utjecati na promjenu stava malih poduzetnika te da će se entuzijazam povećati kako se budu približavale Igre. Osnova dobrog sentimenta mora biti val potrošačkog uzbuđenja, za koji svi tvrde da je neizbježan. Humanitarne udruge stoga se nadaju da će znatno popraviti svoje bilance. Sportaši, pogotovo oni nogometne orijentacije koji se natječu u Poljskoj i Ukrajni, taj dio imaju riješen.

24. travanj 2024 19:29