Svijet
StoryEditor

Najstarijoj banci na svijetu stiže državna pomoć

28. Siječanj 2013.

Posrnula talijanska banka Monte dei Paschi di Siena dobila je tijekom vikenda novi državni zajam nakon skandala s gubitaškom trgovinom derivatima i sada je u potrazi za novim financijskim ulagačem.

-Želio bih da imamo dugoročnog financijskog ulagača. Nacionalnost nije problem; važno je da vjeruje našem projektu- kazao je Allesandro Profumo u razgovoru za poslovni dnevnik Il Sole 24 Ore u izdanju od nedjelje.

U subotu je središnja talijanska banka odobrila Monte Paschi di Siena traženih 3,9 milijardi eura državnih zajmova. Njezino zeleno svjetlo uklonilo je posljednje prepreke za dodjelu financijske pomoći trećoj najvećoj talijanskoj banci, koja je prošli tjedan otkrila javnosti informacije o gubitaškim trgovinama derivatima koja bi ju mogla stajati oko 720 milijuna eura.

Toskanska banka bila je primorana lani zatražiti državnu pomoć, i to po drugi put od 2009., nakon što je izdvojena među četiri europske banke koje nisu ispunile nova stroža pravila regulatora vezana uz visinu kapitala.

Prema novom programu kredita, Monte dei Paschi će izdati 3,9 milijardi eura obveznica talijanskom ministarstvu financija, pri čemu će nešto manje od polovine toga iznosa zamijeniti 1,9 milijardi eura zajmova odobrenih u sklopu prijašnjeg plana.

Profumo je tijekom vikenda odbacio špekulacije da će banka biti nacionalizirana. Kazao je ujedno da je uvjeren da će Monte Paschi di Siena moći otplatiti zajmove i kamate u gotovini u idućih pet godina.

-Vjerujemo u to. Cilj nam je povratiti profitabilnost već u ovoj godini- poručio je.

Profumo je lani imenovan čelnikom novog upravljačkog tima kako bi pokušao provesti drastični preustroj u posrnuloj banci. U srži bančinih problema njezina je akvizicija manjeg rivala Antonvenete iz 2007. za kojeg je izdvojila golemih devet milijardi eura u gotovini i napregnula svoje financije do krajnjih granica, i to samo nekoliko mjeseci prije izbijanja globalne financijske krize.

Tužiteljstvo u Sieni trenutno provodi istragu kako bi utvrdili zašto je banka platila tako visoku cijenu za Antonvenetu nedugo nakon što ju je španjolska banka Santander kupila za svega 6,6 milijardi eura od banke ABN Amro.

03. svibanj 2024 14:15